news-img

Publicēšanas datums: 09.08.2021.

Palīdzība sev sklerodermijas gadījumā

Sklerodermija ir hroniska autoimūna saistaudu saslimšana, kurai raksturīgs pārejošs saistaudu iekaisums un tam sekojoša fibroze. Ārstēšana ir kompleksa. Nav vienas noteiktas metodes, turklāt katrs gadījums ir individuāls. Skaidro ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' dermatoloģe Sigrija Freiberga

''Man ir liela problēma - no 16 gadiem sklerodermija uz krūts. Tagad man ir 24 gadi, un sklerodermija sākas uz galvas matainās daļas, kā arī uz pieres. Bija lielas galvassāpes, tagad vienkārši jūtu sāpes uz pieres, tās aiziet uz degunu, vaigu. Es zinu, ka tas var viss iekrist un būs šausmīgs skats, mati arī krīt ārā plankumiem. Magnētiskā rezonanse parādīja atrofiju uz galvas un veidojumu uz pieres. Slimnīcā man sāka dot penicilīnu, bet šaubos, ka tas var procesu apturēt. Varbūt kāds labs speciālists varētu ieteikt, ko darīt, lai nesakropļotu seju un saglabātu vismaz tos matus, kas vēl palikuši.'' Stāsta lasītāja.

Atbild Sigrija Freiberga: ''Sklerodermija ir hroniska autoimūna saistaudu saslimšana, kurai raksturīgs pārejošs saistaudu iekaisums un tam sekojoša fibroze (audu sablīvējums ādā, muskuļos). Šai slimībai ir lokālas formas, kad iekaisuma perēkļi izvietojušies ādā un zemādas audos. Raksturīgi sabiezēti, blīvi, bālgandzeltenīgi, nedaudz spīdīgi perēkļi. Perifērijā (šiem perēkļiem apkārt) novēro violetu apsārtumu, kas liecina par procesa aktivitāti. Process var ilgt vairākus mēnešus vai pat gadus. Kad iekaisuma process ir beidzies, apsārtuma vietā saglabājas brūngana pigmentācija ar audu atrofiju.

Sejas un galvas matainajā daļā biežāk ir lineārā sklerodermija. Šī forma rada dziļākus bojājumus, skar muskuļus un arī kaulus. Lokālas formas ārstē dermatologi.

Pie sistēmiskās sklerodermijas var tikt skarti arī iekšējie orgāni - sirds, plaušas, nieres, kuņģa-zarnu trakts un locītavas. Šo formu ārstē reimatologi.

Slimības cēloņi īsti nav noteikti. Liela nozīme attīstībā ir dažādām infekcijām, arī stresam. Slimība bieži parādās pacientiem ar imunoloģiskajiem defektiem. Ārstēšana ir kompleksa. Nav vienas noteiktas metodes, turklāt katrs gadījums ir individuāls.

Ārstēšanas mērķis ir pēc iespējas agrīnākā stadijā apturēt iekaisumu. Kad iekaisuma reakcija ir likvidēta, terapijā galvenokārt pielieto fizioprocedūras, ultraskaņu ar lidāzi, masāžas, fototerapiju, lai tādējādi samazinātu audu blīvumu un atjaunotu funkcijas.''

Vairāk lasiet žurnālā ''Tautas Veselības Avīze'' 2021.gada Nr.8.

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas