news-img

Publicēšanas datums: 05.07.2021.

Pasargā vasaru no vēdera likstām

Vasaras skurbumā gadās aizmirst par pasaulē labāko un efektīvāko profilakses paņēmienu pret infekcijām - roku mazgāšanu. Nav jābrīnās, kādēļ tāda parādība kā caureja iecienījusi tieši gada skaistāko sezonu. Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs'' un grupas uzņēmums ''Capital Clinic Riga'' gastroenteroloģe Ilona Vilkoite

Par normālu vēdera izeju uzskata līdz trim reizēm dienām, bet tikpat normāli skaitās arī tad, ja vēders iziet trīs reizes nedēļā. Viss kārtībā! Galvenais, lai cilvēks ar to ir mierā, lai jūtas labi un nesūdzas ne par smaguma sajūtu vēderā, ne iekaisušu, sūrstošu anālās atveres rajonu.

Tirgū bez degustācijām!

Kāds iegriežas tirgū, kur šobrīd pieejams raibu raibais svaigu produktu klāsts. Pieiet pie viena pārdevēja un nogaršo, vai zemenītes tiešām saldas, cits tirgotājs nogriež no arbūza gabaliņu un dod nodegustēt, un baktēriju vai citu mikroorganismu izraisīta caureja drīz ir klāt. Ja caurejas iemesls patiešām ir pārtikas infekcija, sūdzības parasti ilgst līdz piecām dienām. Parasti cilvēks pats ar pārtikas infekcijas izraisītu diareju spēj diezgan labi tikt galā, lietojot probiotiķus, kādu no absorbējošiem medikamentiem, kas mikroorganismus un toksīnus zarnu traktā savāc kopā un izvada. Gadījumā, ja būs notikusi saindēšanās ar pārtiku, bez caurejas kā organisma aizsargreakcijas var būt arī vemšana, paaugstināta temperatūra, vājums, nespēks, svīšana. Tomēr daudz nopietnāka situācija ir tad, ja būs gadījies inficēties ar salmonelozi. ''Tad parasti slimo kolektīvi, vairāki cilvēki vienlaikus. Tāpēc, ja caureja, vemšana, spazmas vēderā ilgst vairāk nekā 2-3 dienas, turklāt vēl kāds kolektīvā sūdzas par tādiem pašiem simptomiem, jāvēršas pie ārsta, jāveic analīzes, jānosaka salmonellae.

Dod laiku mikrobiotai pierast

Lai izvairītos no vēdera kaprīzēm ceļojuma laikā, vismaz pirmajās dienās, esot ārvalstīs, iesaka ievērot mērenu diētu, uzņemt vairāk ūdens nekā ikdienā, neaizrauties ar pārāk eksotiskiem ēdieniem, neēst termiski neapstrādātus produktus, kūkas ar putukrējumu, salātus ar majonēzi. Jāļauj savai zarnu mikroflorai aprast ar jaunajiem apstākļiem. Un vēl - liec aiz auss, ka mitrās salvetes nav līdzvērtīgs paņēmiens roku mazgāšanai zem tekoša ūdens.

Izglāb ceļojumu!

Cita valsts, cits klimats, cita pārtika, cita mikroflora, citas baktērijas - arī tas kuņģa un zarnu trakta mikroflorai bieži rada apjukumu un mēdz izprovocēt caureju. Parasti tā dēvētā ceļotāju caureja sākas 3.-4. ceļojuma dienā ar ūdeņainu vēdera izeju, krampjveida sāpēm vēderā, reizēm mēdz pievienoties arī drudzis. Tādēļ, kravājot koferus, vienmēr jānodrošinās ar probiotikām, ko šādos neparedzētos, bet prognozējamos gadījumos lieto. Saccharomyces boulardii probiotiskie preparāti var glābt no šādām situācijām.

Vairāk lasiet žurnāla ''Veselība'' jūlija izdevumā.

Saistītas ziņas

news-img
13.09.2021.

Kājas pirkstu deformācijas profilakse

news-img
10.09.2021.

Roku drebēšana, tremors vai Pārkinsons?

news-img
10.09.2021.

Nāk rudens - jāstiprina imunitāte!

news-img
09.09.2021.

Risinājumi ādas pigmentācijai

news-img
09.09.2021.

Paaugstināts urīnskābes līmenis

news-img
09.09.2021.

Vai prettrauksmes medikamenti ir saistāmi ar demenci?

news-img
08.09.2021.

Botulīna potenciāls un iespējas

news-img
07.09.2021.

Plaušu karsonis. Ko darīt?

news-img
07.09.2021.

Cik daudz joda katru dienu jāuzņem?

news-img
06.09.2021.

Vasaras nelāgā ietekme uz sejas ādu

Visas ziņas