Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 09.05.2022.

Pasniegtas balvas akcijā ''Meklējam labu ģimenes ārstu''

Par viena no akcijas atbalstītāja - ''Veselības centra 4'' nominācijas ''Rūdolfa Skaidrā prēmija jaunajam lauku ģimenes ārstam'' laureāti kļuva ģimenes ārste Linda Reicle no Liepājas, kurai balvu pasniedza ''Veselības centra 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds.

Jau devīto gadu izdevniecības ''Dienas Žurnāli'' žurnāls ''Veselība'' rīkoja lasītāju balsojuma un vēstuļu akciju ''Meklējam labu ģimenes ārstu''. 2021. gadā no septembra līdz decembrim Latvijas iedzīvotāji bija aicināti balsot un iesūtīt vēstules, savus pieredzes stāstus par ģimenes ārstiem, kuri savu darbu dara profesionāli, ir pašaizliedzīgi, iejūtīgi un atsaucīgi. Tāpat bija iespēja balsot par ģimenes ārstu māsām, tā uzsverot, ka lielā mērā no viņām atkarīga pacientu aprūpe.

Kā atzina pasākuma rīkotāji, lielā atsaucība liecina, ka cilvēki novērtē un vēlas, lai arī ārstus un viņu palīgus stiprinātu labi vārdi.

Ģimenes ārsti redz cilvēku kopumā un to, kas notiek pacientu dzīvē un apkārtējā vidē, jo tas lielā mērā ietekmē viņu veselību. Strādājot primārās veselības aprūpē, jūs uzzināt, kā jūtas sabiedrība,'' sanākušos Rīgas pils Baltajā zālē uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits. Viņš arī atzina, ka Covid-19 pandēmija no ārstiem prasījusi papildu darbu divu gadu garumā.

Valsts prezidenta dzīvesbiedre Andra Levite, būdama mediķe, ar smaidu teic, ka ārsti ne vienmēr ir labākie un vieglākie pacienti, jo nereti paši visu zina. ''No savas ikdienas pieredzes kā ārste ginekoloģe zinu, cik svarīga ir jūsu loma rūpēs par cilvēku veselību. Jūsu pienākums un reizē arī gods ir redzēt cilvēku kopumā, jūs redzat ne tikai to, kas notiek viņa ķermenī, bet arī dvēselē. Daudzu slimību iemesls ir emocionālie pārdzīvojumi, stress. Tikai izprotot un izjūtot to visu kopumā, ir iespējams palīdzēt kvalitatīvi, tāpēc ģimenes ārstu loma ir neaizstājama,'' pauž A. Levite.

Izdevniecības ''Dienas Žurnāli'' valdes loceklis, akcijas organizētāju pārstāvis un vadītājs Edgars Kots atzīst, ka, iesaistot sabiedrību, izdevies atrast ārstus un māsas, kas var būt paraugs citiem, jo darbu vērtējuši pacienti. ''Ir labi redzēt, dzirdēt un just arī ar sirdi. Jo vairāk viens otram dosim no sirds uz sirdi, jo kļūsim tuvāki, arī būdami attālināti. To, ka jūsu sirdī valda liela cilvēkmīlestība, ir izjutuši jūsu pacienti.

Komandā, kas iesaistīta labu ģimenes ārstu un māsu meklējumos, ir arī ''Veselības centrs 4'', Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Medicīnas centrs ARS, SIA Remedica un Myskin.

''Vērtējot vēstules, lai noskaidrotu laureātus nominācijā Mans mīļais ģimenes ārsts, redakcijā sapratām, ka tā patiesi ir sirds nominācija, tādēļ tas arī mums pārvērties par īstu sirds darbu. Katru gadu ir kāds kopsaucējs vai vērtība.

Iepriekšējos gados rakstītāji uzsvēra ārstu un māsu laipnību, sirsnību, bet šogad katrā trešajā vēstulē kā viena no lielākajām vērtībām ir minēta humora izjūta,'' stāsta A. Blumberga. Piemēram, vienā no vēstulēm autors rakstījis, ka viņa ģimenes ārsts ir burvis, jo atliek ar viņu tikai parunāt un mājās atgriežas jau vesels. Citā vēstulē kāds guļošs pacients novērtējis, ka ģimenes ārsts ne tikai prot uzklausīt un sarunāties, bet arī izvedis pastaigā viņa četrkājaino draugu, jo sapratis, ka nav neviena, kas tobrīd to varētu izdarīt. Tas liecina ne tikai par profesionalitāti, bet arī sirsnību, norāda A. Blumberga.

Neilgi pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Latviešu ārstu un zobārstu apvienība no ASV iedibināja balvu – Rūdolfa Skaidrā prēmiju jaunajam lauku ģimenes ārstam.

''Veselības centra 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds atklāj, ka vairākus gadus bijis grūti atrast pretendentus, taču notikušas pozitīvas pārmaiņas un šogad ir pat pieci nominanti. Sava loma ir arī Eiropas Savienības līdzekļu piesaistei, lai jaunie ārsti būtu motivēti pārcelties uz dzīvi attālākos Latvijas novados, pārņemtu ģimenes ārstu prakses. ''Ir milzīgs prieks, ka beidzot ir ko apbalvot un tas notiek Valsts prezidenta rezidencē, '' gandarījumu neslēpj M. Rēvalds un norāda, ka līdzšinējie balvu ieguvēji ir kļuvuši par atzītiem ārstiem. Šogad vienīgi bija savas grūtības, jo visi pieci nominanti ir izcili, atzīst M. Rēvalds. Tie ir dakteri Toms Ķēdis, Ieva Niedola, Guna Šmite, Annija Būmane un Linda Reicle.

''Balvu saņems ģimenes ārste, kas ir kā mūžīgais dzinējs, jo viņa ir neapturama, pilna idejām, vienmēr pozitīva un smaidīga. Bija patiess prieks apmeklēt viņas praksi, redzot, cik plaša var būt ģimenes medicīna. Gandrīz visi pretendenti pieredzi ir ieguvuši arī ārzemēs, bet šajā gadījumā – Somijā,'' stāsta M. Rēvalds, un uzzinām, ka Rūdolfa Skaidrā prēmiju saņem daktere Linda Reicle no Liepājas.

Kā ''Dienai'' atklāj L. Reicle, viņa jau no bērnības zinājusi, ka grib būt ārste. Rīgas Stradiņa universitātē radusies interese par anestezioloģiju, bet nav apmierinājuši noteikumi, ka pēc sešiem gadiem rezidentūrā uzreiz obligāti ir jāatstrādā divi gadi.

''Es toreiz aktīvi iestājos, ka šādi noteikumi ir jāmaina, jo dibinām arī ģimeni, bet beigās izlēmu doties rezidentūrā uz Somiju. Tur savukārt bija prasība, ka neatkarīgi no specialitātes gads jānostrādā par ģimenes ārstu. Biju patīkami šokēta, ka man tas patīk, jo var ārstēt cilvēku kopumā, tādēļ iestājos ģimenes ārsta rezidentūrā,'' stāsta L. Reicle. Abi ar vīru Floriānu pārcēlušies uz Latviju. Jaunajai ārstei ir iespēja salīdzināt ar pieredzēto Somijā, kur ir viena no labākajām veselības aprūpes sistēmām pasaulē, tādēļ viņa jau atkal ir gatava lauzt ledu un panākt progresīvākas pārmaiņas. ''Pacienti ir visai izbrīnīti, kad jautāju, kā viņiem šajā dienā ir klājies, kā viņi jūtas. Daudzi vienkārši sēž, un viņiem acīs ir asaras, līdz atklāj, ka līdz šim nevienu tas nav interesējis,'' stāsta L. Reicle.

Ārstei ir jau 2800 pacientu, un viņa vēl mācās kādam pateikt arī nē, jo patlaban strādā līdz spēku izsīkumam.

''Iegūtā balva ir kā uzmundrinājums. Tomēr daudz kas nebūtu iespējams bez māsiņām, kuras ir fantastiskas, un ceru, ka to kāds pateiks arī viņām,'' atzīst L. Reicle.

Lasiet rakstu laikraksta ''Diena'' 2022. gada 6. maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
20.06.2022.

Oligo Check tests - rekordātra mikroelementu diagnostika

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
13.06.2022.

''Veselības centrs 4'' Mārupē: ārsts māju tuvumā

news-img
13.06.2022.

Sirds veselības pārbaudes - vēlamas ne tikai senioru vecumā

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
15.06.2022.

Migrēna un tās komplikācijas

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

Visas ziņas