news-img

Publicēšanas datums: 27.07.2020.

Perimenopauze — hormonālas svārstības

Vairākus gadus pirms menopauzes sievietei sākas perimenopauze — tas ir periods, kura laikā daudzas no mums piedzīvo hormonālas svārstības, kas izsauc virkni nepatīkamu sajūtu. Tomēr runāt par hormonālu iztrūkumu vēl nav pamata. Lai novērstu satricinājumu, ko šajā laikā piedzīvo sievietes ķermenis un emocijas, talkā jāņem labs uzturs un fiziskās aktivitātēs.

HORMONĀLO SVĀRSTĪBU LAIKS

Menopauzes faktu konstatē brīdī, kad sievietei divpadsmit mēnešu nav bijis menstruāciju. Savukārt perimenopauze ir dzīves posms pirms menopauzes. Nav iespējams pateikt konkrētu vecumu, kurā perimenopauze sākas, parasti tas ir laikā no 35 līdz 45 gadu vecumam, lielākoties — drīz pēc 40 gadu sasniegšanas. Perimenopauze parasti turpinās sešus līdz astoņus gadus, bet tā var būt arī garāka — līdz pat desmit gadiem.

Iestājoties perimenopauzei, sievietes organismā parasti notiek hormonālas izmaiņas — novecojot hormonālā sistēma zaudē balansu.

CĪŅA PAR VIELMAIŅU

Ja vien nav radušās ginekoloģiskas problēmas, šajā periodā ginekologs tev palīdzēt nevarēs, jo nav iespējams perimenopauzes laikā novērst hormonālās svārstības, lietojot hormonus saturošus medikamentus, tāpēc ka organismā hormonu netrūkst. Lai novērstu hormonālos amerikāņu kalniņus, tev jāgādā par labu un pilnvērtīgu uzturu, kā arī fiziskajām aktivitātēm, kas palīdzēs novērst virkni minēto simptomu.

Galvenais, kas jādara virtuvē — uzsāc cīņu par savu vielmaiņu, kas kļūst lēnāka. Vispirms tas nozīmē, ka jāēd pilnvērtīgi, bet mazāk nekā līdz šim. Lai rūpētos par vielmaiņu, ideāli der visi pārtrauktās gavēšanas veidi, jo tie palīdz sakārtot metabolos ceļus, kas, organismam novecojot, izmainās. Kad notiek gavēšana, organisms nesaņem ''ātro'' enerģiju, tāpēc ir spiests pārkārtoties. Iespējams, tādējādi tūlīt nezaudēsi svaru, bet uzturēsi vielmaiņu, un šūnas saglabās pareizu enerģijas saņemšanas veidu. Šūnām jāprot izmantot gan glikozi, kas sniedz ''ātro'' enerģiju, gan taukskābes, kas piedāvā ''lēno'' enerģijas ieguves veidu, kura rezultātā organismā veidojas ketonvielas. Tie ir metabolīti, kuri nelielās devās labvēlīgi ietekmē veselību. Tas, kuru no pārtrauktās gavēšanas veidiem izvēlēties, ir tavā ziņā — eksperimentē un noskaidro, kurš no tiem tev ir vispiemērotākais.

SEKSUĀLĀS DZĪVES IZMAIŅAS - bieži vien samazinās seksuālā enerģija, var būt vagināls diskomforts, gļotādu trauslums un sausums.

PSIHOEMOCIONĀLĀS PĀRMAIŅAS - pieaug trauksme un tajā pašā laikā arī nogurdināmī-ba, tas nozīmē, ka vienlaikus vari justies gan uzvilkta, gan nogurusi. Tas izsauc atmiņas un kognitīvo spēju pasliktināšanos. Iespējams, attīstās slikts miegs, kas izsauc vēl lielāku nogurumu.

VEĢETATĪVIE SIMPTOMI — mēdz novērot neizskaidrojamas galvassāpes, sirdsklauves, asinsspiediena svārstības, sajūtu, ka ir grūtāk ieelpot, pat panikas lēkmes. Šajā periodā ir raksturīgi premenstruālie simptomi — ja estrogēna ir vairāk, tad piebriest krūtis. Arī karstuma viļņi ir premenstruāli, proti, tieši pirms menstruācijām, nevis permanenti, kā tas ir menopauzē.

SOMATISKIE SIMPTOMI — samazinās muskuļu spēks, pieaug tauku daudzums un parādās liekais svars, var paaugstināties zema blīvuma holesterīns, lai arī pirms tam nekad iepriekš holesterīna līmenis asinīs nav bijis paaugstināts. Ilgtermiņā kauli var kļūt trauslāki, mati plānāki, samazināties ādas tvirtums. Pie somatiskajiem simptomiem jāmin arī izmaiņas, kas saistītas ar cikla traucējumiem — ja cikls nobīdās vismaz par septiņām dienām, tas liecina par perimenopauzi. 

18:6

Tas nozīmē, ka astoņpadsmit stundas dienā tu neēd, bet atlikušajās sešās stundās ieturi divas pamatīgas maltītes. Šis režīms ideāli der tiem, kuri neēd brokastis, bet no rīta izdzer tikai melnu kafiju (piens pie kafijas jau ir ēdiens). Pirmā ēdienreize tiek ieturēta pusdienlaikā, bet otrā — pēc aptuveni sešām stundām. Visas dienas laikā dzer tēju, ūdeni, melnu kafiju.

5:2

Piecas dienas ēd kā ierasts — trīs pamatmaltītes un vienu vai divas uzkodas. Savukārt divas dienas nedēļā izlaid brokastis vai vakariņas un atlikušajā dienā apēd 500-600 kaloriju. Parasti šajās dienās ēd vieglu dārzeņu zupiņu, sautētus dārzeņus, vājpiena biezpienu.

3:5

Reizi trijos mēnešos piecas dienas pēc kārtas ievēro badošanās imitējošo diētu. Pirmajā dienā drīkst ēst dārzeņus, sēnes, nedaudz pākšaugu, mazliet riekstu un nedaudz olīveļļas. Nākamajās četrās dienas visu to pašu, izņemot pākšaugus.

GUDRA ĒDIENKARTE

Cīnoties par vielmaiņu, nedrīksti savā organismā radīt uzturvielu deficītu, jo vajadzību ir daudz, bet organisma rezerves kļūst arvien mazākas. Lai nerastos deficīti, gādā par pilnvērtīgu uzturu — tas nozīmē, ka jāēd pilnvērtīgas olbaltumvielas, labie tauki, dārzeņi un augļi. Jāizvairās no piesātinātajiem taukiem, alkohola un kofeīna lielos daudzumos. īpaši rūpējies par to, lai organismā nerastos magnija, dzelzs, omega-3 taukskābju, folijskābes, B12 un D vitamīna deficīts.

Ieradums — būt fiziski aktīvai

Paralēli ēdienkartes pārskatīšanai un sakārtošanai jāpārskata arī savas attiecības ar fiziskajām aktivitātēm, jo perimenopauzes laikā ir tieksme samazināties gan muskuļu spēkam, gan muskuļu masai. Diemžēl, krītot enerģijas līmenim organismā, zūd arī vēlme un motivācija kustēties, jo ar laiku iestājas gan fizisks, gan emocionāls izsīkums. Tāpēc veidojas apburtais loks — sieviete jūtas arvien vairāk nogurusi, enerģijas ir mazāk, viņa sāk vairāk ēst, lai enerģiju atgūtu, bet rezultātā tikai pieaug svars, un kustēties kļūst vēl grūtāk. Sievietēm bieži nav iemaņu rūpēties par savu fizisko ķermeni, jo gadiem ilgi galvenās rūpes veltītas ģimenei un bērniem. Sākotnēji runa nemaz nav par aktīvu darbošanos, bet gan par ieraduma radīšanu. Tas nozīmē — atrast laiku sev un atrast fizisko aktivitāti, kas patīk un kurai varētu regulāri pievērsties.

Lai atrastu īsto, eksperimentē — ienirsti fizisko aktivitāšu pasaulē kā izmēģinājumu laboratorijā! Tas ir vienīgais veids, kā atrast savu kustību veidu. Ej pastaigās, nū-jo, dodies uz baseinu, brauc ar velosipēdu. Ja tev nepatīk ūdens, tad tev nederēs ūdens aerobika. Ja staigāšana tev šķiet garlaicīga nodarbe, arī pastaigas raitā solī ātri apniks. Tad varbūt jāizvēlas nodarbības grupā, piemēram, ārstnieciskā vingrošana, pilates vai joga-vismaz 30 minūtes dienā

Jauna maksimāli ilgi

Katrai sievietei perimenopauzes periodā arī ādā notiek pakāpeniskas izmaiņas sievišķā hormona estrogēna produkcijas samazināšanās dēļ. Āda zaudē mitrumu, kļūst jutīgāka, vairs nespēj tik labi atjaunoties, ādas barjera kļūst trauslāka un tiek vairāk pakļauta ārējās vides nevēlamajiem faktoriem, kā rezultātā āda noveco daudz ātrāk. Vīrišķo un sievišķo hormonu disbalansa dēļ veidojas nevēlams apmatojums. Šie procesi ir daļēji kompensējami ar mūsdienu dermokosmētikas līdzekļiem un ādas atjaunošanas procedūrām, ja ādas atjaunošanas rituāli uzsākti laikus.

Visu ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģes Tatjanas Ļiņovas rakstu lasiet žurnāla ''UNA'' 2020. gada jūlija numurā.

Saistītas ziņas

news-img
07.06.2021.

Četri jautājumi un atbildes: kā vasarā saudzēt ausis, kaklu, degunu

news-img
04.06.2021.

Jaunas kurpes = jaunas tulznas?

news-img
03.06.2021.

Vislabākais masieris sev – tu pats!

news-img
03.06.2021.

Lāzerepilācija

news-img
03.06.2021.

Kāpēc kuņģī smagums no biešu sulas?

news-img
03.06.2021.

Žagošanās

news-img
03.06.2021.

Kāpēc atkal uzrodas cistīts?

news-img
03.06.2021.

Kā atgūties pēc varen lustīgas svinēšanas?

news-img
02.06.2021.

Kā parūpēties par bērnu veselību un drošību vasarā?

news-img
02.06.2021.

Kāpēc ādu nedrīkst pārsauļot?

Visas ziņas