news-img

Publicēšanas datums: 09.09.2021.

Risinājumi ādas pigmentācijai

Kā atpazīt pigmentāciju un kāds ceļš ejams, lai no tās atbrīvotos, stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' un ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe, imunoloģe Tatjana Ļiņova

Pigmentācijai var izdalīt vairākus veidus, tāpēc ir jāpazīst sava āda, lai par to atbilstoši rūpētos.

Viens no biežākajiem pigmentācijas traucējumiem ir ultravioleto staru radītā pigmentācija jeb fotonovecošanās. Sievietēm jau 25-30 gadu vecumā parādās pirmie pigmentācijas pleķīši uz sejas, pleciem, rokām, plaukstām un dekoltē zonā, kas neizzūd pat gada tumšajos mēnešos.

Otrs ļoti biežs pigmentācijas veids ir melazma jeb grūtniecības maska. Tā veidojas lielākoties sievietēm pēc 30 gadu vecuma dažādu hormonālo izmaiņu vai grūtniecības ietekmē. Grūtniecības maskai raksturīgi saplūstoši pigmentācijas pleķi uz pieres, virslūpas un acu zonā, kurus pastiprina saules UV starojums.

Trešais veids ir pēciekaisuma pigmentācija, jo tā veidojas vietās, kur ir vai ir bijis iekaisums. Ja āda ir iekaisusi, piemēram, uz tās ir pinnes, tas nozīmē, ka ir izveidojies iekaisuma perēklis, kas ne tikai pats provocē nepareizu pigmentācijas veidošanos, bet arī pievelk saules starus vairāk nekā apkārtējā, veselā āda.

AR KO SĀKT?
Rudens un ziemas periodā pigmentācija dabiski mazinās, tāpēc šajā laikā var vislabāk veikt pigmentācijas pleķu diagnostiku un sākt ārstēšanu.
Lai varētu sākt cīņu ar tumšajiem pleķīšiem, āda ir jāpasargā no saules, tāpēc visu gadu, dodoties ārā dienas gaismā, arī apmākušās dienās, ir jālieto saules aizsarglīdzekļi, kuros SPF ir vismaz 25+, jo UV starojums iet gan cauri mākoņiem, gan auto stikliem.

Mūsdienās ir pieejami dažādi kopjošās kosmētikas līdzekļi lietošanai mājās, kas mazina pigmentāciju un vienlaikus risina arī citas ādas problēmas. Tāpēc sāc kopt ādu ar tiem; ja nepalīdz, meklē padomu pie speciālista. Pēc sākotnējās izmeklēšanas, iespējams, tā būs medikamentozā terapija, ko noslēgs salonprocedūras vai aparātpocedūras estētiskās dermatoloģijas klīnikās. Biežāk lietotās estētiskā rakstura procedūras pigmentācijas mazināšanai ir viegli, vidēji dziļi ķīmiskie pīlingi, intensīvās gaismas procedūras jeb tautā sauktā fotoatjaunošanās, Q-switch lāzeriekārtas. Seko nopietnākas ādas atjaunošanas metodes, piemēram, mikro adatu radio frekvence un augstas jaudas ādas ablatīvās sistēmas (CO2 frakcionētās sistēmas u. c.), kas veicina ādas atjaunošanos caur epidermas bojājumu, kam pigmentācijas mazināšanās ir tikai papildu efekts.

Vairāk lasiet žurnālā ''OK!'', oktobra izdevumā.

Saistītas ziņas

news-img
08.10.2021.

Kas liek veidoties polipiem?

news-img
27.09.2021.

Intīmā veselība un laba pašsajūta

news-img
05.10.2021.

Vai tu izmērīji holesterīna līmeni?

news-img
04.10.2021.

Mamogrāfija: viens izmeklējums var glābt tavu dzīvību!

news-img
04.10.2021.

Akūta caureja: kas jāņem vērā

news-img
04.10.2021.

Aizdomas par trombiem? Pārbaudies!

news-img
01.10.2021.

Iemesli kāju tūkšanai

news-img
01.10.2021.

Antibiotikas - bieds vai palīgs?

news-img
29.09.2021.

Kakls jākopj tik pat rūpīgi kā seja

news-img
28.09.2021.

Autiņbiksīšu dermatīts mazajiem

Visas ziņas