news-img

Publicēšanas datums: 21.12.2021.

Rokas un tavs vecums

Lielākā daļa cilvēku pirmās vecuma radītās izmaiņas pamana uz sejas, un tas daudzus mudina pievērsties sejas ādas kopšanai, procedūrām, injekcijām un galu galā - plastikas ķirurģijai. Tomēr vienlaikus šīs izmaiņas skar arī citas ķermeņa zonas, par ko nereti tiek aizmirsts, - kaklu, dekoltē zonu un rokas. Iespēju uzlabot roku ādas stāvokli ir ļoti maz, tāpēc ka plaukstu ārējās virsmas nevar slīpēt ar lāzeru, jo uz tām āda ir ļoti plāna, asinsvadi ārkārtīgi tuvu ādas virskārtai. Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Jūlija Deksne.

Mēs visi piedzīvojam fizioloģisku novecošanos, kad ar vecumu zūd ādā esošā tauku masa, degradējas kolagēnās un elastīgās šķiedras, liekot parādīties krunciņām. Tomēr ir arī patoloģiska novecošanās, kuru ir iespējams novērst vai vismaz ietekmēt. To izraisa nepareiza ādas kopšana, nepietiekama šķidruma uzņemšana, dažādu vielu, piemēram, D vitamīna un dzelzs deficīts, hroniskas slimības, piemēram, nepietiekama vairogdziedzera funkcija jeb hipotireoze, kā arī ārējās vides faktoru -ultravioletā (UV) starojuma, aukstuma, vēja - ietekme.

Nav nepieciešams ieguldīt daudz līdzekļu, lai ikdienā rūpētos par roku ādu, tam vajadzīgas ziepes ar neitrālu pH līmeni un roku krēms. Par neitrālu uzskata 5,4-5,9 pH. Laba izvēle, īpaši gada vēsajos mēnešos ir dušas eļļas, ar kurām var mazgāt visu ķermeni, izņemot galvas mataino daļu. Eļļām vienmēr ir neitrāls pH līmenis, tās nevar būt sārmainas.

Mazgāšanas līdzeklis ar neitrālu pH līmeni ļaus saglabāt normālu un veselu ādas mikrofloru. Pēdējo pāris gadu laikā, kopš pasauli pārņēmusi pandēmija, kļuvis populāri roku mazgāšanai izmantot antibakteriālās ziepes. To nekādā gadījumā nevajag darīt, jo šādas ziepes iznīcina ādas mikrofloru!

Otrs līdzeklis cīņā par veselīgu un skaistu roku ādu ir krēms. Svarīgi krēmu lietot pēc katras roku mazgāšanas reizes, tāpēc tam vienmēr jābūt līdzi somiņā. Tas palīdz atjaunot ādas lipīdu barjeru, mitrina un pabaro ādu. Jo sausāka āda, jo nepieciešams treknāks krēms. Parasti treknāks krēms vajadzīgs ziemā, savukārt vasarā ideāls risinājums ir roku krēms uz hidrofi-lās bāzes, tas nav trekns un ātri iesūcas.

Lielu postu ādai nodara ultravioletais starojums, kas izraisa fotonovecošanos. Vispirms tā skar zonas, kas ir atklātas saules pieskārieniem, - sejas ādu, kaklu, dekoltē zonu, arī rokas. Zonās, ko skar saule, var attīstīties asinsvadu veidojumi hemangiomas un pigmentācija, kā arī rasties ādas kolagēno šķiedru deģenerācija, kam seko elasticitātes zudums. Tie ir dažādi acīm redzami veidojumi, tonusu zaudējusi āda, kurā redzamas grumbiņas. UVA stari vistiešāk ietekmē ādas novecošanos, turklāt tie iekļūst ādā dziļāk. Dermas slānī ādas atjaunošanās spējas nav tik spēcīgas, un ādas apdeguma jeb ievainojuma rezultātā gūtie bojājumi pārtop fibrozos audos jeb rētaudos, kas paliek uz visu mūžu, tāpēc ādas atjaunošanās procesi tur vairs nav iespējami.

Svarīgi zināt, ka ultravioletajam starojumam ir kumulatīvais efekts, proti, ādas pigmentācija, asinsvadu tīklojums un citas problēmas parādās nevis tāpēc, ka pagājušajā vasarā saulē apdegi, bet gan tāpēc, ka dzīves laikā ādā uzkrāts pietiekami liels starojums. Saulē iet drīkst, bet nedrīkst pieļaut apdegšanu. Lai to nepieļautu, jālieto saules aizsargkrēms. Ideālā gadījumā izvēlies tādu aizsargkrēmu, uz kura iepakojuma norādīts, ka tas bloķē gan UVA, gan UVB starus. Šobrīd atsevišķi dermokosmētikas ražotāji piedāvā krēmus, kuri bloķē arī zilo gaismu, kas nāk no dažādām iekārtām un veicina ādas fotonovecošanos.

Kad sākusies fotonovecošanās, parasti uz ādas parādās vairākas hemangiomas, ko mēdz dēvēt arī par ķiršu angiomām. Tie ir sarkani, tumši violeti vai melni punktiņi vai plakumiņi, kas bieži mēdz būt uz rokām, īpaši uz augšdelmiem.

Veikt procedūras pigmentācijas likvidēšanai uz ādas ir jēga tikai tad, ja apņemies visu turpmāko mūžu, izejot saulē, lietot saules aizsargkrēmu ar visaugstāko aizsargfaktoru - SPF 50+. Pretējā gadījumā procedūru sniegtais efekts saglabāsies īsu laiku, jo, ādai saskaroties ar ultravioleto starojumu, pigmentācija atgriezīsies, turklāt pastāv iespēja, ka tā būs vēl lielāka nekā iepriekš.

Atsevišķi pigmenta plankumi var pāraugt seborejiskās keratozēs, ko tautā mēdz saukt par vecuma kārpām. Tie ir raupji brūngani vai melni veidojumi. Lai likvidētu šādu veidojumu, to nepieciešams noslīpēt ar lāzeru, un šis uzdevums ir paveicams vienas procedūras laikā. Tomēr jāņem vērā, ka keratoze var augt atkal, bet citā vietā. Keratozes slīpēšanas process ir sāpīgs, tāpēc nepieciešama anestēzija - zem veidojuma dermatologs injekcijas veidā ievada atsāpinošu medikamentu.

Lai rokas padarītu vizuāli jaunākas, dermatologu procedūru klāstā ir divu veidu injekcijas ādas mitrināšanai - biorevitalizācija un mezoterapija. Injekcijas ir sāpīgas, turklāt, veicot mezoterapiju, nevar izmantot atsāpināšanu, jo preparātā ir daudz vielu, kuru sajaukšanās ar anestezējošu līdzekli nav vēlama, tāpēc ka tas var ietekmēt rezultātu.

BIOREVITALIZĀCIJA. Izmantotais preparāts satur tikai hialuronskābi. Veicot injekcijas, var rēķināties ar vidēji deviņus mēnešus ilgu mitrinošu rezultātu. Tā kā hialuronskābe piesaista ūdeni, nepieciešams ikdienā dzert pietiekami daudz ūdens, tad efekts saglabāsies ilgāk. Smēķētājiem jārēķinās, ka procedūras noturība nebūs tik ilgstoša, jo nikotīns piesaista brīvos radikāļus, kas degradē kolagēnās un elastīgās šķiedras ādā, kā arī var paātrināt preparāta ātrāku izvadīšanu no organisma. Intensīviem sportotājiem arī preparāts organismā saglabājas īsāku laiku. Parasti pietiek ar vienu procedūru, lai iegūtu vēlamo efektu.

MEZOTERAPIJA. Preparāta sastāvā ir hialuronskābe un dažādi ādai vajadzīgi mikroelementi. Šis preparāts ir šķidrāks par biorevitalizācijas preparātu, līdz ar to rezultāts saglabājas īsāku laiku - 4-6 mēnešus. Nepieciešams procedūru kurss - 3-6 reizes ar divu nedēļu intervālu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Veselība'' 2021. gada decembra numurā

Saistītas ziņas

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

Visas ziņas