news-img

Publicēšanas datums: 11.02.2020.

Rūpes par roku ādu

Gaisa temperatūra te nokrītas, te pakāpjas. Ja, izejot ārā, aizmirsušies cimdi, rokas aukstumu sajūt ar katru vissīkāko kapilāru.

Aukstākajā gadalaikā ne vien sejai, bet arī roku ādai un nagiem nepieciešamas īpašas rūpes: kopšana, pastiprināta aizsardzība un barošana. Šajā periodā ādai biežāk ir nosliece kļūt raupjai, sausai, īpaši, ja nevalkā cimdus. 

''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskajai vadītājai, dermatoloģei Lindai Kapteinei-Veitai ir zinātniski pamatots šīs parādības izskaidrojums, jo sals un pat pastāvīgi svārstīga gaisa temperatūra, no telpām izejot ārā un atgriežoties, palielina perifēro asinsvadu slodzi. Savukārt ar šo jēdzienu apzīmē asinsrites daļu, kas pa vissīkākajiem asinsvadiem sasniedz no sirds vistālākās ķermeņa daļas, tātad plaukstas un pēdas. Tieši kapilāri ādu un nagu saknes apgādā ar barības vielām. Ja šī funkcija tiek nepilnīgi īstenota, āda kļūst sausa, nagi zaudē savu dabīgo mitrumu pat cimdos, ir trauslāki, sausāki, ātrāk lūzt, slāņojas un šķeļas.

Imunitāti redz nagos

Kad saules ir mazāk, nagiem un ādas šūnu normālai atjaunošanai sāk pietrūkt vitamīnu. Visnepieciešamākie ir A un E vitamīns, svarīgs arī selēns, kalcijs, omega-3 taukskābes. Ziemā šīs vielas ir noderīgas gan ārīgi (kosmētiskajos un kopšanas līdzekļos), gan iekšķīgi (ar uzturu). Ja imunitāte darbojas nevainojami, izmaiņas nagu izskatā vērojamas jau pēc 1-1,5 mēnešiem.

Mainīgie laikapstākļi imunitātei ir ļoti liela slodze. Tiesa, slimošanas laikā lietotie medikamenti - galvenokārt antibiotikas - pat neatkarīgi no gadalaika nagu struktūru mēdz ietekmēt nelabvēlīgi. Turklāt zāļu izraisītās pārmaiņas parasti ir pamanāmas tikai kādu laiku pēc ārstēšanās kursa beigām, tādēļ šos faktus ne katrs sasaista.

Negaidīti, bet pat parasta slimošana, kuras pamatizpausme ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, var izraisīt nagu plaisāšanu un slāņošanos. Tas apstiprina vajadzību uzturēt augstu nepieciešamo barības vielu līmeni organismā un rūpēties par tā aizsargspējām, jo vitamīnus, minerālvielas un olbaltumvielas vēsā laikā organisms patērē intensīvāk nekā omulīgā siltumā. Tādēļ to nepietiekamības atspoguļojums ir pat pastiprināta ekzēma un psoriāze.

Pat cilvēkiem ar labu imunitāti, neraugoties uz ziemu bez barga sala, cimdu ignorēšana nav laba doma. Cimdi ir pirmais nosacījums, lai no asā vēja pasargātu roku ādu. Ja ar kailām vai pat mitrām rokām dodas ārā vai pikojas, āda un nagi reaģē, drīz vien atklājot dažādas problēmas. To ļoti labi var pamanīt cilvēki, kuri ziemā ar pliku roku atver automašīnas durvis, glāsta viedtālruņa ekrānu, lai gan pēdējo ērtībai jau kādu laiku eksistē tā sauktie gudrie cimdi, kuriem rādītājpirkstā un īkšķī ieausts vai ieadīts īpašs materiāls, kas ļauj izmantot skārienjutīgo ekrānu, nesaldējot rokas.

Sauss no slapjuma

Ne mazums ļauna gan sejas, gan roku ādai un nagiem nodara telpu sausais centrālapkures gaiss. Jutīgākiem cilvēkiem no tā āda pat plaisā un lobās. Lai āda nekļūtu pārāk sausa, rokas nav vēlams bieži mazgāt ar ziepēm. Tas vienlīdz attiecas uz visiem gadalaikiem, vienīgi ziemā nav tik viegli atgūt zaudēto mitruma līdzsvaru. Speciālie losjoni ir saudzīgāki par ziepēm, jo ne tikai attīra, bet arī mitrina.

Protams, ir gadījumi, kad bez nemitīgas roku mērcēšanas dažādi darbi nav paveicami, piemēram, mājas uzkopšana. Taču, izvēloties ziepes, dermatoloģe Linda Kapteine iesaka krēmīgās, ar taukainu sastāvu. Piedāvājums ir daudzveidīgs!

Ideālā gadījumā, ja darbs saistīts ar roku mērcēšanu vai krasām temperatūras maiņām, piemēram, trauku vai grīdu mazgāšana dažādos ūdeņos, vajadzētu uzvilkt gumijas cimdus, zem kuriem vēl būtu arī kokvilnas cimdiņi.

Sausas ādas problēmu var risināt ar kosmētiskiem līdzekļiem, taču palīdzību daudz efektīvāku padara pilnvērtīgs uzturs un, ja nepieciešams, arī speciāls vitamīnu komplekss. Jāsaprot, ka nagu lakas vai emaljas darbojas tikai profilaktiski, jo ir virspusējas, bet vitamīniem, kas starp citām vielām uzrādīti to sastāvā, ir nosacīta iedarbība -darbojas tikai kā ātrā palīdzība.

 

SVARĪGI

Dermatoloģe Linda Kapteine-Veita mudina neaizrauties ar kosmētiskajiem līdzekļiem, ja āda aukstuma dēļ sākusi niezēt, radušies izsitumi, pūslīši, sārti plankumi, pirkstu galos radušās plaisiņas... Palīdzēs speciālie aptiekā nopērkamie dziedinošie krēmi vai ārsta padoms.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Praktiskais latvietis'' 2020. gada februāra numurā

Saistītas ziņas

news-img
02.07.2020.

PRX-T33® - neinvazīva biorevitalizācijas terapija

news-img
01.07.2020.

Pasaulē un Latvijā jaunākie pretcelulīta un ādas liftinga risinājumi!

news-img
21.05.2020.

Hroniska venoza mazspēja vīriešiem

news-img
19.05.2020.

Kāpēc katram būtu jāizveido sava dzimumzīmju karte?

news-img
24.04.2020.

Ārstu attālinātas konsultācijas ir labs veids, kā atšķirt akūtu saslimšanu

news-img
08.05.2020.

Kāpēc visas krioliopolīzes procedūras NAV vienādas!

news-img
08.05.2020.

Atgūstot kontroli! Nākotnes tehnoloģijas Tavam skaistumam.

news-img
08.05.2020.

Iznīcini spītīgākos taukus - kriolipolīze ar Cooltech Define

news-img
05.05.2020.

Analīzēs par daudz dzelzs. Par ko tas liecina?

news-img
05.05.2020.

Smēķēšanu prom, veselību šurp!

Visas ziņas