news-img

Publicēšanas datums: 10.11.2020.

Rudens laika apstākļi apdraud redzi

Rudens mūsu acīm ir grūts laiks. Pat cilvēki ar simtprocentīgu redzi bieži sāk izjust diskomfortu un acu nogurumu no visparastākajām slodzēm, piemēram, lasot vai strādājot pie datora. Daudzi cilvēki sūdzas par tādu nepatīkamu simptomu kā sausums, ''smilšu'' sajūta acīs. Kas būtu jādara, lai rudenī nodrošinātu rūpīgu acu kopšanu? Atbildes sniedz ''Veselības centrs 4'' grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' oftalmoloģe Solveiga Čivljaka

Hipotermija un auksts vējš - paši par sevi tie nevar izraisīt iekaisumu, bet var viegli aktivizēt ''snaudošās'' infekcijas un sākt iekaisuma procesa aktivizēšanu. Cilvēks sūdzas par pastāvīgu dedzinošu sajūtu, apsārtumu, niezi acīs. Pat redzes skaidrība var pasliktināties, kas ir īpaši bīstami autovadītājiem.
Visi šie faktori galu galā pasliktina dzīves kvalitāti, traucē normāli strādāt, atpūsties un darīt parastās lietas. Mūsu mērķis ir mitrināt acs radzeni, mazināt iekaisuma risku un mazināt nogurumu.

''Kad laiks ir vējains un auksts, mūsu acis sāk ātrāk izžūt,'' skaidro Solveiga Čivljaka, ''Capital Clinic Riga'' oftalmoloģe. ''To veicina arī apkures sezonas sākšanās mājās, kad telpās gaiss kļūst sausāks. Sausas acis iekaist ātrāk, tādēļ spēcīgā vējā ieteicams valkāt kādas brilles. Lai cik dīvaini tas neizklausītos, bet sniegainā laikā noder saulesbrilles ar augstas kvalitātes ultravioleto staru filtru, jo saules gaisma atstaro sniegu un negatīvi ietekmē acis. Tas ir īpaši svarīgi gados vecākiem cilvēkiem ar makulas - centrālās acs tīklenes - deģenerāciju. Redzes vājināšanos nevajadzētu vēl vairāk saasināt. ''

Pēc ārstes teiktā, mākslīgie asaru pilieni ir ļoti efektīvi pret sausām acīm. Tos vajag lietot divas reizes dienā. Aptiekās pārdod dažādas mākslīgās asaras, un farmaceiti vienmēr ieteiks, kuri pilieni tev ir piemēroti. Ja dzīvoklī gaiss ir ļoti sauss, vajadzētu izmantot mitrinātājus vai vismaz turēt telpā lielu ūdens trauku, lai ūdens iztvaikotu un padarītu gaisu mazāk sausu. Ja automašīnā ieslēdz krāsniņu, pārliecinies, ka siltais gaiss nepūš tieši acīs.

''Rudenī arvien vairāk parādās dažādas vīrusu infekcijas, elpceļu slimības, adenovīruss, kas bieži vien ir konjunktivīts, acu iekaisums,'' turpina oftalmoloģe. ''Turklāt COVID - 19 nekur nav pazudis. Tas nozīmē, ka jāpievērš īpaša uzmanība regulārai roku mazgāšanai un jācenšas mazāk pieskarties acīm ar rokām, lai neievazātu kādu infekciju. OMEGA - 3 preparāti ir ļoti noderīgi sausām acīm. Bet šo polinepiesātināto taukskābju trūkumu var kompensēt, ēdot treknas zivis - lasi vai foreli.

Ja cilvēkam ir tendence uz makulas patoloģiju, tad luteīns ir svarīgs. Būtībā visiem, kas vecāki par 60 gadiem, profilaksei ieteicams lietot preparātus ar luteīnu, zeaksantīnu, A, E, B3 vitamīniem, zivju eļļu.
Visiem, kam rūp redze, jāzina par dabisko pigmentu, ko neražo mūsu ķermenis, bet no tā ir atkarīga cilvēka redzes kvalitāte un skaidrība. 

Vairāk lasiet portāla ''Medicine.lv'' 

Saistītas ziņas

news-img
23.11.2020.

Vingrinājumi kāju vēnu veselībai

news-img
20.11.2020.

Kā mainās sievietes āda grūtniecības laikā?

news-img
15.11.2020.

Pastaiga ir dabiskākais veids, kā pilnībā nodarbināt savu ķermeni

news-img
12.11.2020.

Peldēšanās visas sezonas garumā

news-img
12.11.2020.

Podiņa gudrību apgūšana

news-img
12.11.2020.

Kas ir kolikas?

news-img
12.11.2020.

LU profesora pētījums norāda uz aptaukošanās ietekmi uz Covid-19. Pārbaudies!

news-img
09.11.2020.

Kas ir monodiēta?

news-img
09.11.2020.

Ko mūsu kuņģim nodara pretsāpju medikamenti?

news-img
04.11.2020.

Pīpējamie vitamīni

Visas ziņas