news-img

Publicēšanas datums: 06.01.2021.

Sausas un sasprēgājušas rokas. Ko darīt?

Gada aukstā sezona roku ādai ir īstens pārbaudījums: lieku reizi kabatā piemirsti cimdi, strauja temperatūru maiņa un apkure – tas viss rokas ietekmē negatīvi. Vēl jo lielāks izaicinājums ādas veselībai un labsajūtai šobrīd ir to biežā mazgāšana un dezinficēšana. Kāpēc rokas ziemas sezonā kļūst sausas un sprēgā, kā tās pareizi kopt un atveseļot, konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Vita Priedīte. Labākais padoms teju visās situācijās ir profilakse: censties nepieļaut sausas ādas rašanos, jo, kad sausums un plaisas jau klāt, problēmu novērst ir krietni grūtāk.

Kas jāievēro, lai roku sausumu novērstu:

 • Ziemā ne minūti bez cimdiem;
 • Nekad vēsā laikā neej ārā ar mitrām rokām;
 • Izvēlies kvalitatīvas roku ziepes;
 • Izvairies no pārlieku biežas roku slapināšanas;
 • Vairākas reizes dienā uzklāj labu roku krēmu;
 • Rokas, kas jau ir sausas, kairina saskarsme ar pārtikas produktu sulām, tādēļ aizsargcimdiņus vēlams lietot arī gatavošanas laikā.

Ja par krēma lietošanu ikdienā mēdz piemirst, atvieglo sev uzdevumu: gādā, lai krēma tūbiņa pa rokai būtu it visur: vannasistabā, kur mazgā rokas, virtuvē, darbā uz galda, somā līdzņemšanai, pie TV un uz naktsgaldiņa. Krēmu galvenā funkcija ir palīdzēt salipināt kopā ādas šūniņas, veidojot uz rokām aizsargslāni un tādējādi kavējot mitruma zudumu no ādas zemākajiem slāņiem. Katram atbilstoši savām vajadzībām un ādas īpatnībām jāatrod viens vai vairāki krēmi.

Kā izvēlēties roku krēmu?

Ja rokas ir tikai sausas, krēmu izvēlēties var diezgan brīvi, atbilstoši savai gaumei un sajūtām. Katram krēmam ir savs unikālais sastāvs, kas nodrošina tā iedarbīgumu, un paredzēts dažādām vajadzībām – mitrināt, pabarot vai atveseļot. Lai gan krēma izvēle ir ļoti individuāla, dermatoloģe iesaka pievērst uzmanību tā sastāvam.

Vērtīgas vielas, ko meklēt krēma sastāvā, ir:

 • A un E vitamīns: A vitamīns uzlabo ādas tekstūru un elastību, savukārt E vitamīns labi sargā no nelabvēlīgas vides ietekmes, mitrina un stimulē ādas atjaunošanos;
 • Omega 3, 6 un 9 taukskābes – lieliski ādas mitrinātāji
 • Šī sviests – dabīgs brīnumlīdzeklis, kas lieliski pabaros un samitrinās ādu, kā arī mandeļu un aragana eļļa;
 • D – pantenols – ja ādā ir mikrobrūcītes, jo tas veicina ādas dziedēšanu;
 • Glicerīns – palīdz izveidot uz ādas plānu aizsargkārtiņu, kas palīdz apturēt ādas mitruma zaudēšanu;
 • Urīnskābe – ja āda uz rokām ir raupja, talkā var nākt 5-10% koncentrācijā UREA saturošie krēmi lieliski mitrinās, vienlaikus atbrīvojot ādas virsējo kārtu no raupjuma;
 • NMF – dabīgs mitrinošais faktors, kas satur nātrija laktātu, pienskābi, urīnvielu un alantoīnu un sniedz dziļu mitrināšanu izteikti dehidrētai ādai.

Kā krēmu izvēlēties, kad rokas jau sprēgā? Ja āda ir apsārtusi, ar dziļām plaisām, parādās nieze vai mazi ar šķidrumu pildīti pūslīši, tas liecina par nopietnu ādas alerģisku reakciju un iekaisumu, tāpēc vērts ieplānot vizīti pie dermatologa, jo problēmas novēršanai var nākties likt lietā medikamentus. Cenšoties tikt galā pašu spēkiem, jāizvēlas krēms ar dziedējošām īpašībām. Šādās reizēs vēlams izvēlēties aptieku produkciju, jo šo krēmu sastāvs ir pārbaudīts un dziedējošāks, nekā veikalos atrodamajiem produktiem. Tāpat šādos krēmos nebūs kaitīgu vielu, kairinošu smaržinātāju un lieku konservantu.

Izmēģini:

 • Bepanthen krēms vai ziede, vai vietējā ražojuma Recreol – dziedējoša, atjaunojoša un nomierinoša ziede ādas bojājumu novēršanai;
 • Krēmi ar dekspantenolu, keramīdiem un cinku;
 • Krēmi, kuru nosaukumā ir CICA, CICABIO, CICAPLAST B5 un CICAVIT. To sastāvā ir varš, cinks, pantenols un citas aktīvās ārstnieciskās vielas.
 • Krēmi ar dziedējošām īpašībām, kuru sastāvā ir sudrabs.

Ņem vērā! Pirmā palīdzība sasprēgājušām un daudz cietušām rokām – novērst kairinātājus un rokas saudzēt: atturēties no slapināšanas, saskarsmes ar agresīvu ķīmiju, temperatūras izmaiņām. Arī lietojot ārsta nozīmētus medikamentus, nekas nebūs līdzēts, ja rokas turpināsim kairināt! Pusi no laba rezultāta, dod roku kopšana un saudzēšana!

Visu rakstu lasiet vietnē maniveselibasdati.lv >>

 

Saistītas ziņas

news-img
19.01.2021.

Cukurs kaitē imunitātei

news-img
18.01.2021.

Kosmētikas un wellness ceļvedis: 2020. gada izcilnieki

news-img
18.01.2021.

Kā kopt sausu ādu?

news-img
15.01.2021.

Kā cīnīties ar sausiem matiem?

news-img
13.01.2021.

Nomierinošie līdzekļi

news-img
13.01.2021.

Uztura bagātinātāji skaistumam

news-img
11.01.2021.

Organisma atslodzes diena

news-img
11.01.2021.

Vēnu operācija

news-img
11.01.2021.

Kolonoskopija

news-img
07.01.2021.

Kāpēc veikt tauku sasaldēšanu?

Visas ziņas