news-img

Publicēšanas datums: 08.09.2020.

Sejas āda vasaras otrajā pusē un rudenī var izstrādāt dažādus niķus

''Veselības centra 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja, dermatoloģe Linda Kapteine - Veita sniedz konsultāciju, kā rūpēties par sejas ādu sākoties rudenim

Pigmentācijas plankumi

Tie, ko daba apveltījusi ar vasaras raibumiem, pamanījuši, ka vasarā seja var būt raibumiem nosēta, bet pēc saules aktīvā perioda tie pamazām kļūst blāvāki, līdz ziemā bieži vien izzūd pavisam. Ja tomēr ir kāds palielāks vasaras raibums, kas nepazūd, ir pamats domāt, ka tā ir viena no ādas fotonovecošanās pazīmēm - vecuma plankumi jeb lentigo Solaris. Tas nozīmē, ka notikušas raga šūnu keratinocītu izmaiņas - saules ietekmē šīs šūnas ar laiku sabiezē. Jāpiebilst, ka šāda veida fotonovecošanās procesi ādā notiek arī tad, ja nemīlam stundām ilgi zvilnēt karstajā vasaras saulē. Tiesa, tas notiek krietni vēlāk nekā tad, ja apzināti cepināmies saulē. Šis ir tas pigmenta plankumu veids, kuru lieliski var apstrādāt un mazināt ar dažādām lāzerprocedūrām.

Pinnes

Patiesībā tie, kam ādas problēma ir pumpas jeb pinnes, pamanījuši, ka vasarā situācija uzlabojas un problēma mazinās. Atpūta, svaigs gaiss, daudziem - atvaļinājums, kas kliedē ikdienā sakrāto stresu, mazina iekaisuma procesus ādā, mazinās arī izsitumi un uzlabojas kopējais ādas stāvoklis. Tomēr saulainajām dienām kļūstot arvien īsākām un retākām, ja ādai ar pinnēm vasarā nav bijusi pietiekama aizsardzība pret sauli, vietās, kur bijušas svaigas rētas, tās kļuvušas pigmentētas un tumšākas. Kopējais iedegums uz ādas mazinās, bet vietas, kur bijušas rētas, saglabājas tumšākas. Ja vasaras sākumā šīs rētiņas bijušas viegli rozā, tad vasaras beigās tās jau iekrāsojušās brūnganā tonī. Vēl pinnēm ir raksturīgi, ka nosprostojas poras jeb folikuli, ādai paliekot biezākai un sausākai, tāpēc izteiktāk uz tās redzami komedoni - melni vai balti punktiņi.

Vairāk uzmanības īpašajām zonām

Par tādām varam saukt acu zonu, ieskaitot plakstiņus, lūpas un arī kaklu. Šajās zonās āda ir daudz plānāka, saules kaitīgie stari daudz vieglāk spēj nodarīt kaitējumu, un rezultātā veidojas izteiktas krunkas, no kurām nav iespējams tik viegli atbrīvoties. Tāpēc minētajām zonām nepieciešamas īpašas rūpes, tomēr bieži vien par tām aizmirstam. Acu plakstiņu, lūpu un kakla ādas atjaunošanai lieliski derēs īpašie serumi.

Vēl efektīvāka iedarbība

Mājas apstākļos vasaras saules pāridarījumus no ādas lieliski varam dzēst ar dažādām mitrinošajām maskām. Šim nolūkam ļoti labas ir sejas maskas, kuras vakarā uzklājam, un ļaujam tām iedarboties visu nakti.

Efektīvāku mitrināšanu un ādas atjaunošanas procedūras var piedāvāt speciālisti kosmetologu un estētiskās medicīnas kabinetos. Tās varētu būt dažādas asins cirkulāciju uzlabojošas procedūras.

KAD VAJADZĒTU APMEKLĒT DERMATOLOGU

IZMAINĪTĀ PIGMENTĀCIJA UZ ĀDAS VAR LIECINĀT ARĪ PAR NOPIETNĀKĀM ĀDAS PROBLĒMĀM, TĀPĒC BŪTU LABI KONSULTĒTIES AR SPECIĀLISTU:

• ja ir parādījies pigmenta plankums, kurš negrib pazust, vai tas jau bijis un pamainījies;

• ja uz ādas ir plakanās jeb juvenilās kārpas, kas izskatās kā ādas krāsas nedaudz piepacelti izsitumi, kas būtu jāārstē, konsultējoties ar dermatologu. Dažkārt tās parādās pēc vasaras, kad saule pabojājusi imunitātes šūnas un āda ar šiem izsitumiem netiek galā;

• sasniedzot 35-40 gadu vecumu uz ādas var parādīties aktīniskā keratoze, kuru tautā mēdz saukt par vecuma plankumiem. Problēmas iemesls ir ilgstoša atrašanās saulē. Šajā gadījumā epidermas raga šūnās notikušas izmaiņas, traucēts ādas atjaunošanās process, veidojas atipiskas šūnas. Pārsvarā šādas pigmenta izmaiņas nopietnas problēmas uzreiz nerada, tomēr pastāv risks šajās vietās veidoties ādas audzējam. Speciālisti iesaka šādas ādas izmaiņas parādīt dermatologam reizi 1-2 gados. Dermatologs arī ieteiks labāko ārstēšanas metodi aktīniskās keratozes problēmai.

Vairāk lasiet žurnālā ''Veselība'' 2020.gada septembra numurā 

Saistītas ziņas

news-img
22.09.2020.

Kā pareizi lietot taukus dedzinošos līdzekļus ādai?

news-img
18.09.2020.

Papēža kaulā ir veidojums...

news-img
04.09.2020.

Atklāti par veselību un ceļu uz skaistumu - sākas TV šova ''Ceļā uz pārliecību'' otrā sezona

news-img
14.09.2020.

Kā cīnīties ar blaugznām?

news-img
04.09.2020.

Par inovācijām un iespējām - ''Nākotnes medicīna'' jaunā sezona

news-img
08.09.2020.

Zaudēt svaru, iegūt sapņu augumu un mainīt profesiju

news-img
08.09.2020.

Izoperēts žultspūslis, bet gremošanas sistēma turpina darboties netraucēti

news-img
04.09.2020.

Kā lai turpina baudīt dažādo gadalaiku burvību, nekaitējot ādai?

news-img
04.09.2020.

Kas ir potītes– augšdelma indekss?

news-img
04.09.2020.

Cik bieži jāapmeklē ginekologs?

Visas ziņas