news-img

Publicēšanas datums: 26.05.2022.

Sejas ādas kopšana dažādos vecumos

Pandēmijas un pastiprināto ierobežojumu laikā skaistumkopšanas pakalpojumu pieejamība bija ļoti ierobežota un bieži vien sievietes ierastos sejas kopšanas rituālus bija atstājušas otrajā plānā, jo svarīgāka bija sevis un tuvinieku pasargāšana no saslimšanas ar Covid-19. Šobrīd praksē ļoti izteikti varam novērot, ka sievietes atsāk aktīvi pievērsties rūpīgākai un regulārākai sejas kopšanai. Diemžēl arī jāsecina, ka ilgstoša nerūpēšanās par sejas ādu nav palikusi bez sekām, un sievietēm nākas risināt problēmu sekas, piemēram, pastiprinātu akni, grumbas. Svarīgi ir minēt, ka sejas ādas kopšana nav vienreizējs pasākums – tā ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa neatkarīgi no vecuma, lai sasniegtu vēlamos rezultātus, skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Mārupe-centrs'' kosmētiķe Laura Vilmaniete.

Vecumam atbilstoša ādas kopšana
Pirmās novecošanās pazīmes – sīkās grumbiņas un krunciņas – parādās jau ap 30 gadu vecumu un ar gadiem kļūst izteiktākas. Tāpat ar laiku veidojas pigmentācijas plankumi, āda zaudē elastību un kļūst blāvāka. Sievietēm vecumā pēc 60 gadiem šīs novecošanās pazīmes pastiprinās.
Katra sieviete un tās sejas āda noveco dažādi, kas arī nozīmē individuāli pielāgotu sejas kopšanas rutīnu un tajā izmantotos līdzekļus. Produktos, kas paredzēti gados vecākām sievietēm, ir lielākas aktīvo vielu devas un sastāvi, lai efektīvāk risinātu sejas ādas problēmas. Savukārt, ja mātes lietos meitu sejas kopšanas līdzekļus, pastāv iespēja, ka tie viņām nepalīdzēs un nesniegs vēlamo rezultātu. Nepareizu sejas kopšanas līdzekļu lietošana var veicināt arī ādas jutību, izraisīt kairinājumu, apsārtumu un citas alerģiskas reakcijas.

Kādām sastāvdaļām sejas krēmos pievērst uzmanību:
· Hialuronskābe mitrina ādu un izlīdzina sīkās grumbiņas. Tā arī uzlabo ādas elastību un mazina apsārtuma veidošanos.
· Retinols mazina grumbu veidošanos un uzlabo ādas toni. Tas arī regulē ādas taukainību un mazina jaunu izsitumu veidošanos.
· Keramīdi aizkavē ādas novecošanās procesus un atjauno dabīgo ādas aizsargbarjeru. Tāpat šāds krēms ļoti labi mitrina sejas ādu.
· Glicerīns mīkstina un mitrina ādu. Tas ir īpaši noderīgi sievietēm, kurām ir ekzēma un izteikti sausuma laukumi uz sejas.
· Jojobas sēklu eļļa mīkstina un atjauno ādu, kas ir svarīgi tām sievietēm, kurām ir rozācija jeb uz sejas redzami paplašināti asinsvadi.
· Alvejas ekstrakts mitrina un mīkstina ādu, kā arī uzlabo ādas elastību. Vasarā šādu krēmu ieteicams uzklāt pēc sauļošanās, lai atvēsinātu ādu un mazinātu apdeguma veidošanās iespēju.
· Niacinamīds izlīdzina nevienmērīgu ādas toni un pasargā no iekaisumu, piemēram, aknes veidošanās. Turklāt tas noder arī tad, kad nepieciešams mazināt rozācijas radītās sekas, piemēram, izteiktu apsārtumu.

Sejas ādas attīrīšana
Sejas ādas attīrīšanā izmantotajiem līdzekļiem jābūt pielāgotiem atbilstoši konkrētajam sejas ādas tipam, nevis vecumam. Vasarā jāturpina lietot micelāro ūdeni vai speciālo pieniņu, lai noņemtu dekoratīvo kosmētiku un neaizsprostotu poras. Pēc tam attīrīšana jāveic ar siltu ūdeni un kādu no attīrošajiem līdzekļiem, kas var būt pieniņa, eļļas vai gela formā. Attīrošās kosmētikas sastāvā parasti ir aktīvās vielas, kas mazina konkrētās sejas ādas problēmas, dažādi augu ekstrakti, piemēram, kumelītes, alveja, tējas koks, melnā tēja vai tējas sēne. Speciāliste arī atgādina, ka sievietēm, kurām ir sausa sejas āda, vasaras sezonā nav obligāti jāpāriet no ikdienā ierastajiem taukainajiem attīrošajiem līdzekļiem uz šķidrākas konsistences produktiem tikai tāpēc, ka šķiet, ka tā ir pareizi, jo tuvojas vasara.

Sejas ādas mitrināšana
Šis sejas ādas kopšanas solis rutīnā jāiekļauj ikvienai sievietei neatkarīgi no vecuma vai sejas ādas tipa. Mitrinošos līdzekļus katrai sievietei ir jāizvēlas piemērotus ādas tipam. Speciāliste iedrošina, ka nevajag baidīties mitrināt arī taukainu sejas ādu. Šādam ādas tipam vasaras sezonā piemērotāki ir šķidrākas konsistences mitrinošie krēmi vai fluīdi, kamēr sievietēm, kurām ir sauss ādas tips, piemērotāki būs biezākas konsistences krēmi vai serumi. Vasaras sezonā ērti lietojami ir arī izsmidzināmie minerālūdeņi, kas ne tikai mitrina sejas ādu, bet arī atsvaidzina. Mitrinošo kosmētikas produktu sastāvā visbiežāk ir hialuronskābe vai alveja. Sejas ādas mitrināšana jāveic no rīta 10 līdz 20 minūtes pirms saules aizsargkrēma uzklāšanas, kā arī vakarā.

Acu ādas zonas kopšana
Sākot no 30 gadu vecuma būtu ieteicams lietot speciālos acu ādu mitrinošos krēmus, lai samazinātu krunciņu un grumbu veidošanos. Savukārt gados vecākām sievietēm jālieto speciālie krēmi, geli vai fluīdi, kas ir biezākas konsistences un paredzēti konkrēto acu ādas problēmu risināšanai. Sievietēm, kurām ir izteiktas problēmas acu ādas zonā, piemēram, pietūkums vai zili loki, piemēroti ir serumi ar rullīša veida uzgaļiem, kas atvēsina un mazina diskomfortu. Ir arī tādi krēmi, kas paredzēti gan sejas ādai, gan ādai ap acīm, taču tam noteikti jābūt norādītam uz līdzekļa iepakojuma. Šie krēmi jāizvēlas, balstoties uz konkrēto ādas tipu.

Aizsardzība no saules
Neatkarīgi no vecuma, ādas tipa un sezonas saules aizsargkrēma lietošana ir ļoti būtiska. Ja āda nav pasargāta no saules, tā var apdegt, ātrāk veidojas grumbas un pigmentācijas plankumi, kā arī palielinās risks saslimt ar ādas vēzi. Vasarā jo īpaši uzmanība jāpievērš tam, lai SPF rādītājs būtu augstāks. Jo augstāks ir rādītājs, jo lielāka aizsardzība no saules. Piemēram, krēms ar SPF rādītāju 15 nodrošina 80% līdz 90% aizsardzību no saules, savukārt līdzeklis ar SPF 50 dod 98,3% aizsardzību. Lai vasarā būtu pēc iespējas labāka aizsardzība, ieteicams lietot krēmu ar rādītāju virs SPF 30. Aptieku sortimentā ir pieejami dažādi saules aizsargkrēmi, kuru sastāvā ir arī mitrinošas vielas, kā arī vielas, kas aizkavē novecošanās procesus. Tāpat ir arī ikdienas krēmi, kuru sastāvā ir pievienots SPF. Šie krēmi mēdz būt gan caurspīdīgi, gan ar toni, kas palīdz maskēt sejas ādas nepilnības, piemēram, apsārtumu vai pumpas.

Rakstu sagatavojusi ''EUROAPTIEKA'', par ekspertu pieaicinot ''Veselības centra 4'' filiāles ''Mārupe-centrs'' kosmētiķi Lauru Vilmanieti

Saistītas ziņas

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

news-img
31.05.2022.

Aktīniskās keratozes

Visas ziņas