Publicēšanas datums: 14.04.2022.
Sēnītes skarti nagi ir jāārstē
Ārstnieciskās pēdu aprūpes speciāliste Līga Ščerbakova sniedz atbildi uz ''Tautas Veselības Avīzes'' lasītājas jautājumu: ''Pēdējā laikā esmu ievērojusi, ka manam vīram nagi uz kājām kļuvuši iedzelteni un pat tādi kā biezāki. Esmu pārliecināta, ka tā ir nagu sēnīte. Kad vīram to saku, viņš atbild, ka viss ar viņa nagiem esot kārtībā. Bet es tomēr domāju, ka šo lietu nevajag atstāt bez ievērības, jo, ja gadījumā tik tiešām ir nagu sēnīte, tā diezin vai pāries pati no sevis. Bet varbūt es kļūdos?''
''Nagu sēnīšu infekcija -visbiežāk sastopamā nagu slimība - ir ļoti izplatīta un to var saķert ikviens. Šo sēnīti novēro vairāk nekā 50% gadījumu, kad nagus skārušas kādas izmaiņas. Tā kā process parasti ir nesāpīgs un vairāk traucē estētiski, šī slimība nereti tiek atstāta novārtā un neārstēta. Tomēr kāju nagu sēnīte pati no sevis neizzūd, turklāt ir ļoti lipīga - sēnīšu infekcija izplatās gan tieša kontakta ceļā, gan netieši, tādējādi apdraudot ne tikai ģimenes locekļus, bet arī apkārtējos.
Atbildot Evai, gribu paskaidrot, ka gadījumos, kad kājas nags neizskatās kā parasti, neviens uzreiz nevar pateikt, ka tā ir nagu sēnīte. Šādām pārmaiņām var būt dažādi cēloņi, tāpēc pirmais un pareizākais būtu viņas vīram apmeklēt dermatologu, podiatrijas speciālistu vai podologu, kurš attiecīgi novērtēs situāciju. Lai noteiktu precīzu diagnozi, speciālists paņems analīzi no naga plātnītes bojātās vietas. Vienīgi jāatceras, ka pirms minētās analīzes vismaz 2-4 nedēļas nedrīkst būt lietoti nekādi pretsēnīšu medikamenti vai veikta dezinfekcija.
Kad tiek paņemtas analīzes, jāgaida rezultāti. Pirmā analīžu daļa, kas ir sēnīšu mikroskopija, ir gatava pēc divām nedēļām. Savukārt otrā analīze, kas ir uzsējums uz sēnīti,- pēc mēneša. Tātad jāapbruņojas ar pacietību un jāgaida. Kad pacients ir saņēmis atbildi, nākamais solis ir pieraksts pie dermatologa, kurš attiecīgi izskaidros analīžu rezultātus.
Gadījumā, ja tā tiešām ir nagu sēnīte, ārsts nozīmēs ārstēšanu. Principā ārstēšanas variantus varam iedalīt trīs lielās grupās. Pirmā - lokālā terapija (ārstējošie šķīdumi, smēres, eļļiņas vai ārstnieciskā nagu laka). Otrā lielā grupa ir iekšķīgi dzeramās zāles (medikamenti), savukārt trešais ir nagu apstrāde ar lāzeru.''
Lasiet atbildi ''Tautas Veselības Avīzes'' 2022. gada 9. marta numurā
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai