news-img

Publicēšanas datums: 05.05.2020.

Smēķēšanu prom, veselību šurp!

Tas, cik drīz un kādā apmērā pēc tam, kad ir atmesta smēķēšana, organisms reģenerējas (atjaunojas), ir ļoti individuāli un atkarīgs ne tikai no vecuma un smēķētāja stāža, izsmēķēto cigarešu daudzuma, bet arī no dzīvesveida, vispārējā veselības stāvokļa. Tomēr jau īsā laikā pēc pēdējās izsmēķētās cigaretes rezultāti būs jūtami. Konsultē pneimonoloģe dr. Gaļina Saļuka.

  • Pusstundu pēc pēdējās cigaretes. Var uzlaboties asinsrite, roku, pēdu, ādas apasiņošana, normalizēties pulss un asinsspiediens, tiek apstādināta ādas priekšlaicīga novecošana, ko izraisa smēķēšana.
  • Pēc 8 stundām. Jau būs normalizējusies skābekļa apmaiņa organismā. Smēķētājam plaušās un gļotādā nogulsnējas darva, līdz ar to plaušu funkcija tiek traucēta. CO jeb oglekļa monoksīds, kas atrodas dūmos, no sarkanajiem asins ķermenīšiem patriec skābekli, un tādējādi tiek traucēta skābekļa apgāde visā organismā. Pārtraucot smēķēt, skābekļa apmaiņa atjaunosies.
  • Pēc vienas dienas. Smēķēšana būtiski palielina sirds infarkta risku, bet, ja infarkts jau ir bijis, smēķējošiem pacientiem ir divreiz lielāks nāves risks nekā nesmēķējošiem. Sirds infarkta risks samazinās ar katru dienu un katru gadu, kas pavadīti nesmēķējot.
  • Pēc divām dienām. Smēķētājiem ir mazāk izteikta garšas un smaržas maņa, tādēļ parasti pie ēdiena lieto vairāk sāls un garšvielas. Taču garšas un smaržas sajūtas var atgriezties apmēram 48 stundas pēc tam, kad atmesta smēķēšana.
  • Pēc trim dienām. Jūtami uzlabojas elpošanas funkcija.
  • Pēc dažām nedēļām. Organisma pašattīrīšanās jau notiks pilnā sparā. Laikā no 2 līdz 12 nedēļām jau sāks stabilizēties asinsrite un plaušu darbība.
  • Pēc viena līdz deviņiem mēnešiem. Atbrīvojas elpceļi, samazinās klepus lēkmes un elpas trūkums, plaušu funkcija uzlabojas.
  • Pēc pieciem gadiem. Sirds infarkta riska līmenis ir gandrīz kā nesmēķētājiem. Smēķēšana sašaurina sirds asinsvadus, un tas var būt viens no infarkta iemesliem. Bijušajiem smēķētājiem pēc dažiem gadiem sirds asinsvadu sašaurinājums samazinās.
  • Pēc 15 gadiem. Plaušu vēža risks palēnām sāk mazināties pēc pēdējās izsmēķētās cigaretes. Aktīvam smēķētājam salīdzinājumā ar nesmēķētāju ir līdz 40 reizēm lielāks risks iedzīvoties ļaundabīgā plaušu audzējā. Kopumā riska samazināšana prasa ilgāku laiku – kādus 15 gadus. Arī citu vēža veidu rašanās risks sarūk.

Nesmēķētāju un bijušo smēķētāju priekšrocības:
- Skaistāki zobi un āda, nav apdzeltējuši pirksti un nagi.
- Ir sportiskāki un ar lielāku izturību.
- Ir labāks sekss: nesmēķētājiem ir labāka asinsrite un jutīgāki nervi, tādēļ vīriešiem, kuri nesmēķē, ir labāka erekcija (smēķējoši vīrieši biežāk ir impotenti), bet sievietēm nesmēķētājām – vieglāk sasniedzams orgasms.
- Retāk ir problēmas ar neauglību.
- Dzīvo ilgāk: smēķēšana ir riska faktors ļoti daudzām slimībām.No smēķēšanas cieš ne tikai plaušas, bet viss organisms.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2020. gada maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas