Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 25.04.2019.

Snaiperis vēzis!

Tēmas, par kurām nav patīkami runāt, un tomēr – labāk rūgta patiesība nekā saldi meli. Vēzis. Ginekoloģiskie audzēji. Dzimumceļu infekcijas – cilvēka papilomas vīruss. Daudz seksa partneru dzīves laikā. Liekais svars. Stress. Smēķēšana. Iedzimtība.

Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka saslimstība ar vēzi tuvāko gadu laikā pieaugs aptuveni par trīsdesmit procentiem.

Agrāk bija teiciens: ne katrs līdz savam vēzim nodzīvo. Tagad, pateicoties labākai dzīves kvalitātei, sievietes mūžs paildzinās, un izredzes saslimt ar vēzi pieaug. Bet ir arī labā ziņa – medicīnas iespējas ārstēt kļūst arvien labākas. Tāpēc satraukumam nav pamata. Ir jābūt zinošām un gudri jārīkojas. Ko tas nozīmē? Runājot par sieviešu veselību, Latvijā ir viss, lai ginekoloģiskos ļaundabīgos audzējus laikus atklātu un izārstētu!

Visbiežāk sievietes sastopas ar krūts audzēju, bet nākamie populārākie ir dzemdes ķermeņa audzējs, olnīcu audzējs un dzemdes kakliņa audzējs.

Kā ginekoloģiskos vēžus laikus pamanīt un kam būtu jāpievērš uzmanība?

Sievietei noteikti jānāk pie ginekologa, jo, veicot ginekoloģisko izmeklēšanu, var redzēt dzimumorgānu izmaiņas. Nākamais solis: ārsts ar speciālu instrumentu paņem onkocitoloģisko uztriepi. Tātad, pat ja ārsts vēzi neredz ar aci, viņš var atklāt pirmsvēža stāvokli vai pat vēzi šūnu līmenī.

Kāpēc reizēm sievietes runā, ka uztriepe paņemta nekvalitatīvi un analīžu rezultāts bijis kļūdains?

Maksts augšējā daļā atrodas dzemdes kakliņš, kas ir dzemdes apakšējā trešdaļa. Dzemdes kakliņam ir maksts virsma, kuru redz ginekologs. Dzemdes kakliņā ir dzemdes kakla kanāls, tā dēvētais cervikālais kanāls. Tas izklāts ar dažādu tipu epitēliju, un vietu, kur tie sastopas, sauc par pārejas zonu, kas atrodas uz dzemdes kakla ārējās virsmas makstī, no kuras tiek ņemta šī uztriepe. Tāda ir arī skrīninga procedūra. Ginekologi ir apmācīti, kā paņemt uztriepes, bet, protams, pastāv arī cilvēciskais faktors. Ir nosacījumi, kas jāievēro, ņemot onkocitoloģisko analīzi. Piemēram, sieviete pirms tās nodošanas vismaz diennakti nedrīkst lietot makstī ievietojamas zāles, tāpat viņai šajā periodā nevajadzētu mīlēties, kā arī onkocitoloģisko analīzi nedrīkst nodot mēnešreižu laikā.

Onkocitoloģisko materiālu ārsts citologs skata mikroskopā un pēta, vai ir patoloģiski izmainītas šūnas. Ja tiek konstatētas pirmsvēža izmaiņas, seko nākamais solis. Proti, pacienti norīko uz kolposkopijas kabinetu, kur dzemdes kakliņu aplūko ar kolposkopu, – skatoties palielinājumā, jau mērķtiecīgi paņem nevis šūnas, bet audu provi, lai to izmeklētu. Tālākais ārstēšanas un novērošanas plāns atkarīgs no rezultāta.

Parasti ginekologs veic arī ginekoloģisko ultrasonogrāfiju. Ļoti svarīgi būtu apskatīt endometriju – dzemdes iekšējo slāni, jo tā ir nākamā vieta, kur veidojas dzemdes ļaundabīgie audzēji. Jānovērtē, vai endometrijs ir plāns, vai nav kādi izaugumi. Bez ultrasonogrāfijas to nav iespējams pamanīt! Tāpēc mūsdienās tas jau ir rutīnas izmeklējums.

Tālāk ultrasonogrāfijā apskata olnīcas, novērtē to stāvokli.

Jāpiebilst, ka olnīcu vēža sākotnējā stadija var nebūt redzama ultrasonogrāfijā. Olnīcas izskatās pilnīgi normālas. Tāpēc tagad ultrasonogrāfijas laikā veic papildu izmeklēšanu ar dopleru, lai redzētu asins plūsmu. Izmaiņas asinsritē reizēm var liecināt par to, ka ļaunais process ir sācies.

Pēc tam, ja rodas aizdomas par olnīcu vēzi, sievietei veic asinsanalīzes, nosakot vairākus onkomarķierus. Tās ir bioloģiski aktīvas vielas, kuras izstrādā organisms vai audzēja šūnas, un, ja gadījumā ir audzējs, to daudzums palielinās. Taču jāatceras, ka olnīcu audzēja marķieri ir tikai papildu informācija ārstam. Ir arī dažādas citas slimības, kurām esot onkomarķieru rādītāji var būt nedaudz paaugstināti, fizioloģiski Ca 125 palielinās grūtniecības laikā, pirms mēnešreizēm un pēc tām. Ja ir audzējs, rādījumi ir ievērojami lielāki.

Olnīcu audzējs izplatās strauji.

Piemēram, sieviete nodod analīzes, pēc trim mēnešiem veic kontroles analīzes, un tad jau var būt pavisam cita aina. Lielākoties olnīcu audzēju mēs atklājam, kad tas jau ir izplatījies. Piemēram, sievietei operē dzemdes miomu, ķirurgs redz, ka blakus ir olnīcas cista, to izgriež, nosūta uz laboratoriju izmeklēt, un tad arī konstatē vēzi sākotnējā stadijā. Praktiski tā ir vienīgā iespēja, kad olnīcu audzēju var atklāt laikus.

Ārstēšanas iespējas arī ir ļoti mainījušās. Olnīcu audzējus Latvijas Onkoloģijas centrā tagad operē diezgan agresīvi, pēc Eiropas standartiem. Parasti operācijā piedalās ne tikai ginekologs, bet arī ķirurgi un urologi, jo mērķis ir izņemt visus vizuāli redzamos audzēja perēkļus. Piemēram, metastāžu dēļ nākas izoperēt daļu no tievās vai resnās zarnas, reizēm liesu, reizēm daļu no aknas vai aizkuņģa dziedzera. Ja nav iespējams izņemt visus perēkļus, piemēram, ja vēzis izaudzis cauri blakusorgāniem, paciente saņem ķīmijterapiju, un operācija tiek atlikta, līdz ķīmija iedarbojas.

Kas attiecas uz pārējām vēža lokalizācijām, tās pilnībā var izārstēt, ja sieviete pie ārsta atnākusi laikus.

Pašlaik onkoloģijā ir arī tā sauktais zaļais koridors, kas paredz paātrinātu pacienta tālāku izmeklēšanu un ārstēšanu, ja ir aizdomas vai pirmo reizi apstiprināts audzējs.

Vai vecums pirms menopauzes un pēc tās vēža sakarā ir viskritiskākais?

Saslimt ar ļaundabīgiem audzējiem var jebkurā dzīves posmā, bet statistika liecina, ka olnīcu vēzi biežāk atklāj sievietēm pēc menopauzes. Būtisks riska faktors ir tikai vienas dzemdības vai neauglība, mēnešreižu sākšanās ļoti agrīnā vecumā – ātrāk par 12 gadiem – un vēlīna menopauze – pēc 55 gadu vecuma. Kāpēc? Jo olnīca katras ovulācijas laikā, kad izlec olšūniņa, tiek traumēta. Tātad, jo vairāk ovulāciju dzīves laikā sievietēm ir, jo lielāka traumatizācija, jo lielāks olnīcu vēža risks.

Dzemdes ķermeņa audzējs lielākoties tiek atklāts sievietēm vecumā ap un pēc piecdesmit. Šajā dzīves posmā sievietes organismā daudz kas mainās, arī vielmaiņa. Ļoti bieži sievietes kļūst fiziski mazāk aktīvas, bet dzemdes audzējs ir raksturīgs sievietēm ar lieko svaru, jo arī zemāda ražo sieviešu galvenajam hormonam estrogēnam līdzīgu hormonu estronu, kas savukārt veicina dzemdes iekšējā slāņa sabiezēšanu. Lielāks risks ir arī sievietēm ar augstu asinsspiedienu un ar cukura diabētu.

Cik bieži vispār jāiet pie ginekologa uz pārbaudēm, lai sieviete justos daudzmaz droši, ka viņai nav vēža?

Vecumā pēc piecdesmit reizi gadā būtu labi. Lai ginekologs paņemtu onkocitoloģisko uztriepi, lai viņu izmeklētu ultrasonogrāfiski, lai ārsts iztaustītu krūts dziedzerus, lai izskaidrotu mamogrāfijas rezultātus.

Pārbaudi gēnus!

Ja tev ģimenē kādai asinsradiniecei – mammai, māsai, vecaimātei, vecāsmātes māsai – bijis olnīcu vai krūts vēzis, būtu labi veikt ģenētiskās analīzes, lai noteiktu gēnu – BRCA1 un BRCA2 – mutāciju. Ja konstatē mutāciju un tev ir 35 vai vairāk gadu, profilaktiskos nolūkos var veikt olnīcu un olvadu izņemšanu. Ja sieviete tam nepiekrīt, viņai iesaka veikt ginekoloģisko ultrasonogrāfiju un Ca 125 koncentrācijas mērījumus asinīs ik pēc četriem vai sešiem mēnešiem.

Nesmēķē!

Kaut gan zināms, ka dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss, smēķētājām risks ar to saslimt ir lielāks. Smēķēšana ietekmē dzemdes kakla kanāla gļotas, tur sakrājas kancerogēni, un dzemdes kakliņa šūnu imunitāte pazeminās.

Pilnu rakstu ar SIA ''Veselības centrs 4'' onkoloģes, ginekoloģes, dzemdību speciālistes Ellas Ņesterenko padomiem lasiet žurnāla ''Pērle'' 2019. gada aprīļa numurā!

 

Saistītas ziņas

news-img
25.07.2023.

''DuoGlide MonaLisa Touch®'' - jaunākais un efektīvākais risinājums estētiskajā ginekoloģijā

news-img
18.07.2023.

Karboksiterapija - atjaunotai ādai un pret sāpēm

news-img
31.05.2023.

Laikam ir nozīme: pārbaudi krūšu veselību!

news-img
17.05.2023.

Mamogrāfija: neaizstājams krūšu izmeklējums

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
13.04.2023.

Unikālas iespējas grūtnieču ultrasonogrāfijā

news-img
09.03.2023.

Pasaules kolposkopijas augstākais sasniegums ''ATMOS i View 21 COLPO'' - tagad arī ''Capital Clinic Riga''

news-img
16.02.2023.

USG izmeklējumi jaunā kvalitātē - sievietes veselības labā

news-img
19.10.2022.

Lāzers un injekcijas sievietes intīmajam komfortam

news-img
30.08.2022.

Pieejami valsts apmaksāti osteodensitometrijas izmeklējumi

Visas ziņas