news-img

Publicēšanas datums: 08.12.2021.

Pēc kovida izslimošanas strauji sāk izkrist mati: kāda ir pareizā rīcība?

Arvien biežāk dzirdams, ka pāris mēnešus pēc kovida izslimošanas sāk pastiprināti izkrist mati. Kāpēc tā notiek? Un ko var darīt, lai šo biedējošo procesu apturētu? Konsultē Sandra Vizule, dermatoloģe, triholoģe (matu slimību ārste) ''Veselības centrs 4'' filiālēs ''Juglas klīnika'' un ''4. Dimensija''

Slimojot ar Covid-19, organisms piedzīvo milzīgu stresu, rodas daudz toksīnu un dažādu iekaisumu mediatoru, jo vīruss agresīvi uzbrūk šūnām, pakļauj tās, izraisot negatīvu reakciju virkni. Visas organisma rezerves ir vērstas cīņai ar infekciju, lai nodrošinātu dzīvībai svarīgās funkcijas. Diemžēl matus organisms neuzskata par dzīvībai būtisku ķermeņa daļu.

Jāatgādina, ka katrs mats uz galvas dzīvo vismaz divus gadus un tam ir noteikts dzīves cikls – augšanas, miera un izkrišanas fāze. No diviem līdz pat sešiem mēnešiem matam ir aktīvā augšanas fāze, bet kovida radītais šoks atņem enerģiju, kas nodrošina matu augšanu, un mats pāriet miera fāzē. No tās nav iespējams nokļūt atpakaļ aktīvajā augšanas fāzē, miera fāzei var sekot tikai izkrišana. Tāpēc pēc vīrusa infekcijas parasti seko diezgan izteikta matu izkrišana, īpaši tad, ja slimība noritējusi smagi. Gandrīz vienmēr pēc atveseļošanās no kovida ar laiku atveseļojas arī mati. Parasti matu apjoms atjaunojas apmēram pusgada, dažkārt gada laikā. Ir vajadzīga pacietība un rūpes, bet šī problēma ir novēršama.

Kāda ir pareizā rīcība, pamanot, ka mati sāk izkrist? Nevajadzētu uzsākt nekādus drastiskus pasākumus, piemēram, likt sīpolu vai piparu maskas, kam ir agresīva ietekme uz galvas ādu. Ieteicams lietot multivitamīnus, kas satur pilnu B vitamīnu grupu, folskābi, biotīnu, cinku, silīciju, selēnu, arī dzelzi. Ļoti noderīgi ir bezrecepšu serumi, ampulas un losjoni, ko pēc matu mazgāšanas uzklāj uz galvas ādas (un neizskalo!). Droši var pamasēt galvas ādu. Tā būs gan relaksējoša, gan atveseļojoša procedūra, jo ievērojami uzlabosies ādas apasiņošana un mikrocirkulācija, kā ietekmē visi toksīni un alergēni ātrāk tiks izvadīti no galvas ādas. Ieteicams arī iepriekš konsultēties ar ārstu, kas pastāstīs, kā to pareizi darīt, lai neradītu traumu ādai. Tāda masāža ādā rada vieglu kairinājumu, stimulē mikrocirkulāciju un matu augšanu.

Kā var palīdzēt matu slimību ārsts? It kā vienkāršu matu izkrišanu var radīt arī komplicēts problēmu kopums. Dažkārt kovida pārslimošanas radīto situāciju sliktāku var padarīt arī dažādas galvas ādas problēmas, piemēram, seboreja vai sēnīšu infekcija. Uz kovida fona var sākties arī kāds autoimūns iekaisums. Tad svarīga ir diagnostika, ko veiks matu ārsts. Lai saprastu, kur tieši slēpjas problēma, ārsts izmanto trihoskopiju – vismaz 20 reižu palielinājumā izpēta galvas ādu un matu folikulus. Trihoskopija atklāj, kā mati izkrīt – pa visu galvu vai tikai tipiskajās vietās (paura, deniņu un pieres zonā). Dažkārt nepieciešami arī laboratoriski izmeklējumi, lai pārliecinātos, vai nav dzelzs vai D vitamīna deficīts, hormonāls disbalanss, iekaisums utt. Tas palīdz ātrāk noteikt diagnozi un izveidot efektīvu atveseļošanās plānu.

Ko ietver tāds matu atveseļošanās plāns? Pirmajās sešās nedēļās parasti nepieciešami dažādi intensīvas iedarbības pasākumi, pēc tam apmēram pusgadu – uzturoši, jo matu pilnīgas atveseļošanās process nav ātrs. Dažkārt vajadzīgi arī recepšu medikamenti, bet, ja ir tikai matu izkrišana, pietiek ar aptiekās nopērkamajiem dermatokosmētiskajiem līdzekļiem, ko var papildināt ar dažādām procedūrām. Piemēram, mezoterapiju – ar injekciju palīdzību galvas ādā ievada aktīvu vielu kokteili (ar vitamīniem, mikroelementiem, aminoskābēm un hialuronskābi), kas baro un atveseļo matu folikulus. Noderīgas ir fizioprocedūras ar lāzerķiveri.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ieva'' 2021. gada 8. decembra numurā

 

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
04.08.2023.

Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
21.11.2022.

Jaunums! Fotodinamiskā terapija ar ''Celluma elite''

news-img
01.09.2022.

Uz skolu - VESELS!

news-img
13.07.2022.

Procedūras ar KOKO Dermaviduals® dermatoloģisko kosmētiku

Visas ziņas