news-img

Publicēšanas datums: 03.08.2021.

Temperatūru kontrasts un tavs ķermenis

Ja cilvēks lieto asinsspiedienu pazeminošas zāles vai citus kardioloģiskus medikamentus, stipri pārkarsis, viņš nedrīkst lēkt aukstā ūdenī. Taču arī pārējiem attiecības ar aukstumu un karstumu jādibina diplomātiskā ceļā. Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Baltijas Vēnu klīnika'' arodslimību ārste un ģimenes ārste Karīna Vernere

Saldējums + auksti dzērieni

Ar angīnu biežāk slimo karstajos vasaras mēnešos. Rīkles galā gļotādu apdzīvo sava mikroflora, arī mutes dobumā dzīvo gan streptokoki, gan stafilokoki un citi mikroorganismi, kuriem savairojoties var rasties veselības problēmas. Temperatūras krasās svārstības rada labvēlīgus apstākļus, lai sliktās baktērijas sāktu vairoties, paaugstinot saslimšanas riskus.

Lai drošāk!

  • Saldējumu labāk baudīt, viegli pakusušu, cenšoties auksto našķi ēst lēnām, katru kumosiņu mazliet paturot mutē, lai tas nedaudz izkūst, un tikai tad norīt.
  • Dzēriens nedrīkst būt ledaini auksts, tam jābūt patīkami vēsam. Tāpēc nelieto dzērienu tieši no ledusskapja - vismaz 15 minūtes paturi to istabas temperatūrā.

Peldes

Straujas temperatūras svārstības rada stresu organismam, tāpēc bieži vien bravūrīga sevis pārvarēšana, metoties aukstā ūdenī, beidzas, piemēram, ar apsaldētu urīnpūsli vai cistītu. Vēl uzmanīgākiem ar lieliem kontrastiem jābūt tiem, kuriem ir hroniskas sirds slimības, paaugstināts asinsspiediens un kuri lieto medikamentus asinsspiediena normalizēšanai. Krasas temperatūras svārstības veicina asinsvadu spazmēšanos - sirdij tā ir milzīga pārslodze, kas var izrādīties pat dzīvībai bīstama. Ja ūdenī jau gadījies nokļūt, tad jāpeld, jākustas, jo kustība uzlabo asinsriti un arī aukstā ūdenī tas palīdz sasildīt organismu. Taču pieradināt savu ķermeni pie arvien zemākas ūdens temperatūras un apmācīt asinsvadus, lai tie uz aukstumu nereaģē pārāk strauji, nespazmējas, var katrs. Tā kā receptori, kas uztver temperatūru, atrodas ādā, katru dienu ejot vannā, par grādu samazini ūdens temperatūru un jau pēc mēneša varēsi mazgāties dušā 12 grādu siltā ūdenī.

Lai drošāk!

  • Pēc peldes nomaini slapjo peldkostīmu, noslaukies. Pretējā gadījumā, guļot karstā saulē, var tikt pie sēnītes izraisīta urīnpūšļa iekaisuma.
  • Ja ķermenis ir sakarsis, nemeties peldēt aukstā ūdenī. Pārāk straujas temperatūras pārmaiņas liks spazmēties asinsvadiem, izraisot krampjus.
  • Pirms došanās uz peldi jūrā vai ezerā ieteicams noskaloties vēsā ūdenī (siltākā nekā tobrīd tas ir ūdenstilpnē).

 Kondicionieri

No siltuma ienākot telpā, kur gaisu pamatīgi atdzesējis kondicionieris, nākamajā dienā var parādīties kakla sāpes, iesnas vai klepus. Ja kondicionieris ilgāku laiku nav darbināts, to pirmo reizi ieslēdzot, vēlams pašiem telpā neuzturēties. Kondicionierī var būt savairojušās baktērijas, bet, ierīci iedarbinot, šī mikroflora tiek pūsta virsū, esi spiests to ieelpot un baktēriju armāda nonāk plaušās. Dažiem tas var izraisīt alerģiju paasināšanos, citi saslimst ar kādu infekcijas slimību.

Lai drošāk!

  • Kondicionieris jānoregulē, lai labāk tas pūš spēcīgāku gaisa plūsmu, nevis pārlieku pazemina temperatūru (vasarā telpā tai nevajadzētu būt zemākai par 21-23 grādiem).
  • Nekad nesēdi tieši zem kondicioniera gaisa plūsmas, ja esi sasvīdis.

Kā vēl atvēsināties, ja nav pieejams kondicionieris

  • Gaisa dzesētāju var izveidot pats, līdzās ventilatoram noliekot trauciņu ar ledus gabalu, -ledus kusīs, gaisu atdzesēs, un varēsi tikt pie vēsāka gaisa plūsmas.
  • Lieto atvēsinošas ziedes, gelus ar aukstuma efektu ar mentolu sastāvā. Kad šāda ziede uzsmērēta, nebūtu ieteicams sēdēt telpā, kur darbojas kondicionieris. Tad tas atdzesēs vēl vairāk un kontrasts būs pārāk liels.

Vairāk lasi žurnālā ''Veselība'' 2021.gada augusta numurā.

Saistītas ziņas

news-img
08.10.2021.

Kas liek veidoties polipiem?

news-img
27.09.2021.

Intīmā veselība un laba pašsajūta

news-img
05.10.2021.

Vai tu izmērīji holesterīna līmeni?

news-img
04.10.2021.

Mamogrāfija: viens izmeklējums var glābt tavu dzīvību!

news-img
04.10.2021.

Akūta caureja: kas jāņem vērā

news-img
04.10.2021.

Aizdomas par trombiem? Pārbaudies!

news-img
01.10.2021.

Iemesli kāju tūkšanai

news-img
01.10.2021.

Antibiotikas - bieds vai palīgs?

news-img
29.09.2021.

Kakls jākopj tik pat rūpīgi kā seja

news-img
28.09.2021.

Autiņbiksīšu dermatīts mazajiem

Visas ziņas