news-img

Publicēšanas datums: 22.08.2019.

Trīc pret savu gribu... Kā to savaldīt?

Pavisam noteikti roku trīcēšana nav tikai vecuma vaina. Trīce - no mūsu gribas neatkarīgas, neapzinātas, patvaļīgas kustības vienā vai vairākās ķermeņa daļās. Var trīcēt gan rokas, gan galva, kājas, seja, mēle, balss. Jebkura no trīcēm vienmēr sākas pirmo reizi, bet katram trīces veidam tomēr ir savs raksturojums. 

Pēkšņa trīce pirmo reizi visbiežāk ir fizioloģiska trīce, kas rodas pie lielas fiziskas pārslodzes, gan ilgstošām kustībām, gan statiskas slodzes. Fizioloģiskā trīce var parādīties arī pārejošu akūtu asinsrites traucējumu gadījumā vai arī pie milzīga stresa, kas krājies hroniski vai piedzīvots negaidīti. Roku trīci var provocēt toksisku vielu izraisītās blaknes. 

Parkinsona trīci viegli atšķirt

Parkinsona slimībai roku trīcēšana ir tikai viens no simptomiem, turklāt ne galvenais, jo daudz biežāk par šo kaiti liecina tādas pazīmes kā palēninātas kustības, stīvums, seja bez mīmikas. Parkinsona slimības gadījumā roku trīcēšana ir atšķirīga un to viegli atpazīt: ''Tad rokas trīc pārsvarā miera stāvoklī, nevis pie kustībām, un trīcēšana atgādina pirkstu kustības, itkā pacients skaitītu naudu. Arī galva var trīcēt divos veidos - piekrītoši mājot vai arī sakot ''nē'', skaidro neiroloģe Nora Jurjāne''.

Esenciālais tremors - nepatīkami, bet nekaitīgi

Tikai tad, kas izslēgti citi nopietni veselības sarežģījumi, kas varētu radīt roku trīcēšanu, un izpausmes atbilst esenciālajam tremoram, kam nav pēkšņa sākuma vai lēcienveida progresa, tiek apstiprināta diagnoze - ģenētiski autosomāli dominanta pārmantota trīce jeb esenciālais tremors. To var viegli atšķirt pēc kāda novērojuma - ja izdzerta vīna glāze, roku trīce tikpat kā izzūd. Tas nav zinātniski pierādīts, tomēr nevajag samulst, ja neirologs vizītē pavaicā  - vai iedzerot vīnu, trīce mazinās? Ir medikamenti, kas šo problēmu var mazināt, bet jārēķinās, ka tie būs jālieto regulāri, ilgstoši, tiem būs iespējamas  blaknes un galu galā - esenciālo tremoru izārstēt nevar, vien periodiski mazināt. 

Dod sev divas nedēļas laika 

Pastāv uzskats, ka tad, ja pēkšņi parādījusies roku trīce, bet to nepavada citi simptomi, kuru dēļ nepārprotami pie ārsta jāvēršas nekavējoties, divas nedēļas cilvēks pats ar saviem resursiem var mēģināt trīci mazināt, novērot un tikt galā. Ja labāk nekļūst, nav vērojami uzlabojumi, pieraksties pie ģimenes ārsta vai neirologa uz konsultāciju. Ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties tad, ja roku trīcēšanu papildina galvassāpes, reiboņi, dubultošanās, līdzsvara traucējumi, slikta dūša, vemšana, slāpes, pastiprināta apetīte, svara samazināšanās, bieža urinēšana. 

Trīcošu roku savaldīšanai 

  • Var konsultēties ar fizioterapeitu, ergoterapeitu, lai ierāda vingrojumus koordinācijas un balansēšanas spēju uzlabošanai. 
  • Samazināt kafijas un arī koncentrētas zaļās tējas daudzumu ikdienas uzturā. 
  • Gadījumos, ja ta ir psihogēnā trīce, kas rodas stresa dēļ, var lietot zāļu tēju uzlējumus.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Veselība'' 2019. gada rudens speciālizlaidumā ''Vesels seniors''. Konsultē ''Veselības centrs 4'' neiroloģe Nora Jurjāne. 

 

Saistītas ziņas

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

news-img
31.05.2022.

Aktīniskās keratozes

news-img
31.05.2022.

Kā pārvarēt stresu pirms eksāmeniem?

news-img
30.05.2022.

Matu aizsardzība vasarā

Visas ziņas