news-img

Publicēšanas datums: 18.06.2021.

Tuksnesis mutē nav sīkums!

Mute izkaltusi. Tu padzeries, bet pēc brīža tā atkal ir sausa. Nav laba sajūta. Visbiežāk šī nepatīkamā sajūta piemeklē mūža otrajā pusē, jo ar gadiem siekalu dziedzeri kļūst slinkāki. Skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' interniste Liene Martinsone-Bērzkalne

Diennakts laikā pieaugušam cilvēkam izdalās vidēji pusotra litra siekalu – protams, atkarībā no uztura, cik daudz viņš runā un no citiem apstākļiem. Tāpēc uztraukumā, piemēram, uzstājoties lielas auditorijas priekšā, mute pēkšņi kļūst sausa. Medicīnā siekalu dziedzeru nespēju izstrādāt pietiekamu siekalu daudzumu sauc par kserostomiju. Tā mēdz izpausties ne tikai ar izteiktu sausumu, bet arī ar ilgstošu lipīguma sajūtu mutē, biezām un ķepīgām siekalām.

Sausums mutē nav nekāds sīkums. Gremošana taču sākas jau mutes dobumā, kur kopā ar siekalām izdalās pirmie fermenti, kas sāk šķelt barību. Trūkstot siekalām, rodas grūtības sakošļāt un norīt ēdienu. Un, ja ēšana ir apgrūtināta, zūd arī apetīte, un turpinās ķēdes reakcija, jo neēdot atkal neizdalās siekalas. Turklāt, ja mutes gļotāda nav mitra, grūtāk arī runāt un mēdz rasties slikta elpa.

Kas visbiežāk žāvē muti?

  • Neatbilstošs uzturs
  • Medikamenti
  • Cukura diabēts
  • Šegrēna sindroms
  • Vairogdziedzera kaites
  • Sēnīšu infekcija mutē
  • Elpošana ar atvērtu muti un krākšana
  • Smēķēšana
  • Trauksme un depresija
  • Ķīmijterapija un staru terapija

 Pieci pretpasākumi:

1) Izdzer 1,5–2 litrus ūdens visas dienas garumā! Jādzer nelieliem malkiem, tāpēc labas ir nelielās pudelītes ar ūdeni, kuras var visur paņemt līdzi.

2) Ik pa laikam pakošļā košļājamo gumiju ar ksilitolu. Šis paņēmiens labi noder situācijās, kad nav iespējams padzerties. Vienīgi nevajag to darīt ilgāk par 10–15 minūtēm.

3) Sūkā skābas diabētiskās ledenes! Arī šādi tiek apmānīta centrālā nervu sistēma – siekalu dziedzeri sāk strādāt un izdalīt pirmos gremošanas fermentus.

4) Rūpējies par mutes dobuma higiēnu! Apmeklē zobārstu, zobu higiēnistu, kā arī pati kārtīgi kop zobus un muti.

5) Aizej pie ģimenes ārsta un uztaisi pilnu asinsainas analīzi, lai gūtu priekšstatu par ikvienas orgānu sistēmas darbu. Ja nepieciešams, būs jādodas pie gastroenterologa, lai pārbaudītu kuņģa un zarnu traktu, jo sausa mute var būt raksturīga arī pie gastroenterīta.

Vairāk lasi žurnālā ''Ievas Veselība'' 2021.gada jūnija izdevumā.

 

 

Saistītas ziņas

news-img
13.09.2021.

Kājas pirkstu deformācijas profilakse

news-img
10.09.2021.

Roku drebēšana, tremors vai Pārkinsons?

news-img
10.09.2021.

Nāk rudens - jāstiprina imunitāte!

news-img
09.09.2021.

Risinājumi ādas pigmentācijai

news-img
09.09.2021.

Paaugstināts urīnskābes līmenis

news-img
09.09.2021.

Vai prettrauksmes medikamenti ir saistāmi ar demenci?

news-img
08.09.2021.

Botulīna potenciāls un iespējas

news-img
07.09.2021.

Plaušu karsonis. Ko darīt?

news-img
07.09.2021.

Cik daudz joda katru dienu jāuzņem?

news-img
06.09.2021.

Vasaras nelāgā ietekme uz sejas ādu

Visas ziņas