news-img

Publicēšanas datums: 05.05.2020.

Vai deguna asiņošana ir bīstama? Kā rīkoties?

Parasti cilvēki ļoti uztraucas par deguna asiņošanu, tomēr visbiežāk tā pāriet un tai nav ne nopietnu iemeslu, ne seku, piemēram, ja to izraisījusi cītīga deguna urbināšana. Tomēr, ja deguna asiņošana atkārtojas, nepāriet 20 minūšu laikā, nepieciešama ārsta konsultācija, jo tā var norādīt uz nopietnu slimību, piemēram, hipertensiju jeb paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu. Konsultē ausu, kakla un deguna ārste Inga Cakare.

Deguna asiņošana visbiežāk notiek, rodoties deguna starpsienas priekšējās daļas kapilāru tīklojuma bojājumam. Deguns biežāk asiņo cilvēkiem ar plānu deguna gļotādu un plānām tās asinsvadu sieniņām – tad deguns var asiņot, to spēcīgāk izšņaucot, kā arī pārkarstot, fiziskas slodzes laikā vai tad, kad mainās atmosfēras spiediens. Ja deguns asiņo spēcīgi un atkārtoti, jāpārbauda asins recēšana un aknu funkcijas, jāpārliecinās, vai nav dzelzs trūkums organismā. Dažkārt deguna asiņošana ir viens no pirmajiem saaukstēšanās simptomiem.

Kas izraisa? Visbiežāk iemesls ir deguna urbināšana, spēcīga šņaukšana, sitiens pa degunu/trauma, vīrusu infekcijas slimības – gripa, saaukstēšanās, arī deguna gļotādas tūsku samazinošu deguna pilienu lietošana, sausa deguna gļotāda, piemēram, apkures sezonas laikā, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, dažu medikamentu iedarbība, piemēram, asinis šķidrinošas zāles, gļotādu kairinošas ķimikālijas, regulāra saskarsme ar cigarešu dūmiem. Retāk asiņošanu mēdz radīt deguna gļotādas trauma svešķermeņa dēļ (biežāk bērniem), alerģiskas iesnas, kad tiek lietoti medikamenti simptomu samazināšanai, kālija deficīts organismā, galvas sasituma dēļ – kritiena vai apzināta sitiena rezultātā. Bez deguna savainojuma – asins slimības, piemēram, hemofilija, Villebranda slimība, leikēmija, deguna dobuma vai deguna blakusdobumu audzējs, miega artērijas aneirisma, Oslera slimība, kad periodiski ir asiņošana no deguna, gļotādām un gremošanas trakta.

Kā apturēt deguna asiņošanu?

  • Ar galvu noliecies uz priekšu, ķermeni turot taisni stāvus vai sēdus, bet ne guļus.
  • Aizspied degunu ar pirkstiem un paturi 5–10 minūtes.
  • Vari uzlikt aukstuma kompresi uz skausta un pie deguna.
  • Tuvākajās stundās pēc deguna asiņošanas izvairies no deguna šņaukšanas, tīrīšanas.

Noteikti dodies pie ārsta, ja asiņošana ir ilgāka par 20 minūtēm, asinis ir jūtamas rīklē, pat ja asiņošana ir beigusies, deguns asiņo pēc traumas, ja parādās reiboņi, drudzis, ģībonis vai vemšana, deguns asiņo bērniem līdz 2 gadu vecumam, ir traucēta elpošana.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2020. gada maija numurā

Saistītas ziņas

news-img
06.08.2020.

Satriec sāpes un atgūsti kustību prieku ar X-Wave triecienviļņu terapiju

news-img
05.08.2020.

Saule šovasar mūs pārāk nelutina – te ir, te nav

news-img
05.08.2020.

Asinsspiediens kļuvis augsts

news-img
05.08.2020.

Cik grūti ir norīt kobru un cik mulsinošs ir taisnās zarnas izmeklējums jeb kolonoskopija?

news-img
05.08.2020.

Kas ir dzemdes mioma?

news-img
30.07.2020.

Atkal pietūkušas kājas: ķirurģes padoms, ko darīt

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sievietes un vīrieši lūdz palīdzību seksologam?

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sēņu ēdieni var izraisīt diskomfortu kuņģī, un kā tās pagatavot veselīgāk?

news-img
27.07.2020.

Perimenopauze — hormonālas svārstības

news-img
24.07.2020.

Ultraviolētā starojuma aizsargapģērbs

Visas ziņas