news-img

Publicēšanas datums: 07.06.2019.

Vasaras pavadones - tulznas. Ko darīt?

Tulznas šobrīd tiešām ir aktualitāte! Tās rodas berzes rezultātā un pēc būtības ir polsteris, dabīgs spilventiņš, ko organisms izveido, lai pasargātu traumēto vietu. Arī sāpes, ko izjūtam, ir organisma aizsargreakcija, citādi mēs to vietu noberztu līdz pašam kaulam! Žurnālā ''Ievas Veselība'' lasiet rakstu ar ''Veselības centrs 4'' Pēdu centra podoloģes Initas Selickas ieteikumam.

Kāpēc pārkāpšana vasaras kurpēs parasti beidzas ar uzberztām tulznām un kādi būtu labākie līdzekļi pret sāpīgajiem uzberzumiem?

Tulznas rodas berzes rezultātā un pēc būtības ir polsteris, dabīgs spilventiņš, ko organisms izveido, lai pasargātu traumēto vietu. Arī sāpes, ko izjūtam, ir organisma aizsargreakcija, citādi mēs to vietu noberztu līdz pašam kaulam! Tradicionāli tulznas vairāk veidojas sievietēm, jo sieviešu apavi ir detaļām bagātāki, mēs tos biežāk mainām. Sievietēm skaistums nereti izvirzās priekšplānā, un mēs mazāk domājam par praktisko pusi. Vīrieši rīkojas pretēji – izvēlas ērtas sandales, platas siksnas, biežāk kurpēs valkā zeķes, neupurējas skaistuma vārdā. Tomēr jaunas kurpes var būt pārbaudījums visiem. Zināms, ka Anglijas karalienei ir īpaša darbiniece, kuras uzdevums ir ievalkāt karalienes jaunās kurpes, jo Viņas Majestāte necieš tulznas. Viņa nekad nevelk kurpes, kas nāk tiešino veikala!

Galvenie iemesli

PIRMAIS. Pārāk maiga āda bez aizsargslāņa.

Lai neveidotos tulznas, uz ādas jābūt aizsardzības valnim jeb norūdītas, biezākas ādas slānim, taču pēc ziemas pēdu āda mīkstajos, pūkainajos ziemas zābakos ir izlaidusies. Tas ir tāpat kā ar mūsu plaukstām: ja nedarām neko, tās ir mīkstas baltrocīšu plaukstas, ja darām – āda kļūst biezāka. Tāpēc – kamēr pēdu āda uz vasaru nesabiezēs, var sagaidīt neērtības. Noteikti nevajag aizrauties ar pedikīru un, piemēram, līdz maigi rozā tonim noberzt papēžus – tas nav vēlams nevienā gadalaikā, jo tad ādai trūkst aizsargbarjeras.

OTRAIS. Vasaras apavi ar siksniņām, lencītēm… Tās diemžēl bieži vien ir ar asām maliņām.

Ko darīt? Profilakse ir labākā aizsardzība. Vislabāk rīkojies šādi!

Nomaini apavus pakāpeniski. Nestaigā visu dienu vienās un tajās pašās kurpēs. Uzvelc savas jaunās sandales ceļā uz darbu un no tā, bet pa dienu darbā izvēlies ērtākus un jau pierastus apavus. Tā pēdas pie izmaiņām pieradīs pakāpeniski un arī lēnām uzaudzēs aizsardzības slānīti.

Izvēlies ergonomiskus un ērtus apavus, nevis glītas siksniņkurpes, kas tev draud ar jēlām kājām.

Superglabējkomplektiņš. Iesaka podoloģe INITA SEĻICKA

Pie pirmajām tulznas pazīmēm – ir apsārtums, bet pašas tulznas vēl nav – lietoju RUCK Peclavus antibakteriālo gelu. Ļoti ticams, ka spēsi no tulznas izvairīties vispār. Cena: 15 ml – 5,85 eiro.

Ja tulzna jau izveidojusies, dodu priekšroku Compeed hidrokoloīdajiem plāksterīšiem. Izvēlos speciāli pirkstiem vai papēdim. Cena: ap 6 eiro.

Faktiski jebkurā stadijā noder antibakteriālais sprejs pēdām ar sudrabu Peclavus Sensitive. Tas ir jauns, moderns līdzeklis, kas satur sudraba nanojonus. Tā kā pārspīlēt ar dezinfekciju nevajag, jo uz ādas nepieciešama normāla mikroflora, sudraba nanojoni lieliski tiek galā ar šādu uzdevumu. Sprejs sausina, dezinficē, dziedē, neļauj veidoties iekaisumiem. Var pūst arī tieši uz vaļējas tulznas. Cena: 150 ml –16,75 eiro.

Ja tulznasir lielas un vairākas, izvēlos Mepore brūču pārsējuplāksteri – 5 x 7 cm rullīti ar marles viduci. Tas ir līmējošs ķirurģiskais pārsējs, kas atgrūž ūdeni un nodrošina brūces aizsardzību lielā platībā. Polsterējuma oderējums laiž cauri gaisu. Cena: 5 x 7cm rullītis – ap 4,70 eiro.

Tulznas 3 stadijas Katrai ir savas pazīmes un, tā teikt, pasākumu plāniņš.

1. STADIJA. Jau ir ādas apsārtums, bet pašas tulznas vēl nav. Lieto profilaktisku līdzekli sausām kājām.

2. STADIJA. Tulzna ir tikko parādījusies, bet vēl nav pušu. Vēsa sāls vanniņa pēdām. Iesaku ņemt kārtīgu ēdamkaroti visparastākā rupjā sāls uz litru ūdens.

3. STADIJA. Lielas tulznas. Pārdur tulznu, ja tā ir liela, bet pati vēl nav pārsprāgusi. Kāpēc? Jo apavus kājā ar milzu tulznu tik un tā nevarēsi uzvilkt, turklāt tā tāpat plīsīs.

Noteikti nerauj nost ādiņu!

Dezinficē pārplīsušu tulznu. Iesaku izvēlēties furacilīna šķīdumu, tas būs mazāk sāpīgi, jo līdzekļi, kas veidoti uz spirta bāzes, piemēram, briljantzaļais, kodīs.

Vanniņa ar zilajiem graudiņiem. Vari paturēt kājas vanniņā ar nedaudz kālija permanganāta jeb zilajiem graudiņiem. Patiesībā, ja cilvēks ir vesels, āda diezgan ātri sadzīst pati, un ļoti pārdezinficēt neko nevajag. Drīzāk rūpējies, lai lieta līdz šai stadijai nemaz nenonāktu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ievas Veseliba'' 2019. gada 7. jūnija numurā.

Saistītas ziņas

news-img
06.08.2020.

Satriec sāpes un atgūsti kustību prieku ar X-Wave triecienviļņu terapiju

news-img
05.08.2020.

Saule šovasar mūs pārāk nelutina – te ir, te nav

news-img
05.08.2020.

Asinsspiediens kļuvis augsts

news-img
05.08.2020.

Cik grūti ir norīt kobru un cik mulsinošs ir taisnās zarnas izmeklējums jeb kolonoskopija?

news-img
05.08.2020.

Kas ir dzemdes mioma?

news-img
30.07.2020.

Atkal pietūkušas kājas: ķirurģes padoms, ko darīt

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sievietes un vīrieši lūdz palīdzību seksologam?

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sēņu ēdieni var izraisīt diskomfortu kuņģī, un kā tās pagatavot veselīgāk?

news-img
27.07.2020.

Perimenopauze — hormonālas svārstības

news-img
24.07.2020.

Ultraviolētā starojuma aizsargapģērbs

Visas ziņas