news-img

Publicēšanas datums: 27.06.2019.

Vēnu mazspēja senioru vecumā

Cilvēka vecumu nosaka nevis pases dati, bet viņa asinsvadu stāvoklis. Viena no novecošanās pazīmēm ir saistaudu novājināšanās - asinsvadi paplašinās, to vārstuļi vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas. Sekas, kuras pamanām visbiežāk, bet ne vienmēr laikus risinām, ir vēnu mazspēja un hemoroīdi.Lasiet ''Baltijas Vēnu klīnika'' vadošā speciālista, flebologa dr. Inta Ūdra rakstu žurnālā ''Ārsts.lv''.

Gan vēnu, gan hemoroīdu problēmas ir iespējams risināt ērti, mazsāpīgi un efektīvi jebkurā vecumā. Galvenais ir laikus vērsties pie speciālista, lai noteiktu vispiemērotāko ārstniecības metodi.

VĒNU MAZSPĒJA - VĒL EFEKTĪVĀKA ĀRSTNIECĪBA

Līdzīgi kā ar citām veselības problēmām, cilvēkam novecojot, vēnu slimību risks palielinās. Dzīvesveids, darba apstākļi, vispārējais veselības stāvoklis un iedzimtība ietekmē arī vēnu veselību. Novecojot mazinās vēnu elastība, un tās vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt savu pamatfunkciju - asins plūsmas vadīšanu uz sirdi. Seniori bieži saskaras ar kāju tūsku. Lai arī tūska ir viena no vēnu mazspējas pazīmēm, tomēr tās cēloņi var būt arī citi - sirds vai nieru mazspēja, gravitācijas tūska (sēdoša, mazkustīga dzīvesveida ietekmē). Tomēr šaubas nav iemesls, lai vilcinātos ar vizīti pie ārsta. Gadījumos, kad problēmas cēlonis meklējams citur, flebologs pacientu novirza pie attiecīgā speciālista. Vizītē pie flebologa pacientam tiek veikta kāju ultrasonogrāfija visā to garumā. Tiek izrunāti simptomi un izstrādāts turpmāko izmeklējumu un ārstniecības plans.

Venu ārstniecības metožu izvelē ir atkarīga no kosmētiskajām un medicīniskajām indikācijām.

  • Medikamentozā un kompresijas terapija - lai vasarā mazinātu pietūkumu un smaguma sajūtu kājās, ieteicams lietot aptiekās nopērkamos bezrecepšu preparātus vēnu mazspējas ārstēšanai (flebotropie medikamenti). No tiem populārākie ir diosmīnu saturošie preparāti. Tūsku iespējams mazināt, arī valkājot pusgarās kompresijas zeķes. Tomēr seniori nedrīkst aizmirst par mazkustīguma nodarīto ļaunumu asinsvadiem! Iespēju robežās ir jāsamazina sēdus pavadītais laiks, vairāk jākustas un jāiesaistās fiziskās aktivitātēs. Tas veicinās venozo atteci un ļaus izvairīties no tūskas.

Lai novērstu kosmētiskos defektus, atkarībā no slēdzamo asinsvadu tipa tiek izmantotas šādas metodes:

  • putu skleroterapija - vēnā ar tievu adatu tiek ievadīts medikaments un vēna tiek slēgta;
  • transkutānā lāzerterapija - sīko asinsvadu kapilāru slēgšanai un ādas pigmentācijas seku novēršanai. Lāzers iedarbojas caur ādu. Atkarībā no problēmas specifikas tiek izmantots Vbeam™ lāzers, ND Yag lāzers un dažādu viļņu garuma diodes lāzeri;
  • putu skleroterapija kombinācijā ar dažāda tipa transkutānajiem lāzeriem.

Dažkārt pēc putu skleroterapijas pacientiem veidojas ādas hemosideroze - arī šīs problēmas novēršanai Baltijas vēnu klīnikā ir pieejams speciāls lāzeraprīkojums.

Ja nepieciešama medicīniska ārstēšana, tiek izmantotas šādas pamatmetodes:

  • biolīmes (VenaSear'' Closure System') metode -JAUNUMS!
  • dažādas lāzeroperācijas (endovenoza lāzerterapija jeb EVLT).

Specifiskos gadījumos tiek izmantots:

  • ūdens tvaiks vēnu ārstēšanai jeb ūdens tvaika mikroimpulss;
  • radiofrekvences ķirurģija.

Lāzermedicīnai strauji attīstoties un kļūstot saudzējošākai, šīs metodes pakāpeniski tiek aizstātas.

JAUNAS IESPĒJAS VĒNU LĀZERĶIRURĢIJĀ

Baltijas vēnu klīnika ir viena no pirmajām pasaulē, kur klīniskajā praksē ieviests trešās paaudzes diodes lāzers 1940 nm. Šis lāzers atšķirībā no otrās paaudzes lāzera (1470 nm) nodrošina 10 reižu lielāku enerģijas absorbciju ūdenī un par 30% samazina izmantoto enerģiju - lāzeroperācija ir saudzējošāka un mazāk traumatiska. Trešās paaudzes lāzers kombinācijā ar jaunākās paaudzes gaismas vadiem ir ļāvis izstrādāt un praksē veiksmīgi izmantot jaunu lāzermetodes modifikāciju - totālo lāzerablāciju (Total EVLT). Šī metode ļauj izmantot lāzeru visiem slēdzamajiem asinsvadiem bez vēnu sānu zaru izņemšanas. Gan stumbra, gan sānu vēnas tiek slēgtas, izmantojot divu veidu gaismas vadus. Tā kā vēnu zari netiek fiziski izrauti, neveidojas hematoma, pārsēji ir jātur tikai vienu nakti un kompresijas zeķes jānēsā tikai vienu nedēļu. Šī operācija ir īpaši piemērota vasaras periodam, jo pacients karstajā gadalaikā netiek apgrūtināts ar pārsējiem, plāksteriem un ilgstošu vēnu zeķu valkāšanu, nav pēcoperācijas brūču un zilumu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ārsts.lv'' 2019. gada jūnija numurā.

Saistītas ziņas

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

news-img
15.06.2022.

Kā atbrīvoties no varžacs?

news-img
03.06.2022.

Lāzerterapija un injekcijas intīmajai zonai

news-img
03.06.2022.

Kādu dzeramo ūdeni labāk izvēlēties?

news-img
03.06.2022.

Aizkuņģa dziedzera pārbaudes

news-img
02.06.2022.

Vai grūtnieču jostu drīkst nēsāt līdz pat dzemdībām

news-img
31.05.2022.

Aktīniskās keratozes

news-img
31.05.2022.

Kā pārvarēt stresu pirms eksāmeniem?

news-img
30.05.2022.

Matu aizsardzība vasarā

Visas ziņas