Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 12.12.2019.

Veselā ēkā – vesels gars

Baltijā pirmais Anti-Aging institūts savas durvis vēra ēkā, kas rīdziniekiem pazīstama gandrīz pusotra gadsimta garumā, un - kas ir zīmīgi - tā vienmēr kalpojusi pilsētnieku veselībai un gara modrībai. Šajā atjaunotajā adresē inovācijas respektē tradīcijas, un pagātnes arhitektūras mantojuma saglabāšana rosina spert pārliecinošus solus pretī veselīgākai nākotnei. Lasiet rakstu žurnālā ''Deko'' par ''Veselības centrs 4'' jaunāko filiāli - ''Anti-Aging Institute''.

Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis - vēsturiskā Krīgera pirts un dziedinātava - tika celts pēc arhitekta K. J. Felsko projekta 1884. gadā Baznīcas ielā 18. Vai cilvēks, tāpat kā šī ēka, kādreiz spēs nodzīvot līdz 135 gadiem un pat vairāk? Medicīnas tehnoloģijas attīstās ar kosmisku ātrumu, taču viss sākas ar dzīves kvalitātes uzlabošanu un savlaicīgām rūpēm par veselību -gan fasādi, gan ķermeņa interjeru. Tāpēc kopš septembra SIA Veselības centrs 4 restaurētajā un medicīnas iestādes vajadzībām labiekārtotajā ēkā multidisciplināra ārstu komanda piedāvā pacientiem preventīvās un pretnovecošanas medicīnas jaunākos sasniegumus, personalizētus risinājumus, ka arī plašu ķermeņa estētisko procedūru spektru.

''Vēsturiski ēka ar skursteni vidū tika būvēta kā pilsētas romiešu pirtis. Šī pilsētniekiem svarīgā struktūra pārdzīvoja abus karus un pildīja savas funkcijas līdz brīdim, kad blakus sāka būvēt Rīgas Modes ēku. Dūmi no pilsētas pirtīm kūpēja virsū jaunajai ēkai, tāpēc valdība to pārveidoja par ūdensdziedniecības centru, kur varēja apmeklēt ārstnieciskās vannas, Šarko dušu. Šo funkciju daļēji esam saglabājuši arī šeit, te ir palikuši daži ūdensdziedniecības elementi,'' stāsta VC4 dibinātājs ārsts Māris Rēvalds. Jaunajam Anti-Aging institūtam vajadzēja atrast mājvietu Rīgas centrā, jo tajā iekļaujas arī Diplomātiskā servisa medicīnas centrs. Ņemot vērā, ka pieminekļa statuss celtnei bija piešķirts tikai no ārpuses un interjerā nebija saglabājies nedz oriģinālais plānojums, nedz apdares detaļas, komandai tika dota zaļā gaisma pārveidot tās iekšpusi.

Projektu izstrādāja un realizēja arhitekte Dita Lapiņa kopā ar projektēšanas un izpētes biroju Kroks. ''Galvenais uzdevums bija atrisināt medicīnas iestādes funkcijas vēsturiskā ēkā, respektējot to, kas līdz mūsdienām saglabājies no ēkas oriģinālās struktūras, paredzot ne tikai atbilstošu telpisko plānojumu, bet arī normatīviem atbilstošu kabinetu dabisko izgaismojumu,'' stāsta arhitekte. Tagad ēka ir pilnībā piemērota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Savukārt pārbūves lielākais ieguvums - ātrijs, kas ļauj maksimāli izgaismot iekštelpas. Tam izmantotas kvalitatīvas ārējo fasāžu apdares plāksnes. Cauri visai ēkai tika instalēta sarežģīta gaisa ventilācijas sistēma.

Samērā nesenā pagātnē celtnei piebūvētais sekundārais mansarda jumts disharmonēja ar vēsturisko arhitektūru. Jaunā projekta ietvaros tas tika transformēts par atikas stāvu: ''Šis pārbūves risinājums, mūsuprāt, ļauj ēkai atgūt celšanas laikam atbilstošāku vizuālo tēlu,'' uzsver Dita. ''Projektā tika instalēti jauni koka logi, kāpņu margas, un citas būvdetaļas risinātas kā kopijas pēc vēsturiska prototipa, tādējādi nesot informāciju par ēkas sākotnējo būvniecības periodu, kā arī piešķirot interjeram lielu devu elegances,'' viņa turpina. Dažviet telpās var manīt atsegtus vecu ķieģeļu sienu un koka siju fragmentus, ēkas vienā pusē pat saglabājušās vītņu kāpnes. Ēkas kopējā platība - ap 1780 m2, un tajā vienlaikus uzturas aptuveni 100 cilvēku. Augšējais stāvs ir nodots Rīgas Stradiņa Universitātes Dermatoloģijas katedrai, un Anti-Aging institūta darbība iet roku rokā ar pētniecību un zinātni.

''Ceru, ka skaista pilsētvide audzina rīdziniekus. Garīgā veselība ir tas, kas ietekmē visu, lielā mērā arī dzīves ilgumu un kvalitāti. Tie, kas daudz streso, kam vairāk ir nepatika pret kaut ko nekā labsajūta, nedzīvo ilgi. Tad arī mēs nonākam līdz tam, ka skaistā pilsētvidē cilvēkam noteikti ir daudz labākas emocijas. Katram rīdziniekam, kam ir šādas iespējas, savā mūžā tās būtu jāizmanto - jāsakopj kāda ēkas fasāde vai jādod pozitīvs ieguldījums pilsētas vaibstos,'' uzsver Māris Rēvalds.

Anti Aging Institute, Rīgā, Baznīcas ielā 18. Tālr.: 67847718, 25418181 www.antiaging.lv

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Deko'' 2019. gada decembra numurā

Saistītas ziņas

news-img
06.08.2020.

Satriec sāpes un atgūsti kustību prieku ar X-Wave triecienviļņu terapiju

news-img
05.08.2020.

Saule šovasar mūs pārāk nelutina – te ir, te nav

news-img
05.08.2020.

Asinsspiediens kļuvis augsts

news-img
05.08.2020.

Cik grūti ir norīt kobru un cik mulsinošs ir taisnās zarnas izmeklējums jeb kolonoskopija?

news-img
31.07.2020.

''Veselības centrs 4'' grupas speciālisti papildināja un pilnveidoja zināšanas, piedaloties lekcijā par jaunākajām PRF metodes iespējām.

news-img
30.07.2020.

Atkal pietūkušas kājas: ķirurģes padoms, ko darīt

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sievietes un vīrieši lūdz palīdzību seksologam?

news-img
27.07.2020.

Kāpēc sēņu ēdieni var izraisīt diskomfortu kuņģī, un kā tās pagatavot veselīgāk?

news-img
27.07.2020.

Perimenopauze — hormonālas svārstības

news-img
24.07.2020.

Ultraviolētā starojuma aizsargapģērbs

Visas ziņas