news-img

Publicēšanas datums: 26.05.2021.

''Veselības centrs 4'' dermatologi: agrīnai diagnostikai ir neatsverama loma melanomas atklāšanā un ārstēšanā

Jau 13 gadus Latvijā maijs ir Eiromenolomas mēnesis, kura laikā ārsti pastiprināti aicina sabiedrību pievērst uzmanību ādas vēža riska, diagnostikas un ārstēšanas jautājumiem.

Šogad kampaņas laikā no 10. līdz 14. maijam ''Veselības centrs 4'' filiāļu un grupas uzņēmumu dermatologi piedalījās akcijā, iedzīvotājiem veicot ādas veidojumu diagnostiku par samazinātu cenu vai bez maksas (pensionāriem un 1. grupas invalīdiem).

Piecu dienu laikā izmeklējumi tika veikti 287 interesentiem (no tiem 71 bez maksas). Diemžēl vienā gadījumā izmeklējumi atklāja ādas vēzi – melanomu, bet vēl trijos gadījumos uzrādīja aizdomas par šo slimību (melanoma suspecta). Šiem pacientiem tiks veikti papildu izmeklējumi diagnozes precizēšanai. Sešos gadījumos tika atklāta bazālo šūnu karcinoma - ādas ļaundabīgs audzējs, kas pamatā veidojas saulei pakļautās vietās. Deviņos gadījumos tika diagnosticēta pirmsvēža ādas slimība - aktīniskā keratoze. Divos gadījumos atklāts Špica nēvuss jeb juvenilā melanoma.

Konsultāciju laikā lielai daļai pacientu tika ieteikts veikt digitālo dermatoskopiju ar FotoFinder metodi, kura pieejama ''Veselības centrs 4'' filiālē ''Dermatoloģijas klīnika''. Ar šo diagnostikas metodi ir iespējams noteikt ādas ļaundabīguma risku, melanomas un nemelanomas ādas vēzi agrīnā stadijā, un tam bieži ir izšķiroša nozīme veiksmīgu ārstēšanas rezultātu sasniegšanai.  

''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja un dermatoloģe dr. Linda Kapteine-Veita atzīst: ''Pandēmijas laiks ir ierobežojis cilvēkus pārvietošanās un diemžēl arī ādas veselības pārbaudes ziņā. Tādēļ priecājamies, ka mūsu pacienti mēnesi pirms vasaras ir īpaši uzmanīgi pret savas un savu tuvinieku ādas jauniem veidojumiem. Mēs, ārsti, darām šo darbu visu cauru gadu un labprāt piedalāmies Euromelonomas akcijā, tādējādi sniedzot iespēju lielākam skaitam mūsu līdzcilvēku saņemt šo pārbaudi, ieteikt, kā rīkoties tālāk, kā ārstēt vai pasargāt ādu no audzēju veidošanās.''

Eiromelanomas mēneša aktivitāšu īstenošanā ''Veselības centrs 4'' sadarbojas ar pacientu biedrību ''Soli priekšā melanomai'', kas īsteno informatīvo kampaņu ''Balts arī ir skaisti''. Tās laikā iedzīvotājiem tiek sniegta informācija par ādas vēzi, par to, kur vērsties aizdomu gadījumā, kā arī ieteikumi, kā pasargāt sevi no saules kaitīgā starojuma. Biedrība akcijas laikā jau otro gadu aicina ''Baltajam sarakstam'' pieteikt ārstus, kuri laikus diagnosticējuši melanomu. Tas tiek darīts, lai visiem, kas biedrībā vēršas ar biežāko jautājumu: ''Pie kura ārsta iet?'', varētu sniegt pārbaudītus ieteikumus.

Melanomas pacientu atbalsta biedrības ''Soli priekšā melanomai'' pārstāve Sondra Zaļupe uzsver: ''Ir lieliski, ka šādas kampaņas laikā izdodas palīdzēt cilvēkiem savlaicīgi atklāt ādas vēzi un arī melanomu, glābjot dzīvības. Taču daudzos gadījumos saslimšana ar ādas vēzi varētu tikt novērsta, ja Latvija cilvēkiem būtu labāka iespēja nokļūt pie dermatologa. Daudzviet, īpaši novados, tas ir sarežģīti, jāgaida rindā daudzus mēnešus. Tāpēc biedrība Melanomas modrības mēneša noslēgumā Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam ir iesniegusi vēstuli, aicinot uzlabot dermatologu pieejamību Latvijas novados''.

Eiromelanomas mēnesī piedalījās desmit ''Veselības centrs 4'' filiāles un grupas uzņēmumi: ''Dermatoloģijas klīnika'', ''Anti-Aging Institute'', ''4. Dimensija'', ''Juglas klīnika'', ''Diagnostikas centrs'', ''Valdlauči'', ''Mārupe'', ''Spice'', ''Veselības centrs 4'' K. Barona ielā 117'' un ''Capital Clinic Rīga''. 

Pārbaudes veica ''Veselības centrs 4'' filiāļu ārsti – dermtalogi Linda Kapteine-Veita, Anda Apine, Žanna Al Suleimane, Jeļena Isajeva, Jana Janovska, Jūlija Melkoņane, Vita Priedīte, Marina Sproģe, Aleksejs Zavorins, Sandra Zemvalde, Lauma Valeine, Sandra Vizule, Inese Kolontaja, Diāna Plise, Milēna Jakuba-Zolotarjova, Lāsma Kalnbērza, Diāna Vība, Elīna Ozola, Sigrija Freiberga.

Dermatologi atgādina, ka ikvienam cilvēkam ir jārūpējas par savu veselību. Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ speciālisti katram iesaka pārbaudīt dzimumzīmes un ādas veidojumus vismaz vienu reizi gadā, jo vienīgā iespēja izvairīties un uzvarēt ādas vēzi ir laikus veikta diagnostika un profilakse.

Pazīmes, kas varētu liecināt par ādas vēzi:

  • parādījies jauns pigmentēts veidojums;
  • notikušas iepriekš esoša pigmentēta veidojuma formas (simetrijas), krāsas, izmēra (visbiežāk palielinās), malu (robežu), virsmas izmaiņas;
  • uz ķermeņa ir ādas veidojums, kas ilgstoši ir sāpīgs, jutīgs, niez, periodiski asiņo un pārklājas ar kreveli, ir izveidojušās čūlas vai brūces, kas nedzīst;
  • ādas veidojumi, kas zvīņojas un nedzīst pēc ārstēšanas.

Ja Jums ir aizdomas par ļaundabīgu ādas veidojumu, nekavējoties konsultējieties ar ārstu!

Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā statistika nav iepriecinoša - 2019. gadā no ādas vēža miris 121 cilvēks (63 – no ļaundabīgas melanomas, 58 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem), gadu iepriekš, 2018. gadā, no ādas vēža mira 124 cilvēki (76 – no ļaundabīgas melanomas, 48 – no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem).  Ik gadu ar melanomas diagnozi pirmo reizi sastopas ap 200 cilvēku.

 

Saistītas ziņas

news-img
16.06.2022.

Darba laiks Līgo svētkos

news-img
20.06.2022.

Oligo Check tests - rekordātra mikroelementu diagnostika

news-img
20.06.2022.

Anti-eidžings nav tikai skaistumkopšana

news-img
13.06.2022.

''Veselības centrs 4'' Mārupē: ārsts māju tuvumā

news-img
01.06.2022.

Jaunums! Mezoterapija ar Nithya S-line

news-img
25.05.2022.

Filiālē ''Anti-Aging Institute'' darbu uzsāk speciāliste no Ukrainas - klientu menedžere Daria Morozova

news-img
25.05.2022.

25. maijs – Starptautiskā ādas pigmentācijas diena

news-img
19.05.2022.

''Juglas klīnikā'' darbu uzsāk urologs Georgijs Kirakozovs

news-img
19.05.2022.

Vēl saudzīgākas pēdu kauliņu operācijas ''Baltijas Vēnu klīnikā''

news-img
10.05.2022.

Pirmais Baltijā - SmartPico lāzers tikai pie mums - ''Dermatoloģijas klīnikā''

Visas ziņas