news-img

Publicēšanas datums: 22.04.2020.

Vientuļā māte

Raksti un diskusijas par vientuļajām mātēm mūsu redzeslokā parādās ik pa laikam. Vārds ''vientuļā'' daudz analizēts gan lingvistiski, burtiski, filozofiski, materiāli un juridiski, gan attiecību kontekstā.Korekti tomēr būtu runāt par sievieti, kura audzina bērnu viena un nejūtas vientuļa, kaut grūtību ir nesalīdzināmi vairāk. Iemesli, kāpēc tā, ir daudz un dažādi, ieskaitot to, ka tā var būt gan brīvprātīga izvēle, gan apstākļu sakritība vai likumsakarība. Lasiet ''Bērnu veselības centrs'' psihoterapeites Guntas Andžānes rakstu.

2011. gadā Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju par vientuļo māšu stāvokli. Tajā par viena vecāka ģimeni uzskata gan mātes, kuru bērniem nav noteikta paternitāte, gan mātes un tēvus, kuri dažādu iemeslu dēļ nedzīvo kopā ar otru vecāku un otrs vecāks nepiedalās bērna(-u) audzināšanā. Rezolūcijā uzsvērts, ka vientuļās mātes ir visās attīstītajās valstīs, un aizvien vairāk sieviešu brīvi izvēlas kļūt par mātēm, neiesaistoties juridiskās attiecībās ar vīrieti. Salīdzinot Eiropas Savienības valstis, Latvijā ir ļoti daudz vientuļo vecāku un maz precēto pāru. Latvijā 53,6% ģimeņu ir laulāti pāri, 13,1% dzīvo nereģistrētās attiecībās, 29,1% ir vientuļās mātes, savukārt 4,3% ir vientuļie tēvi. Savukārt Eiropas Savienības valstīs vidēji 71,2% ģimeņu ir laulāti pāri, 12,6% dzīvo nereģistrētās attiecībās, 13,4% ir vientuļās mātes, savukārt 2,6% ir vientuļie tēvi.

Realitātē, nonākot situācijā ''viena audzina bērnu'', būtu svarīgi saprast, kā jūtas pati sieviete. Arī pilnā ģimenē, ja partneris ir ilgstoši bez darba un/vai nekādā veidā nepiedalās ģimenes dzīvē un bērnu audzināšanā, sieviete viena uztur un audzina bērnu(-us), bet juridiski neskaitās vientuļā māte. Šajā situācijā vīrietis tēlaini varētu būt salīdzināms ar AkMen(-i) uz viesistabas dīvāna. Katrai tautai savi ''varoņi'' - Spider-Man (Zirnekļcilvēks), Batman (Sikspārņcilvēks), Akman (cilvēks uz dīvāna). Bērniņš rodas seksuālās attiecībās starp sievieti un vīrieti, izņemot medicīniskās apaugļošanas gadījumus. Apstāklis, vai mīlestība bijusi klātesoša vai ne, maz ietekmē sekas. Stāvoklī var palikt tikai sieviete, un viņai nākas uzņemties arī lielāku atbildību. Neviens pēc būtības nav viens. Katram ir ģimenes un dzimtas satvars, kurā iederēties. Ir vecāki, vecvecāki, brāļi, māsas, radi un draugi. Katram blakus ir cilvēki, kuri rūpējas, pārdzīvo un jūt līdzi gan veiksmēs, gan neveiksmēs. Šķiršanās un attiecību sarežģījumi apmulsina, sāpina un sadusmo savējos, apkārtējos. Pieaugušie katrs savā veidā mēģina tikt galā ar radušos situāciju, bet bērns ir burtiski apstākļu upuris un cieš visvairāk. Arī situācijās, kad šķiršanās brīdī bērns ir pusaudža vecumā un braši paziņo, ka viņu pat iepriecina šī situācija. Proti, vai nu varēs manipulēt un no katra vecāka iegūt sev izdevīgāko variantu, vai iestājies miers un pielikts punkts nebeidzamajiem strīdiem un konfliktiem. Jāatgādina, ka tā ir tikai aizsardzība un maska.

KĀ VIENAI AUDZINĀT ZĒNU/MEITENI? Pirmais bērniņa gads ir ļoti cieši saistīts tikai ar māmiņas aprūpi. Tēva klātbūtne ir atbalsts, praktisko lietu padarīšana un drošības un mīlestības sajūtu radīšana mātei ar bērnu. Sākot ar otro gadu, bērna audzināšanā tēva loma tikai pieaug. Trīs gadu vecums ir īpaši svarīgs zēnam, lai būtu vīrietis, ar kuru identificēties, tātad mācīties būt vīrietim. Meitai tēvs ir pirmais pretējā dzimuma vīrietis, ar kuru izveidotās attiecības ir zelta standarts, kādas, visticamāk, tiks veidotas perspektīvā pusaudžu vecumā un visā dzīvē. Jāatceras, ka tieši pusaudža vecumā katrs vecāks un abu vecāku savstarpējās attiecības ir bērna identifikācijas ar savu dzimumu un attiecību piemērs. Audzinot bērnu vienai, ir sarežģīti apvienot divas lomas un nekļūt ''mammtētim'', bet alternatīva ir sievietei tuvu esoši vīriešu lomas nesēji - vectēvs, krusttēvs, brālis, draugs, kaimiņš. Šķiet, ka parādīt meitai, ka mamma var visu, ka nekādu vīriešu vai otra palīdzība nav vajadzīga, rada izkropļotu priekšstatu par supermammām, un attiecību loma cilvēku dzīvēs tiek nobīdīta malā. Savukārt, ja māte piešķir dēlam arī vīra un vīrieša lomu vai dzīves jēgas nesēja lomu vai dēls kļūst atbildīgs par mātes labsajūtu un laimīgu dzīvi, personību traģēdijas ir neizbēgamas. Tieši māte bieži vien ar savu ''aklo'' mīlestību ir topošā vīra/vīrieša audzinātāja, kura rada nākotnes vīrieti, kurš turpmākajā dzīvē, iespējams, pametīs savu sievieti ar bērnu.

KĀ AUDZINĀT BĒRNU, NEAIZMIRSTOT PAR SEVI? Saskaņā ar Oksfordas psihiatrijas rokasgrāmatas (Oxford Handbook of Psychiatry, 2005) definīciju garīgā veselība ir:

  • pašpietiekamības, pašvērtējuma, pašvērtības sajūta;
  • spēja dot un saņemt draudzību, pieķeršanos, mīlestību;
  • spēja uzticēties citam;
  • spēja veidot ilgstošas emocionālas attiecības;
  • spēja just dziļas emocijas;
  • spēja piedot citiem un pašam sev;
  • spēja izvērtēt sevi un savas izmaiņas;
  • spēja mācīties no pieredzes;
  • spēja pieņemt nenoteiktību un uzņemties risku;
  • spēja nodoties sapņiem un fantāzijām.

Protams, reālajā dzīvē ir vēl vairākas spējas un īpašības, kas ļauj justies labi un būt priecīgai. Svarīgi ir arīalītiski domāt, pamatojoties uz savām jūtām un zināšanām, neciest no jūtu uzkrāšanas, īpaši baiļu, kauna un vainas izjūtām, mācēt apmulst un dusmoties par pāri nodarījumu un rīkoties saskaņā ar savām jūtām, ignorēt, ko citi saka, ja uzskati, ka jādara citādi.

Audzinot bērnu vienai, ir īpaši svarīgi rūpēties par to, lai pati sieviete justos labi, skaidri zinātu savas, bērna un attiecību robežas, kā arī biežāk padomātu par sevis lutināšanu. Izkopt spēju uzticēties citiem, kas var ik pa brīdim parūpēties par bērnu, lai sieviete paņemtu atelpas brīdi. Sevis mīlēšanas prasmei ir arī atsauce uz audzināšanu. Bērns iemācīsies, ka rūpes par sevi ir svarīgas un primāras. Mēdz teikt, ka labām mammām ir lipīgas grīdas, netīra virtuve, veļas kalni un priecīgi bērni, jo spēlēšanās, kopā būšana, sevis pasaudzēšana ir svarīgāka par perfektu kārtību. Tas nav aicinājums pārvērsties par sušķiem, bet jāprot atšķirt svarīgais no otršķirīgā. Laimīgām mammām ir laimīgi bērni!

KAD VAR MEKLĒT JAUNAS ATTIECĪBAS UN IEPAZĪSTINĀT AR BĒRNU? Mēdz teikt, ka par gaumi nestrīdas, tāpēc var pieņemt, ka attiecības tiek veidotas dažādi. Kāda ar aprēķinu, kāda, ievērojot tradīcijas vai ģimeņu vienošanos, kāda cita - spontāni, bez apdoma, cita -, ilgi un rūpīgi izauklējot draudzību par mīlestību. Cik pāru, tik iespēju. Neviena izvēle nav peļama, jo katra izvēlas to modeli un veidu, kas tobrīd šķiet pieņemamākais. Tad, kad mainās bērnam svarīgie aprūpētāji - māte un/vai tēvs, svarīgi nemelot un būt godīgiem, izstāstot, kādas turpmāk būs jaunās attiecības, noteikumi un ģimenes struktūra. Brīdis, kad sieviete izlemj dot kādam citam iespēju būt kopā ar viņu un bērnu, ir tieši tas īstais laiks. Piedzīvojot šķiršanos no bērna tēva, zaudējot iespēju kopīgi izbaudīt bērna pieaugšanu, maz ticams, ka sieviete vieglprātīgi izlems par kāda trešā ''ielaišanu'' attiecību diādē ar bērnu. Ja tas tā notiek, tad, visticamāk, aiz izmisuma, bailēm un šauboties, ka viena nespēs bērnu aprūpēt un audzināt. Svarīgi būtu ievērot bērna vecumu un viņa spēju pieņemt, pieķerties un veidot attiecības ar citiem cilvēkiem. Tiešām ir svarīgi vērot un saprast bērna jūtas, būt gataviem runāt un atbildēt uz jebkura rakstura jautājumiem, lai mazinātu bērna bažas, bailes, apjukumu, greizsirdību un dusmas. Mēdz teikt, ka tēvs ir tas, kurš uzaudzināja, nevis tas, kurš bija klāt tikai radīšanas brīdī.

ATBILDE UZ NEUZDOTO JAUTĀJUMU: ''KO DARĪT?'' Psihoterapija ir ārstēšanas metode un veids, kā tikt skaidrībā ar savām sajūtām, fiziskas un psiholoģiskas nelabsajūtas, slimības un emociju cēloņiem, kopsakarībām un ļaut saprast veidu, kā justies labi pašai un bērnam. Kā teicis psihoterapeits un psihoanalītiķis Arkādijs Panes: ''Laime ir iespējama, ciešanas nav obligātas, bet nepatikšanas ir pārejošas.''

 Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ārsts.lv'' 2020. gada maija numurā.

Saistītas ziņas

news-img
04.09.2020.

Atklāti par veselību un ceļu uz skaistumu - sākas TV šova ''Ceļā uz pārliecību'' otrā sezona

news-img
15.09.2020.

''Veselības centrs 4'' ginekologu rīcībā jauns premium klases ultrasonogrāfs ''Voluson E8''

news-img
14.09.2020.

Kā cīnīties ar blaugznām?

news-img
04.09.2020.

Par inovācijām un iespējām - ''Nākotnes medicīna'' jaunā sezona

news-img
08.09.2020.

Zaudēt svaru, iegūt sapņu augumu un mainīt profesiju

news-img
08.09.2020.

Sejas āda vasaras otrajā pusē un rudenī var izstrādāt dažādus niķus

news-img
08.09.2020.

Izoperēts žultspūslis, bet gremošanas sistēma turpina darboties netraucēti

news-img
04.09.2020.

Kā lai turpina baudīt dažādo gadalaiku burvību, nekaitējot ādai?

news-img
04.09.2020.

Kas ir potītes– augšdelma indekss?

news-img
04.09.2020.

Cik bieži jāapmeklē ginekologs?

Visas ziņas