Skatīt galeriju

Publicēšanas datums: 25.02.2019.

Visprecīzākā vielmaiņas noteikšanas iekārta tagad Latvijā

SIA ''Veselības centrs'' speciālisti sākuši lietot itāļu medicīnas tehnoloģiju ražotāja ''Cosmed'' vielmaiņas noteikšanas iekārtu ''Q-NRG'' – kalorimetru (enerģijas mērierīci).  Šī sistēma radīta ciešā sadarbībā ar profesionāļiem dietoloģijā, endokrinoloģijā un intensīvajā terapijā, tai skaitā parenterālās un enterālās barošanas speciālistiem, balstoties uz 30 gadu pieredzi cilvēka organisma vielmaiņas analīzē. Pasaulē profesionāļu rokās ''Q-NRG'' kalorimetrs nonāca tikai pirms gada, bet nu jau tas līdz ar vadošo pasaules universitāšu klīnikām (Karolinskas, Šaritē u.c.)  ir arī Latvijā un papildinās Anti Ageing institūta klīnisko bāzi. 

Kalorimetrija ir ''zelta'' standarts  vielmaiņas diagnostikā, bet līdz šim to veikt bija sarežģīti un neērti.

Izmeklējuma laikā klients, 10 minūtes guļot uz kušetes, elpo skābekli caur speciālu, uz sejas uzliekamu caurspīdīgu puskupola masku. Iekārta fiksē patērētā skābekļa daudzumu un izelpoto ogļskābās gāzes daudzumu. Zinot, cik skābekļa nepieciešams mūsu šūnām, lai tās iegūtu bioenerģiju no galvenajiem enerģijas avotiem uzturā (ogļhidrātiem, taukiem), varam noskaidrot enerģijas daudzumu jeb kalorijas, kuras patērē organisms pamatfunkciju veikšanai jeb miera vielmaiņu. Tā parasti veido lielāko daļu no kopējā ikdienas enerģijas patēriņa. Testa rezultātā varam iegūt nekļūdīgu priekšstatu par katra indivīda  vielmaiņu.

Kalorimetrija ir ļoti nozīmīga izmeklēšanas metode cilvēkiem, kuri cenšas veselīgi zaudēt vai iegūt svaru un uzlabot savu vielmaiņu. Pacientiem ar virsnieru, vairogdziedzera slimībām, neiromuskulāro, neirodeģeneratīvo slimību pacientiem, kā arī pacientiem ar smagām hroniskām slimībām, kurām raksturīgs liels enerģijas patēriņš, piemēram, cistiskā fibroze, audzēji, AIDS. Mērījumus var veikt pieaugušajiem un bērniem no 10 gadu vecuma.

Priekšrocības:

  • iekārtas tehniskais risinājums nodrošina ātru, ērtu, kā arī precīzu vielmaiņas testa rezultātu, iegūstot nekļūdīgu priekšstatu par katra indivīda vielmaiņu;
  • vienīgā diagnostikas metode, kad tiek mērīts skābekļa patēriņš, radītās ogļskābās gāzes daudzums un visi ar to saistītie vielmaiņas parametri, nosakot pamatvielmaiņu miera stāvoklī;
  • tiek vērtēts organisma enerģijas patēriņš- vielmaiņas ātrums, galveno enerģijas avotu (ogļhidrāti vai tauki) patēriņa attiecības, lai katram klientam individuāli aprēķinātu nepieciešamo pārtikas devu vai piemeklētu uztura terapiju slimības gaitas kontrolēšanai.

Izmeklējumu vēlams veikt no rīta, kā arī:

  • 12 h pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un lietot kofeīnu saturošus dzērienus;
  • 24 h pirms izmeklējuma nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus;
  • 2 h pirms izmeklējuma nedrīkst smēķēt;
  • 12 h pirms izmeklējuma nedrīkst veikt kardiotreniņus;
  • 24 h pirms izmeklējuma nedrīkst veikt spēka treniņus;
  • vēlams pierakstīt, kas uzņemts uzturā pēdējo 24 h laikā.

Saistītas ziņas

news-img
31.05.2023.

Laikam ir nozīme: pārbaudi krūšu veselību!

news-img
22.05.2023.

Pieejami valsts apmaksāti rentgena izmeklējumi

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
17.05.2023.

Mamogrāfija: neaizstājams krūšu izmeklējums

news-img
15.05.2023.

Pasargā sevi no ādas vēža!

news-img
28.04.2023.

Masāžas dziedinošais spēks!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
21.04.2023.

Magnētiskā rezonanse Saldū – vērtīgais izmeklējums vēl pieejamāks

news-img
11.04.2023.

T/C ''Origo'' atklāta ''Veselības centrs 4'' filiāle

news-img
13.04.2023.

Unikālas iespējas grūtnieču ultrasonogrāfijā

Visas ziņas