Aizvērt
Veselības Centra 4 Himna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pieteikties jaunumiem

 

Elektrokardiogramma (EKG)

Pakalpojumi > Diagnostika > Funkcionālā diagnostika > Elektrokardiogramma (EKG)
ELEKTROKARDIOGRAMMA
Šo izmeklēšanas metodi visbiežāk veic pacientiem ar sāpēm krūtīs, ar iepriekš pārslimotām sirds slimībām, ar aizdomām par sirds saslimšanu. EKG tiek veikta arī pacientiem ar aizdomām par sirds ritma traucējumiem, palielinātu asinsspiedienu un sirds mazspēju.
EKG ir informatīva ne tikai gados vecākiem pacientiem, bet arī gados jauniem pacientiem, kuriem salīdzinoši retāk ir aterosklerotiska iemesla sirds saslimšanas, bet biežāk ir iespējamas ir sirdskaites, sirds ritma traucējumi, palielināts asinsspiediens.
 

ELEKTROKARDIOGRAMMA AR FIZISKĀS SLODZES TESTU 

ŠĪ ir visplašāk lietotā izmeklēšanas metode gan sākotnējā koronārās sirds slimības (KSS) diagnostikā, gan arī izvērtējot tās smaguma pakāpi. 

KSS
 ir slimība, kad rodas neatbilstība starp sirds asins apgādi un sirds muskuļa (miokarda) prasībām pēc skābekļa sakarā ar sirds vainagartēriju organisku bojājumu (aterosklerozi) un/vai funkcionāliem traucējumiem (spazmas u.c.). Tās biežākās formas ir stenokardija un miokarda infarkts. Klīniski KSS var izpausties kā sāpes krūtīs pie fiziskas slodzes - slodzes stenokardija. Neārstēta slodzes stenokardija var novest pie miokarda infarkta un pat pēkšņas nāves. Tāpēc savlaicīga sirds slimību diagnostika ir ļoti būtiska!
Slodzes tests ir jūtīgāks un specifiskāks nekā miera stāvokļa EKG, lai noteiktu sirds muskuļa (miokarda) skābekļa trūkumu, ko sauc par išēmiju.
Slodzes testa laikā ārsts reģistrē EKG, periodiski pēc protokola tiek fiksēta asinsspiediena un sirds frekvences maiņa atkarībā no slodzes lieluma, ko mēra vatos (W).
Slodzes testa laikā ārsts ņem vērā pacienta vecumu, dzimumu, sūdzību raksturu, riska faktorus un objektīvās izmeklēšanas datus.
 
Fiziskās slodzes testu vēlams veikt :
 • koronārās sirds slimības (KSS - Lasīt skaidrojumu >) diagnostikai,
   
 • KSS prognozes un riska pakāpes izvērtēšanai pacientiem ar jau zināmu diagnosticētu KSS. Slodzes teksts ir svarīgs pacientiem pēc miokarda infarkta, perkutānās koronārās intervences (sirds asinsvadu zondēšanas un paplašināšanas operācijas) un aortokoronārās šuntēšanas operācijas (Lasīt skaidrojumu >).
   
 • ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanai,
   
 • mērķtiecīgas apsekošanas nepieciešamība pacientiem, kas strādā paaugstināta riska profesijā: ugunsdzēsēji, lidotāji, policisti, autovadītāji,
   
 • fiziskas treniņ slodzes novērtēšanai. Izvērtēt individuālo treniņ slodzi īpaši aktuāli ir gados jauniem pacientiem, kuri nolēmuši uzsākt fiziskas slodzes aktivitātes vai arī grib palielināt savu fiziskās slodzes intensitāti,
   
 • pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu – arteriālu hipertensiju. Slodzes testu var lietot mainīga paaugstināta asinsspiediena gadījumā, robežhipertensijas diagnosticēšanai un medikamentozās terapijas efektivitātes izvērtēšanai,
   
 • pacientiem ar sirds mazspēju. Sirds mazspēja klīniski izpaužas kā elpas trūkums fiziskas slodzes laikā, smagos gadījumos elpas trūkums jūtams miera stāvoklī. Pacientam parādās tūskas uz apakšstilbiem, kas saistītas ar samazinātu sirds funkciju, kā rezultātā organismā rodas šķidruma aizture. Pacientiem ar sirds mazspēju izmanto modificētu slodzes testa protokolu – atkarībā no sirds mazspējas funkcionālās klases. Tā kā šie pacienti ir ar augstu risku uz fizisku slodzi, papildus jāpievērš īpaša uzmanība asinsspiediena reakcijai un iespējamiem sirds ritma traucējumiem,
   
 • pacientiem ar sirds ritma traucējumiem. Ārsts izvērtē vai sirds ritma traucējumi parādās slodzes laikā vai tieši pretēji - izzūd slodzes laikā.
Adreses:
 • Veselības centrs 4 (VC4), K. Barona iela 117, Rīga, reģistratūras tālrunis: 67847100
 • VC4 Diagnostikas nodaļa, Brīvības iela 180, 3. stāvs, Rīga,reģistratūras tālruņi: 67844250; 67844267; 28631200
 • VC4 Diagnostikas centrs, Grebenščikova iela1, Rīga, reģistratūras tālruņi:  67144031, 67143550,  29296313, www.vc4diagnostikascentrs.lv

Slēdziena saņemšanas forma:

 • diagnostikas aparatūras izdruka,
 • rakstisks slēdziens.
 • 24 stundu asinsspiediena monitorēšana- rakstisks slēdziens.
Slēdziena saņemšanas laiks:
 • līdz 3 dienām

Apmaksas atvieglojumi:

 • apmaksā visas apdrošināšanas sabiedrības
 • apmaksā Nacionālais veselības dienests