Aizvērt
Veselības Centra 4 Himna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pieteikties jaunumiem

 

Raksti par medicīnu

Sākumlapa > Jaunumi > Raksti par medicīnu
Kādā gadījumā izvēlēties datortomogrāfiju, un kādā – magnētiskās rezonanses izmeklējumu?
(12.11.2018)

 

 

Kādā gadījumā izvēlēties datortomogrāfiju, un kādā – magnētiskās rezonanses izmeklējumu? Uz šo jautājumu žurnālam “Ārsts.lv” atbildējusi SIA “Veselīgas centrs 4” grupas uzņēmuma “Vizuālā diagnostika” radioloģe - diagnoste Inese Laganovska.

 

Mūsdienās pieejami atšķirīgi radioloģiski izmeklējumi, sākot ar rentgenogrāfiju, rentgenu caurskati, ultrasonogrāfiju un beidzot ar datortomogrāfiju un magnētisko rezonansi. Šo iekārtu darbības principi, iegūtā informācija ir specifiska un atšķirīga.

 

Gan rentgena iekārtas, gan datortomogrāfi darbojas pēc viena principa – pamatā ir rentgena spuldze, tās radītais starojums, kā rezultātā mēs iegūstam noteiktas kvalitātes atšķirīgus attēlus izvēlētajai problēmzonai. Magnētiskās rezonanses iekārtas darbības pamatā ir magnētiskais lauks un radioviļņi.

 

To mijiedarbībā tiek iegūts attēls – tātad izmeklējums nav saistīts ar starojumu. Kuru no izmeklējumiem izvēlēties? Tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem:

 

  • izmeklējuma mērķa;
  • ārstējošā ārsta uzdotā jautājuma radiologam;
  • pacienta vecuma;
  • iepriekš veiktajiem izmeklējumiem un to rezultātiem.

 

Pacientam ir jāapmeklē ģimenes ārsts vai nepieciešamības gadījumā šaurākas jomas speciālists. Vēlama konsultācija ar radiologu, lai izlemtu, kurš izmeklējums būs vislietderīgākais, ar kuru metodi visprecīzāk var atbildēt uz ārstējošā ārsta uzdoto jautājumu.

 

Īpaša pacientu grupa ir bērni – pēc iespējas cenšamies izvēlēties metodi, kuras darbības pamatā nav rentgena starojuma.

 

Pilnu rakstu “Jautājumi un atbildes par radioloģiju” varat lasīt žurnāla “Ārsts.lv” jaunākajā numurā.