Aizvērt
Veselības Centra 4 Himna

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pieteikties jaunumiem

 

Raksti par medicīnu

Sākumlapa > Jaunumi > Raksti par medicīnu
Vai radioloģiskais starojums ir kaitīgs veselībai?
(12.11.2018)

 

 

Vai radioloģiskais starojums ir kaitīgs veselībai? Vai process var būt sāpīgs? Uz šiem un citiem jautājumiem žurnālam “Ārsts.lv” atbildējusi SIA “Veselīgas centrs 4” grupas uzņēmuma “Vizuālā diagnostika” radioloģe - diagnoste Inese Laganovska.

 

Jebkurš ar rentgenu starojumu saistītais izmeklējums ir kaitīgs, bet vienmēr jāapsver gūtās informācijas lietderīgums, kas kopumā atsver starojuma kaitīgumu. Mūsdienās jaunāko medicīnisko tehnoloģiju prioritāte ir starojuma samazinājums, kvalitātes un informativitātes pieaugums.

 

Neviens no radioloģiskiem izmeklējumiem nav sāpīgs. Nepatīkamākā daļa – intravenozas kontrastvielas ievade. Par tās nepieciešamību katrā konkrētā gadījumā lemj radiologs. Ir atsevišķi izmeklējumi, kuri bez intravenozas kontrastvielas ievadīšanas ir mazinformatīvi. Piemēram, vēdera dobuma un iegurņa orgānu izmeklējumi.

 

Kāpēc pirms izmeklējuma ir jāapstiprina, ka sievietei nav grūtniecības? Vai starojums var būt bīstams auglim?

 

Jebkurš ar jonizējošo starojumu saistītais izmeklējums ir kaitīgs, bet mazi bērni, auglis mātes miesās ir visjutīgākie un uzņēmīgākie pret starojumu. Ir atsevišķas situācijas, kad saņemtā starojuma dēļ ārstu konsilijam diemžēl jālemj par grūtniecības pārtraukšanas nepieciešamību.

 

Grūtniecēm un bērniem izvēles metode ir magnētiskā rezonanse, kas ir drošs izmeklējuma veids, jo nav rentgena starojuma. Kaut gan magnētiskās rezonanses kaitīgā ietekme uz augli nav pierādīta, to neiesaka veikt grūtniecības pirmajos trīs mēnešos.

 

Pilnu rakstu “Jautājumi un atbildes par radioloģiju” varat lasīt žurnāla “Ārsts.lv” jaunākajā numurā.