news-img

Publicēšanas datums: 13.10.2021.

Kas veicina skoliozes attīstīšanos?

Viens plecs augstāk par otru, augstāka arī viena iegurņa puse un mugurkauls – izteikti redzams. Pieliecoties viena mugurkaula puse paliek taisna, otrā rodas kūkums – šie ir tikai daži simptomi, kas liecina par skoliozi – mugurkaula deformāciju. Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Baltijas Vēnu klīnikas'' neiroloģe, osteorefleksoteapeite Dr. med. Inese Blumberga

Kas ir skolioze?


Vārds ''skolioze'' radies no grieķu valodas – skoliōsis, proti, izliekums. Tā ir ļoti izteikta stājas asimetrija, kombinējoties ar mugurkaula deformēšanos sāniskā virzienā. Parasti šis izliekums tiek novērots mugurkaula krūšu un/vai jostas daļā. Lai diagnozi apstiprinātu, jāveic muguras rentgena uzņēmums, kurā jāredz desmit un vairāk grādu mugurkaula liekums pēc Koba leņķa vienā vai dažkārt vairākos mugurkaula segmentos, kā arī jābūt mugurkaula aksiālai rotācijai.
Jautājums, kas interesēs jebkuru skoliozes pacientu, – kādēļ šī kaite mani ir piemeklējusi? Vai nepareizas sēdēšanas un staigāšanas dēļ? Varbūt bērnībā nepareizi nēsāta skolas soma? Sākumā gan jāsaprot, ka ir dažādas skoliozes formas.

Funkcionālā skolioze – saukta arī par posturālo skoliozi – parasti veidojas, ja ir slikta stāja vai sēdošs darbs. Turklāt pēdējie divi gadi kopš pandēmijas sākšanās, kā teic neiroloģe Inese Blumberga, ir bijuši ļoti labvēlīgi skoliozes attīstībai: ''Šobrīd bērniem mācību dēļ ir jāsēž ļoti ilgi, turklāt ir atņemtas arī fiziskās aktivitātes un treniņi. Arī attālinātais darbs atstāj sliktu ietekmi, jo, protams, mājās bieži vien tiek strādāts, sēžot dīvānā vai pie nepareiza galda. Tas nav birojs, kur darba vieta iekārtota funkcionāli.'' Muguras deformācija var būt arī ģenētiski pārmantota jeb iedzimta.

Strauja pusaudžu augšana

Īpaša vērība jāpievērš vecumā, kad bērna augšana ir ļoti strauja. ''Ir viens periods, kad pusaudži ļoti strauji aug, ap 11 un 14 gadiem, dažkārt puikas pat vēl vēlāk,'' norāda neiroloģe. ''Un viena gada laikā bērns ir tā izstiepies, ka neviens apģērba gabals vairs neder. Šajā posmā notiek strauja mugurkaula augšana, taču saites, dziļie un ārējie muskuļi vēl nav tā nostiprinājušies, lai mugurkaulu noturētu taisnu. Pie nepareizas sēdēšanas un citām ikdienas slodzēm mugurkauls pielāgojas ērtākajām pozām, un ērtākās ne vienmēr ir pareizākās. Tālāk veidojas muskuļu tonusa asimetrija, kas vēl vairāk palielina izliekumu. Turklāt ne visi sporta veidi ir labvēlīgi mugurkaulam, piemēram, basketbolā bumba parasti tiek driblēta ar vienu roku, arī teniss ir vienpusējs sporta veids un var veicināt skoliozes izteiktāku attīstīšanos.''

Šajā vecumā vecākiem būtu svarīgi veikt ikdienas diagnostiku, bērnam nostājoties vecāku priekšā, piemēram, peldkostīmā, lai būtu redzama kaila mugura. Bērnam jānostājas taisni, saliekot abas kājas kopā, un vecākiem jālūko, vai abi pleci ir vienādā augstumā, tālāk jāpievērš uzmanība tam, vai vienādā līmenī ir lāpstiņu augšējās maliņas un apakšējie stūri. Pēc tam bērnam jāsaliec rokas elkoņos 90 grādu leņķī, bet vecākam no aizmugures jāpaskatās, vai abi elkonīši atrodas vienādā līmenī, pēc tam – vai ir vienādas abas iegurņa puses. Nākamais solis – aplūkot bērna muguru, kad tas, stāvot taisnām kājām, pieliecas, – skoliozes gadījumā viena muguras puse paliks taisna, savukārt otrā veidoties tāds kā kūkums, kas saistīts ar skriemeļu rotāciju, vēlākās stadijās – pat izmaiņām ribu lokā.

Vairāk lasiet portālā ''Delfi+''

Saistītas ziņas

news-img
26.03.2024.

Mākslas terapija bērniem un pusaudžiem

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
14.08.2023.

Neaizstājamās fiziskās aktivitātes bērniem

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
01.02.2023.

Podologa pakalpojumi filiālē ''Valdlauči''

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
22.02.2023.

K. Šrotas metode skoliozes ārstēšanai

Visas ziņas