main.skip_to_content

Abdominoplastika jeb vēdera plastikas operācija var būt īstā izvēle!

Lielākā daļa cilvēku vēlas, lai vēdera āda būtu stingra un nostiepta. Tomēr dažkārt ar veselīgu diētu un regulāriem vēdera muskulatūras vingrinājumiem vien ir par maz, lai atbrīvotos no liekajiem taukiem un ādas uz vēdera. Ja cilvēks ir norūpējies par šo problēmu, vēdera plastika jeb abdominoplastika var būt īstā izvēle. Tā ir ķirurģiska operācija, kuras laikā likvidē lieko, nekvalitatīvo ādu, savelk to, noņem liekos taukaudus, kā arī nostiprina vēdera  priekšējās sienas muskuļus.

Vēdera plastika sievietēm un vīriešiem

Vēdera plastikas operāciju visbiežāk izmanto sievietes, kurām grūtniecības laikā izstaipīti vēdera muskuļi un āda, cilvēki, kuri zaudējuši lieko svaru, bet āda palikusi nokarena, kā arī klienti ar uz priekšu izvirzījušos vēderu, kas nepazūd ne ievērojot diētu, ne nodarbojoties ar sportu. Operāciju, protams, veic arī vīriešiem, kuriem raksturīgā aptaukošanās (ābola tipa) ir saistīta ar ādas tauku slāņa palielināšanos, kā arī vēdera sienas muskuļu vājumu. Vidējais vecums, kurā sākt domāt par abdominoplastiku, ir 30–40 gadi. Ja jums ir pāri 40 un iepriekš minētie cēloņi jums sagādā morālu diskomfortu un fiziskas ciešanas, abdominoplastika var kļūt par vienīgo pareizo lēmumu.

Pirms vēdera plastikas operācijas

Ārsts noteikti iegūs informāciju par klienta vispārējo veselības stāvokli, lietotajiem medikamentiem utt. Līdz minimumam jāsamazina vai vislabāk jāpārtrauc smēķēšana vismaz 4-6 nedēļas pirms operācijas, jo smēķēšana pagarina dzīšanas un atveseļošanās procesu. Pirms operācijas nedrīkst lietot asinis šķidrinošas zāles, piemēram, aspirīnu. Ārsts sniegs arī uztura un dzīvesveida uzlabošanas ieteikumus, lai operācijas rezultāts būtu pēc iespējas veiksmīgāks un saglabātos pēc iespējas ilgāk.

Divu veidu vēdera plastikas operācijas

Vēdera korekcijas operācijas ir divu veidu – pilna vēdera plastika un mini plastika. Pilnu vēdera plastiku veic tad, ja problēmas ir gan zem, gan virs nabas. Šajā gadījumā visa nekvalitatīvā āda no nabas līdz kaunuma rajonam tiek likvidēta. Savukārt āda, kas virs nabas ir elastīga, spēj pārvilkties pār visam vēderam kā elastīgs topiņš. Tipiskais pacientu jautājums – kur paliek naba? Vispirms tā tiek atbrīvota un tad ievietota savā vietā jaunajā ādā. Tādējādi tiek likvidēta ādas kabata, krokas un iegūts pilnīgi gluds, taisns vēders. Mini vēdera plastikas laikā sakārto tikai zonu zem nabas – likvidējot atslābušu ādu, liekus taukaudus, strijas. Šīs operācijas laikā naba netiek pārstādīta. Muskuļi tiek savilkti tikai zem nabas un dažos gadījumos pāris centimetrus virs tās. Dažreiz šī operācija tiek apvienota ar liposakciju vai liposkulptūru. Vidēji operācija ilgst 1 – 3,5 stundas – tas ir atkarīgs no veicamās operācijas sarežģītības un korekcijai pakļautā apjoma.  To veic stacionārā un parasti  vispārējā anestēzijā. Pieņemot lēmumu par to, kādu operācijas tipu ieteikt pacientam, ķirurgs ņem vērā vispārējo veselības stāvokli, ādas kvalitāti, tauku slāņa biezumu un vēdera muskuļu stāvokli.

Pēc vēdera plastikas operācijas

Virsējie diegi tiek izņemti apmēram pēc nedēļas vai ilgāka laika, dziļāk esošie diegi iznāk pēc pāris nedēļām. Brūces ir jāsargā no mitruma. Atveseļošanās periodā ir jānēsā balstoša apakšveļa. Darbā, atkarībā no slodzes veida, vēlams atgriezties ne ātrāk kā pēc 1 - 2 nedēļām. Pēc operācijas var saglabāties uztūkums, īslaicīgas sāpes, operētā vieta var būt nejutīga. Sporta un citas nodarbes, kas prasa piepūli, var uzsākt pēc sešām nedēļām, bet vieglas slodzes treniņi tikai veicina atlabšanu. Atlabšanas periodā jāizvairās no sauļošanās un saunas.

Bez rētām pēc vēdera plastikas neiztikt

Vēdera plastikas operācijās griezienus veic līmeniski atkarībā no vēdera individuālām īpatnībām. Pilnai vēdera plastikai, kad pārstāda nabu un sakārto virsnabas zonu, šuve ir diezgan gara – tā līdzīgi ķeizargrieziena rētai iet gar kaunuma matiņiem, pagarinoties līdz gūžas kauliem. Lai arī šuve ir gara, tā pilnībā ''ievietojas'' apakšveļas zonā, tas nozīmē, ka droši valkājami divdaļīgie peldkostīmi, džinsi ar pazemināto jostas vietu un stringi, taču kailā ķermenī rēta ir redzama. Kā jebkura rēta pirmajā pēcoperācijas periodā ir sārta, gada laikā pamazām topot balta, kad to var droši sauļot, tādējādi padarot mazāk manāmu. Veicot tikai vēdera apakšējās daļas korekciju jeb miniplastiku, rēta ir salīdzinoši maza. Jāatzīmē, ka vēdera plastikas laikā var atbrīvoties arī no citu operāciju rētām, ja tās ir zonā zem nabas.

Labākam rezultātam: kā atbrīvoties no liekā svara un liekajiem tauku uzkrājumiem?

Ar vēdera plastikas operācijas palīdzību ir iespējams ievērojami mainīt un uzlabot pacienta izskatu un tādējādi paaugstināt arī pašapziņu, taču tā nav metode, lai atbrīvotos no liekā svara. Abdominoplastika neārstē aptaukošanos. Pirms tās veikšanas ir jānoskaidro aptaukošanās iemesli un jāizmanto visi svara samazināšanas veidi.  Jāzina, ka dzīšana notiek labāk, ja mazāks ir tauku slānis. Visbūtiskāk ir izvērtēt tauku slāni zonā virs nabas (zem nabas esošos taukus līdz ar ādu likvidē operācijas laikā). Ja, pataustot šo ķermeņa zonu, klients sajūt, ka zem ādas viss ir biezs un pilns, operācijai nebūs ideāla rezultāta. Šis ādas laukums vajadzīgs, lai nosegtu vēderu, bet, izmantojot biezu un taukainu ādas slāni, iegūst mazu, bet apaļu vēderiņu. Lai sasniegtu ideālu rezultātu, būs jāpiestrādā. Tādēļ sievietēm, kurām ir aptaukošanās, jāizstrādā individuāls plāns – vispirms jāapmeklē uztura speciālists un procedūras, lai iegūtu plānāku ādas kārtu virs nabas. Nereti vēdera plastiku kombinē ar tauku atsūkšanu, taču ar to var skaisti izveidot vidukļa daļu, var likvidēt taukus gar ribu galiem, sānos, uz gurniem, taču to daļu, kas piekļaujas ādas kārtai, kura tiks vilkta uz leju, likvidēt nevarēs. Tas nozīmē, ka ne katrs uzreiz varēs tikt uz operācijas galda, gluda vēdera labā būs jāpapūlas arī pašai.

Rezultāts saglabājas ilgstoši, ja klientam saglabājas stabils ķermeņa svars. Vēdera plastikas operācija būtu jāatliek uz vēlāku laiku, ja sieviete plāno vēl kādu grūtniecību. Vēdera korekcijā neizmanto implantus vai kādus citus palīglīdzekļus – tikai likvidē lieko ādu un novieto anatomiski pareizajā vietā izslīdējušos muskuļus, izmantojot pašas pacientes kvalitatīvo ādas daļu un pašas muskuļus. Ja plānots vēl viens mazulis, visticamāk, process varētu atkārtoties, jo klientei varētu būt tendenciozi neelastīga āda un muskuļiem – tieksme atrauties vienam no otra. Sīkai sievietei ar lielu pirmo augli ir visai liela varbūtība, ka arī otrajā grūtniecībā āda plīsīs. Tas, protams, nav absolūti, viss atkarīgs no hormonālā līmeņa, taču ticamība ir visai liela, tādēļ prātīgāk ir dzemdēt ieplānotos mazuļus un tikai tad sakārtot vēderu. Jāatzīst, ka, ja būs veikta vēdera plastika, bet grūtniecība iestāsies, fizioloģiski rētas grūtniecībai un dzemdībām itin nemaz netraucēs, jo vēdera plastikas laikā ķirurgs neiedarbojas dziļāk par muskuļu slāni, proti, nekādi iekšējie orgāni netiek skarti, vienkārši tiek atjaunota normāla vēdera priekšējās sienas anatomija.

Zināšanai!

Deformētais vēders var kļūt par kuņģa zarnu trakta funkcionālo traucējumu cēloni, sirds un asinsvadu sistēmas, elpošanas un citu orgānu traucējumu, tāpēc abdominoplastiku var vērtēt arī kā funkcionāli–estētisku operāciju.

Sievietēm un vīriešiem vēderi formējas dažādi. Sievietēm tauki pamatā nogulsnējas zem ādas, bet vēdera deformācija notiek tauku nogulsnēšanās un ādas izstiepumu dēļ.

Katram cilvēkam ir mērķa zonas, kurās uzkrājas liekie taukaudi. Sievietes kļūst apaļīgākas atbilstoši bumbiera tipam, bet vīrieši – ābola tipam, pamatā vēdera apvidū un ļoti reti gurnos.

Uzziniet vairāk un piesakieties!
''Veselības centrs 4'' filiāle ''Dermatoloģijas klīnika''
Tālr.: 67847710
e-pasts: dermaclinic@vc4.lv
Adrese: Skanstes ielā 50, Rīga (2. stāvs)

Publicēts: 22.07.2024