Pilna bļoda ar saldiem mandarīniem, sulīgi apelsīni un liels pomelo auglis! Mmm, kārdinoši! Un, jā, arī veselīgi. Tomēr ārsti atgādina – arī te jāievēro mērenība, lai augļi nāktu veselībai par labu, nevis nodarītu tai kaitējumu.
Izrādās – lai tā būtu, dienā nevajadzētu apēst vairāk par 200–300 gramiem citrusaugļu. Tie varētu būt apmēram 3–4 mandarīni, viens apelsīns, trešdaļa pomelo.
bagātīgs C vitamīna avots: citrusaugļi satur daudz C vitamīna, kas ir spēcīgs antioksidants. Tas palīdz samazināt brīvo radikāļu ietekmi, stimulē kolagēna ražošanu un uzlabo ādas elastību, padarot to stingrāku un gludāku. Tāpat C vitamīns arī var palīdzēt samazināt nevēlamo pigmentāciju;
hidratācija un detoksikācija: citrusaugļi satur daudz ūdens un elektrolītu, kas palīdz mitrināt ādu un izvadīt toksīnus;
dabiska aizsardzība pret UV bojājumiem: citrusaugļi satur antioksidantus, un tie var palīdzēt mazināt saules radīto kaitējumu, lai gan tie neaizvieto saules aizsardzības krēmu;
maigs pīlings: citrusaugļos esošās skābes, ja tās lieto ārēji, darbojas kā maigs pīlings, noņemot no ādas virskārtas atmirušās šūnas.
Tomēr, lietojot uzturā pārāk daudz citrusaugļu, var nākties saskarties arī ar negatīvām sekām. Nedomājot līdzi, cik daudz mandarīnu vai citu augļu notiesājam, varam saskarties ne tikai ar kuņģa kairinājumu un zarnu trakta darbības problēmām, glikozes paaugstināšanos asinīs un zobu emaljas bojājumiem, bet arī ādas problēmām - pārāk daudz citrusaugļu uzturā vai arī ārējā pielietojumā var izjaukt ādas pH līmeni un radīt sausumu vai kairinājumu. Tāpat citrusaugļos esošās vielas, piemēram, furokumarīni, var padarīt ādu jutīgāku pret sauli un izraisīt pigmentācijas plankumus, ja pēc to lietošanas āda tiek pakļauta UV stariem. Ja āda ir jutīga, citrusaugļu sula var radīt alerģiskas reakcijas, izraisīt kairinājumu.
Dr. Vasilišina uzsver: “Jā, lai gan citrusaugļu lietošana spēj sniegt dažādus pozitīvus efektus, ir gadījumi, kad var rasties arī alerģijas pret citrusaugļiem, šīs reakcijas var rasties gan pēc citrusaugļu ēšanas, gan to sulas dzeršanas, sūdzības visbiežāk ir lokalizētas, rodas, piemēram, ādas nieze, apsārtums un tūska, taču iespējami arī smagāki gadījumi, kad rodas izteiktas alerģiskas reakcijas, pat ar iespējamu anafilakses attīstību. Pēc saskarsmes ar citrusaugļiem ir iespējama arī fitofotodermatīta rašanās. Fitofotodermatīts ir ādas iekaisums, kas rodas, jo citrusaugļu sula nonāk uz ādas, kas pēc tam tiek pakļauta saules stariem, svarīga ir abu šo faktoru kombinācija, lai rastos ādas kairinājums. Visos gadījumos, kad ir aizdomas par citrusaugļu izraisītu alerģisku reakciju, nepieciešams vērsties pie ārsta”.
Ārste arī atgādina par kosmētikas produktiem - visbiežāk par C vitamīnu tiek runāts saistībā ar dažādiem lokāli lietojamiem līdzekļiem, piemēram, krēmiem un serumiem. Šajos produktos esošais C vitamīns, lietojot tos kopā ar saules aizsargkrēmu, spēj aizsargāt ādu no UV radītā bojājuma, kā arī mazināt jau radušās fotonovecošanās pazīmes, taču arī ar uzturu uzņemtais C vitamīns ādā spēj radīt tādus pašus pozitīvus efektus, bet, ja ir vēlme papildus iegūt pozitīvus efektus, lietojot tos ne tikai uzturā, bet arī lokāli uz ādas, tad būtu ieteicams izmantot jau gatavus produktus, kas ir paredzēti lietošanai, lai novērstu dažādas nevēlamas blakus parādības, piemēram, izteiktu ādas sausumu, apsārtumu.
Publicēts: 12.12.2024