Imunologs

Imunologs

Imunologs ir internās medicīnas (klīniskās medicīnas pamats) nozares speciālists, kas savā starpā sasaista slimību norisi un organisma spēju cīnīties ar tām, tieši vai pastarpināti cīņā iesaistot imūnos aizsardzības mehānismus. Diagnosticē un ārstē slimības, kas saistītas ar imūnsistēmas patoloģiju.

Imunoloģija ir komplicēta nozare, jo ir plaša – teju visaptveroša. Tāpēc imunologi bieži vien specializējas kādā šaurākā medicīnas nozarē vai arī viņiem jau ir kāda cita medicīnas specializācija, un imunoloģija tiek apgūta kā blakus specialitāte (neiroimunoloģija, onkoimunoloģija, neiropsihoimunoloģija, alergoloģija utt.).

Klīniskā imunoloģija kā imunoloģijas nozare integrē dažādu slimībuklīniskos un imūnregulācijas aspektus ciešā saistībā tieši ar imūndiagnostiskām metodēm – specifisku asins analīžu veikšanu.

Ko dara imunologs

Pirmās konsultācijas laikā imunologs ievāc anamnēzi, sīki iztaujājot, tāpēc pacientam jābūt gatavam uz samērā ilgu sarunu ar ārstu. Ārsts veic arī apskati, iztausta, nosaka asinsspiedienu, pulsu, ķermeņa temperatūru, novērtē sirdsdarbību un izklausa plaušas, izvērtē redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību un neiroloģiskās funkcijas, ievāc anamnēzi – sarunas gaitā izjautā pacientu par visos dzīves posmos izslimotajām slimībām, to gaitu.

Ja ir konkrēta sūdzība, izanalizējiet sīki, kad tā sākusi izpausties, kādas ārstēšanas metodes vai medikamentus esat lietojis un vai kādā dzīves posmā bijuši jūtami uzlabojumi.

Tieši slimības gaita imunologam ir ļoti būtiska informācijas sniedzēja. Tradicionāli valda maldīgs viedoklis – ja bieži slimo, tātad slikta organisma imunitāte. Taču galvenais kritērijs ir slimošanas iedaba – ātra, lēna slimības gaita, tendence tai kļūt par hronisku, agravācija (slimības norises pasliktināšanās, tā kļūst smagāka), nevis tikai biežums.

Konsultācijas noslēgumā ārsts noteiks diagnozi un pirms terapijas sākšanas, iespējams, vēl nosūtīs uz papildizmeklējumiem.

Lai izvērtētu ārstēšanas efektivitāti, ir veicamas dažādas asinsanalīzes. Taču pats galvenais – nebaidieties ārstam uzdot visus interesējošos jautājumus, arī par vakcinācijas ''gaismas'' un ''ēnas'' pusēm, kas arī ir viena no imunologa kompetencēm.

Kā ārstē imunologs (Laura Līcīša atziņas)

Ārstēšana tiek pielāgota imūnsistēmas patoloģijai – vai tā ir alerģija, onkoloģiska slimība, hronisks iekaisums, reimatoloģiska slimība, artrīts, vīrusslimība (herpe, Laimas borelioze u. c.) vai arī kāda autoimūna slimība, kad organisma pārmainītā imūnsistēma vēršas pati pret sevi, radot slimības izpausmes.

Ārstniecībā imunologs izmanto bioloģiskās ārstēšanas sniegtās iespējas, individuāli piemeklētus, uz augu bāzes veidotus, pilnībā dabīgus medikamentus, bioloģiskos preparātus, galvenokārt imūnmodulatorus un dažādas citas imūnmodulējošas metodes. Preparātus ārsts piemeklē, pamatojoties uz profesionālo pieredzi, tādēļ tā ir ļoti svarīga.

Būtiski ir tas, ka deva un preparātu veids katram pacientam tiek piemērots individuāli. Preparāti iedarbojas dažādi uz imūnsistēmas dažādām šūnām, stimulējot bioloģiski aktīvo vielu sintēzi (interferoni, citokīni u.c.), stimulējot vai apspiežot šūnu spēju ''sagremot'' slimības izraisītājus – baktērijas – un iznīcināt vīrusus.

Nereti ārstēšana noris sadarbībā ar citiem speciālistiem. Piemēram, ja ir onkoloģiska slimība, imunologs – programmas vadītājs – programmu realizē ciešā sadarbībā ar onkologu – ķīmijterpeitu un staru terapeitu. Savukārt Laimas boreliozes ārstēšanā jāiesaistās neirologam, rehabilitalogam un psihologam.

Imūnsistēmas slimību ārstēšana bieži ir ilgstoša, jālieto dažādi preparāti. Bet pats galvenais ir ticēt, ka attiecīgā terapija palīdzēs.

Seši trauksmes signāli, kad jādodas pie imunologa

  • Pie imunologa pacients var vērsties jebkurā slimības fāzē.

  • Kad cilvēks saslimst, bet izveseļošanās ieilgst.

  • Ja pēc akūtas slimības, parādās kādas nopietnas sūdzības.

  • Ja ir tendence rasties dažādiem ādas jaunveidojumiem: dzimumzīmēm, papilomām u. c.

  • Ja novēro, ka lietotā terapija kādā laika posmā nedod vēlamos rezultātus.

  • Ja pēkšņi rodas alerģijas simptomi, alerģiskas reakcijas.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.