Mamologs

Mamologs

Mamologs diagnosticē un ārstē labdabīgas un ļaundabīgas krūts slimības. Mamologs veic arī krūts un paduses operācijas labdabīgu un ļaundabīgu slimību gadījumā.

Konsultācijas laikā tiek veikta precīza krūšu apskate (krūts formas, kontūru, konsistences, ādas un krūtsgala izmaiņu novērtēšana, veidojumu sataustīšana), noskaidrotas pacientes sūdzības, kas saistītas ar krūtīm, ģimenes vēža vēsture. Ārsts iepazīstas ar iepriekš veiktajiem krūšu izmeklējumiem un, apkopojot iegūto informāciju, nosaka diagnozi.

Dodoties pie mamologa, līdzi jāņem visi iepriekš veiktie krūšu izmeklējumi kopā ar attēliem (!), ja tie veikti citā medicīnas iestādē.

Konsultācija ilgst aptuveni 10–20 minūtes. Ja nepieciešams un ir atbilstošs tehniskais aprīkojums, mamologs tās pašas vizītes laikā veic diagnostiskas un ārstnieciskas manipulācijas: ultrasonoskopiju, punkciju, biopsiju, drenāžu u. c. Tas var aizņemt papildu 10–20 minūtes. Manipulācijas gandrīz vienmēr tiek veiktas ultrasonoskopijas kontrolē.

Jāņem vērā, ka krūts ķirurgs neveic profilaktiskus krūts ultrasonogrāfijas izmeklējumus jeb ikgadējās ultrasonogrāfijas pārbaudes. To dara sertificēts radiologs. Ja radiologs izmeklējumos konstatē neskaidras vai aizdomīgas izmaiņas, tad nosūta pie mamologa.

Kā ārstē mamologs

Mūsdienās ievērojami samazinājies krūts operāciju skaits, ja ir labdabīga krūts slimība, jo ir uzlabojušās citas – neinvazīvās – ārstēšanas metodes. Arī ļaundabīgu krūts slimību gadījumā lielākoties krūti izdodas saglabāt. Tāpēc nevajadzētu baidīties nākt uz vizīti pie krūts ķirurga un domāt, ka paciente tūlīt tiks likta uz operāciju galda un krūts – griezta nost. Krūts ķirurgam ir ne tikai jāprot griezt, bet arī jāizvērtē, vai operācija tiešām vajadzīga.

Lielākā daļa krūts veidojumu, kas radušies par 40 gadiem jaunākām sievietēm, ir labdabīgi. Biežākais veidojums, ar ko sieviete vēršas pie ārsta, ir tipiska cista, kuras veidošanos krūtīs var uzskatīt par fizioloģisku normas variantu. Tā nav saistīta ar paaugstinātu krūts vēža risku, un, ja cista nav taustāma, tad nekādas manipulācijas nav jāveic. Ja cista ir taustāma, iekaisusi, tad nepieciešama krūts ķirurga konsultācija un jāapsver tās atsūkšana. Tikai tad, ja cista pēc atsūkšanas vairākas reizes uzpildās no jauna, rodas aizdomas par paaugstinātu krūts vēža risku un jāizvērtē, vai cistu vajadzētu operēt.

Otrs biežākais veidojums sievietēm, jaunākām par 40 gadiem, ir fibroadenoma. 50% fibradenomu pēc to konstatēšanas nepalielinās. Fibradenomas, kas ir mazākas par vienu centimetru, uzskatāmas par normu. Šī diagnoze jāapstiprina speciālistam, veicot ultrasonogrāfiju vai biopsiju.

Ja izveidojusies fibradenoma, operācija nepieciešama tikai divos gadījumos: ja veidojums strauji kļūst lielāks (vismaz par vienu centimetru) un ja sieviete vēlas veidojumu operēt, jo tas traucē.

Pie krūts ķirurga sievietes bieži vēršas, ja sajutušas sāpes krūtīs. Tomēr, ja pacientei ir tikai sāpes krūtīs, bet nav neviens no iepriekš minētajiem trauksmes signāliem, tad konsultācija nav steidzama. Krūts vēža iespēja šajā gadījumā ir ārkārtīgi niecīga. Ārstam, kas konsultē pacienti ar sāpēm krūtīs, kurai nav palpējami vai izmeklējumos konstatēti aizdomīgi veidojumi, jāizskaidro, ka pašreiz nav datu par krūts vēzi – nav pamata uztraukties.

Pieci uzskatāmākie trauksmes signāli, kad jādodas pie mamologa:

  • Veidojums krūtī vai padusē.

  • Krūts ādas ievilkumi vai iedobumi.

  • Krūtsgala izmaiņas – ievilkums, nedzīstoša brūce, izsitumi, asiņaini izdalījumi.

  • Krūts izmeklējumos (mamogrāfija, ultrasonoskopija u. c.) atklāts neskaidrs vai aizdomīgs veidojums.

  • Strutains krūšu iekaisums.

Kas ir mamogrāfija?

Mamogrāfija (mastogrāfija) – krūšu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstariem, ko lieto kā galveno vēža skrīninga metodi, lai atklātu audzēju agrīnā stadijā.

Šī metode nepārtraukti tehnoloģiski attīstās, un jaunākā, kas pieejama arī Latvijā, ir digitālā mamogrāfija ar 3D tomosintēzes iespējām.

Šis izmeklējums ir ievērojami precīzāks, var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo patoloģiju, jo speciālisti var aplūkot kustīgu attēlu no trim pusēm, slāni pa slānim.

Tomosintēzes tehnoloģija tiek uzskatīta par lielāko sasniegumu mamogrāfijas attīstībā pēdējo 35 gadu laikā. Tā nodrošina īpašas agrīnas diagnostikas priekšrocības pacientēm ar blīvu krūšu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdzšinējās mamogrāfijas iespējas šādā gadījumā bija diezgan ierobežotas.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.