Traumatologs ortopēds (balsta sistēmas ārsts) specializējas locītavu, skeleta, muskuļu un citu balsta aparāta slimību, traumu (tai skaitā sporta traumu) diagnostikā un ārstēšanā.
Vizītes laikā traumatologs ortopēds ievāc anamnēzi – visbiežāk uzdod jautājumus, kas saistīti ar pacienta sūdzībām – sāpēm, nepatīkamām sajūtām locītavās, muskuļos un balsta aparātā. Ārsts noskaidro, kad tās parādījušās, vai ir saistītas ar kādu traumu. Pacientam jāizstāsta viss par iepriekš veikto izmeklēšanu un saņemto ārstēšanu. Tiek precizēta pacienta darba specifika, dzīvesveids, fizisko aktivitāšu līmenis, kaitīgie ieradumi, iedzimtība un blakus saslimšanas.
Ārsts vizuāli novērtē arī ādas stāvokli, tūskainību, deformāciju vai arī kādas citas izmaiņas, slimo ķermeņa daļu salīdzina ar veselo. Piemēram, ja ir izmaiņas vai kāda saslimšana labajā pēdā to salīdzina ar kreiso pēdu.
Katrai patoloģijai ir savs fizikālās izmeklēšanas algoritms. Ja sūdzības ir, par kādu no locītavām, tad tiek izvērtēts locītavas kustību apjoms, tās stabilitāte, tiek novērtēts muskuļu spēks un funkcija. Ārsts izvērtē arī iespējamās neiroloģiskās problēmas. Precīzākai izmeklēšanai nereti pielieto rentgenogrāfiju, ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi.
Pēc pacienta rūpīgas izmeklēšanas ārsts izveido ārstēšanas plānu individuāli katram pacientam, nosaka konservatīvu un, ja nepieciešams, ķirurģisku ārstēšanu. Nereti pacientam nepieciešama kompleksa ārstēšana un individuāli izstrādāta rehabilitācija, tāpēc traumatologs - ortopēds cieši sadarbojas arī ar citu specialitāšu ārstiem.
Visbiežāk tie ir: neirologs, vertebrologs, radiologs diagnosts, algologs, reimatologs, osteopāts, fizioterapeits, tehniskais ortopēds u.c.
Traumotologi ortopēdi piedāvā plaša spektra ortopēdiskās operācijas, tai skaitā dažāda veida artroskopiskās operācijas. Tās veic praktiski visām locītavām. Biežāk tās tiek veiktas ceļa locītavai, pleca locītavai un pēdas locītavai.
Pēdu deformāciju korekcija
No ortopēdiskajām operācijām izplatītas ir pēdu deformāciju ķirurģiska korekcija (hallux valgus - pirmā pirksta deformācija ārstēšana; otrā un trešā ''āmurveida pirkstu'' deformācijas izlabošana; paplatinātas pēdas ķirurģiska sašaurināšana; pirkstu ass nobīdes novēršana).
Hallux valgus deformācijas gadījumā nereti ir sāpes un tūska. Pielietojot kinezioloģiskās teipošanas metodi tiek palielināta starptelpa virs sāpju vietas, kas ievērojami samazina sāpes, mazina pietūkumu un uzlabo kustību amplitūdu.
Tā kā pēdu rekonstrukcijai piedāvā vairāk nekā 30 dažādas ķirurģiskas operācijas, dažādas tehnoloģijas, implantus un fiksatorus, ir labojamas pat ļoti smagas pēdu deformācijas un atjaunota pēdas anatomija un funkcionālās pēdas īpašības.
Operācija jebkurā ārstēšanā ir ''pēdējais solis'', un to veic tikai tad, ja izvēlētā terapija nedod nepieciešamos uzlabojumus un attiecīgā problēma traucē ikdienas dzīvē. Šobrīd, pielietojot modernas tehnoloģijas, medikamentus iespējams precīzi ievadīt pat tik grūti sasniedzamā vietā kā gūžas locītava. Tādējādi atsevišķos gadījumos attālinot draudošo gūžas locītavas endoprotezēšanas operāciju.
''Baltijas Vēnu klīnikas'' traumatologu ortopēdu rīcībā ir unikālā Arthrex® DrillSaw Highspeed 200™ sistēma maksimāli saudzīgai pēdu kauliņu ķirurģijai. Jaunā tehnoloģija ļauj veikt mazinvazīvas kājas īkšķa kauliņa (hallux valgus) korekcijas un citas ortopēdiskās operācijas, nezaudējot rezultāta augsto kvalitāti. Pateicoties jaunajai sistēmai, operācijas laikā veiktais iegriezums ir ļoti neliels, tajā tiek ievadīts griezošais instruments, kas pārdala kaulu, vienlaikus saudzējot apkārtējos mīkstos audus un ādu. Kaula novietojums tiek koriģēts atbilstoši anatomiskajai asij. Ar speciālu stiprinājumu kauls tiek nofiksēts pareizajā stāvoklī. Operācija ar jauno metodi ir piemērota vidējas deformācijas pakāpei.
Ieguvumi
- Pēc operācijas neveidojas tūska vai arī tā ir neliela un īslaicīga. Lai arī operācija neietekmē kaula saaugšanas ātrumu (4 nedēļas), brūces dzīšanas un mīksto audu atjaunošanās process kļūst ievērojami ātrāks – dažas dienas divu nedēļu vietā. Tas ir būtiski pacienta labsajūtai un dzīves kvalitātei, jo tūska pēdu zonā parasti ir ilgstoša un, lai to mazinātu, pacientam jāatrodas miera stāvoklī ar paceltu pēdu, kas ievērojami un ilgstoši samazina kustību brīvību.
- Īsāks rehabilitācijas laiks pēc operācijas. Mazāka operācijas brūce nozīmē mazāku asinsizplūdumu, līdz ar to mazāku tūsku, spiedienu, sāpes un ātrāku pēdas pielāgošanos koriģētajam stāvoklim.
Arthrex® DrillSaw Highspeed 200™ sistēma tiek izmantota ne tikai pēdas pirmā pirksta jeb īkšķa operācijām, bet arī metatarsalģijas gadījumā. Ko tas nozīmē? Pēdai normāli jābalstās uz 1. un 5. pleznas kaula locītavas. Metatarsalģijas gadījumā 2. un 3. pleznas kaula locītava maina stāvokli, noslīdot uz leju un pārslogojot 2., 3. pleznas kaula locītavas. Staigājot pacients jūt dedzinošas sāpes pēdas apakšpusē. Tas var novest pie pleznas kaulu lūzumiem. Ja šāds stāvoklis tiek konstatēts, tiek veikta korekcija – locītavu kauliņi tiek atgriezti pareizajā līmenī.
Arthrex® DrillSaw Highspeed 200™ sistēma var tik izmantota arī t.s. āmurveida pirkstu (kad pirksti cieši saskaras vai pat krustojas viens pār otru) gadījumā stāvokļa atvieglošanai.
Estētiskā ortopēdija. Ekstremitāšu asimetrijas un deformāciju korekcija
Gan iedzimtu, gan iegūtu ekstremitāšu deformāciju un asimetriju ir iespējams labot ar estētiskās ortopēdijas un deformāciju korekcijas palīdzību. Korekciju iespējams veikt gan bērnībā, gan pieaugušā vecumā. Korekcijas nepieciešamību konsultācijas laikā izvērtē speciālists.
Indikācijas deformāciju korekcijai:
kāju izliekuma defekti (X un O-veida kājas);
ekstremitāšu garuma defekti (arī ahondroplāzijas gadījumā);
ekstremitāšu iedzimtā un iegūtā deformācija (arī bērniem);
nesaaugušu vai nepareizi saaugušu lūzumu izraisīta deformācija;
dažādi kaulu defekti;
pēdas locītavas kontraktūru gadījumi.
Estētiskā ortopēdija un deformāciju korekcija nepieciešama:
kāju formas korekcijai (X un O-veida kājas);
roku un kāju pagarināšanai;
roku un kāju iedzimto un iegūto deformāciju korekcijai (arī bērniem) u.c.
Operācijas ilgums: līdz 2 stundām, izmantojot spinālo vai pilno anestēziju, uzturēšanās klīnikā – viena diennakts.
Atkārtota vizīte: 7 dienas pēc operācijas. Konsultācijas laikā tiek veiktas pārbaudes, mērījumi un sniegta informācija par ārējas fiksācijas aparāta regulēšanu mājas apstākļos.
Korekcijai nepieciešamais laiks: vidēji 3-4 mēneši no operācijas brīža līdz ārējās fiksācijas aparāta noņemšanai.
Palīglīdzekļi: Kruķi. Pakāpeniski palielinot slodzi, pacients sāk pārvietoties patstāvīgi. Pēc operācijas jāievēro saudzējošais režīms.
Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.