Pēc piedzimšanas dažkārt bērns tikai jānovēro, dažreiz nepieciešams rehabilitācijas kurss. Fizioterapija nepieciešama tādos gadījumos, ja bērnam ir pazemināts tonuss, ja muskulatūras tonuss ir paaugstināts, kas ir īpaši aktuāli pāragri dzimušiem bērniem.
Ar steigu jāmeklē fizioterapeita palīdzība, kad bērnam iestājas pauze motorajā attīstībā. Fizioterapija nepieciešama, ja bērnam ir tādas iedzimtas patoloģijas kā šķībais kakls, gūžas displāzija, greizas pēdas, ka arī pleca nervu (plexus brahialis) pinuma bojājums, dzemdību traumas (salauzts atslēgas kauls utt.).
Ko dara bērnu fizioterapeits?
Bērnu fizioterapeits sastāda terapijas plānu, ja tāds nepieciešams, un nodrošina tā īstenošanu. Bērnu fizioterapeits pielieto dažādas metodes, lai sniegtu labāko bērna attīstībai jebkurā vecumā.
*Slinga terapija ir ne tikai aizraujoša un saistoša bērnam, bet arī lieliski veicina bērna motoro spēju attīstību. Tā palīdz nostiprināt dziļos muskuļus, kuri balsta mugurkaulu. Kad muguras dziļie muskuļi nedarbojas, šo balsta funkciju pārņem virsējie muskuļi, kas no nepiemērotās slodzes sāp, kā arī rodas virkne citu muguras un stājas problēmu.
**Šrotas metode ir specifiska fizioterapija skoliozes ārstēšanai. Šrotas metodes apmācības sagādā pacientam vajadzīgās zināšanas un prasmes, kas visa mūža garumā palīdz kontrolēt savu stāju.
Ārstējot skoliozi pēc Šrotas metodes, pacients:
mācās, kā samazināt mugurkaula deformāciju;
trenējas stiprināt stājas muskulatūru;
mācās korektīvu elpošanu;
mācās, kādas pozas var novest pie skoliozes pasliktināšanās un kādas pozas izliekumus var samazināt;
mācās vingrojumus, kas novērš asimetrisku mugurkaula noslogojumu.
Bērnu fizioterapeitu ieteicams apmeklēt arī vecākiem vēl pirms mazuļa nākšanas pasaulē. Gaidot bērniņu, fizioterapeits var ieteikt, kā bērnu pareizi aprūpēt, nēsāt, barot, ģērbt, pārvietot un mazgāt. Tāpat visām bērniņa aprūpē iesaistītajām personām ieteicams apgūt hendlingu (handling), un to vēlams darīt, tiklīdz mazulis ir ienācis šajā pasaulē. ''Veselības centrs 4'' filiālē ''Bērnu veselības centrs'' pieejama multidisciplināra terapija, kur vienotā komandā strādā bērnu audiologopēds un bērnu fizioterapeits, tādējādi pēc iespējas maksimālāk sasniedzot vēlamos terapijas mērķus. Abi specālisti izvirza kopīgus mērķus un saskaņo uzdevumus, vadoties pēc izmeklējumu rezultātiem, bērna vecuma, spējām un prasmēm, pēc tam mērķus īstenojot terapijas seansos. Šāda multidisciplināra terapija Latvijā pieejma pirmo reizi.
Bērnu fizioterapeits sadarbojas ar dažādiem speciālistiem vislabākajiem bērnu rehabilitācijas rezultātiem.
Kas jādara, lai bērna stāja būtu stalta? Kā nesabojāt redzi, daudz un bieži lūkojoties viedierīcēs? Vai mūzikas klausīšanās austiņās nebojā dzirdi? Par šiem un citiem jautājumiem šajā raidījuma ''Dzīvīte brīvdienās'' sērijā stāstīja ''Veselības centrs 4'' un filiāles ''Bērnu veselības centrs'' speciālisti. Noskatieties raidījumu!
Ja dzīvojat Jelgavā, Siguldā, Limbažos, Tukumā vai jebkurā citā Latvijas pilsētā vai novadā, lai saņemtu profesionāla un augsti kvalificēta bērnu fizioterapeita pakalpojumus, ir vērts atbraukt uz specializētu veselības klīniku un saņemt pašu labāko jūsu bērna attīstībai.
Bērnu fizioterapeits sniedz pakalpojumus bērniem no dzimšanas vecuma.
Pieejami gan Nacionālā veselības dienesta apmaksāti, gan maksas pakalpojumi.