Gastroskopija

Gastroskopija

Kas ir gastroskopija?

Gastroskopija jeb ezofagogastroduodenoskopija (EGDS) ir augšējā gremošanas trakta vai tā daļas izmeklēšanas metode - barības vada, kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas sākuma daļas apskate. Tā ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas bojājumu (iekaisumu, eroziju, čūlu, šūnu pārmaiņu u.c.) diagnostikai un ārstēšanai. Vienlaicīgi gastroskopijas laikā var tikt veiktas arī ārstnieciskās manipulācijas vai pat operācijas: biopsiju paņemšana histoloģiskajai analīzei, polipu noņemšana, barības vada paplašināšana, svešķermeņu evakuācija, injekcijas asiņošanas apturēšanai u.c. Izvērtējot pacienta sūdzības, kā arī ņemot vērā simptomus, sindromus un slimības, endoskopijas veikšanas nepieciešamību un indikācijas nosaka ārsts.

Galvenās indikācijas gastroskopijai

  • Simptomi – vēdersāpes, vēdera pūšanās, slikta dūša, dedzināšana, vēdera izejas pārmaiņas – caureja vai aizcietējums, asins vai gļotu piejaukums vēdera izejai, vēdera izejas krāsas pārmaiņas u.c.

  • Slimību diagnostika un uzraudzīšana dinamikā – dispepsija, gastroezofageālā atviļņa jeb refluksa slimība (GERS), kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas erozijas, čūlas, labdabīgi un ļaundabīgi veidojumi, polipi, enteropātijas, celiakija u.c.

  • Slimību morfoloģiska (histoloģiska) apstiprināšana, paņemot biopsiju paraugus.

  • Helicobacter pylori (helikobaktērija) un tās radīto patoloģisko pārmaiņu diagnostika.

  • Izmaiņas analīzēs – vitamīnu, minerālvielu, t.sk. dzelzs deficīta diagnostika, izmaiņas fēču analīzēs – palielināts kalprotektīns, konstatētas slēptās asinis fēcēs u.c.

  • Izmaiņas radioloģiskajos izmeklējumos - ultrasonogrāfijā, datortomogrāfijā, magnētiskās rezonanses u.c. izmeklējumos konstatētas pārmaiņas, kuras jāapstiprina endoskopiski.

  • Slimību prevencija – stāvokļa noskaidrošana cilvēkiem ar būtiskiem kuņģa zarnu trakta slimību un onkoloģijas riska faktoriem, cilvēkiem bez simptomiem no 40 gadu vecuma vai agrāk, ja ģimenes locekļiem bijusi barības vada, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas onkoloģija.

  • Pirms plānveida operācijām – holecistektomijas (žults pūšļa operācijas), pretatviļņa operācijas, bariatrijas (kuņģa samazināšanas operācijas) un citām svara korekcijas metodēm u.c.

Viena no lielākajām gastroskopijas priekšrocībām ir iespēja diagnosticēt ļaundabīgos audzējus agrīnā stadijā. Agrīnam kuņģa vēzim nav specifisku simptomu, kamēr tas nav būtiski progresējis, un Latvija ir valsts ar augstu kuņģa vēža izplatību, tādēļ svarīgi būtu izmeklējumus veikt laikus.

Gastroskopiju jeb augšējo endoskopiju pēc pacienta izvēles veic ar sedāciju vai bez tās.

Izmeklējumi sedācijā (narkozē) tiek veikti anesteziologa uzraudzībā.

Slēdziena saņemšana: uzreiz pēc izmeklējuma.

NBI ar spilgtu gaismu uzlabo attēla kvalitāti

NBI (Narrow Band Imaging) - digitālo hromendoskopijas paveidu lieto gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju laikā papildus pēdējās paaudzes augstas izšķirtspējas endoskopiem. Kuņģa zarnu trakta gļotāda tiek apskatīta speciāli uzlabotā gaismas filtru režīmā, kas, dodot spilgtāku gaismu, palielina spektra attēla kvalitāti, virsmas un krāsu toņu izšķirtspēju. Tādējādi ir iespēja uzskatāmi izvērtēt kapilāru tīklojumu un jau pašā slimības sākumā atšķirt patoloģiskus audus no normāliem. Šādi vizuāli nosakot pirmsvēža stāvokli kuņģī, iespējams veikt specifiskas biopsijas. Resnajā zarnā šo apgaismes veidu izmanto plakanu polipu konstatēšanai, kā arī lielu polipu robežu noteikšanai.

Irigācijas iekārta zarnu vizualizācijai pilnā apjomā

Irigācijas jeb ūdens padeves iekārta kalpo kā palīgierīce gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju veikšanai. Tā ir neatņemama kvalitatīvas kolonoskopijas veikšanas sastāvdaļa, lai noskalotu gļotādu no nevēlamiem aplikumiem un vizualizētu zarnu pilnā apjomā. Tādā veidā tiek atrasti polipi, it īpaši plakanie un zobainie polipi, kas nepilnīgi iztīrītas zarnas gadījumā, var maskēties zem fēču aplikuma. Irigācijas iekārtu izmanto gadījumos, ja gļotāda aplikta ar putām, gļotām vai fēču paliekām, lai veiksmīgāk vizualizētu gļotādas patoloģijas gan kuņģī, gan zarnā, precīzāk noteiktu bojājuma vietu un biopsiju veikšana būtu maksimāli mērķēta un precīza. Svarīga indikācija ūdens pumpja lietošanai ir arī gremošanas trakta asiņošana, kad ir nepieciešama ļoti precīza asiņošanas avota noteikšana, lai veiktu mērķētus un efektīvus hemostāzes jeb asiņošanas apturēšanas pasākumus. Ņemot vērā, ka ūdens zarnas lumenā nonāk uzsildīts ķermenim komfortablā temperatūrā, ir praktiski pilnībā izslēgta zarnas spazmatiska saraušanās, kas varētu apgrūtināt procedūru.

Kā jāgatavojas gastroskopijas procedūrai?

Pacientam jābūt tukšā dūšā, tas nozīmē, ka nedrīkst ēst vismaz divpadsmit stundas un dzert vismaz trīs stundas pirms izmeklējuma. Ārsts jāinformē par visiem medikamentiem, kurus pacients lieto. Iespējams, ka pirms procedūras ir vai nu jāpārtrauc medikamentu lietošana, vai jāpielāgo to deva atbilstoši situācijai. Īpaši tas attiecas uz asins šķidrinošiem medikamentiem – antikoagulantiem un antiagregantiem. Ārsts jāinformē arī par iespējamu alerģiju, ja tāda ir bijusi pret kādu medikamentu, vai citām nopietnām slimībām, ar kurām pacients slimo.