Kolonoskopija

Kolonoskopija

Kas ir kolonoskopija?

Kolonoskopija ir visprecīzākā un informatīvākā metode resnās zarnas izmeklēšanai. Izmeklējumā iespējams noteikt dažādas izmaiņas resnajā zarnā, kā arī veikt terapeitiskas manipulācijas, piemēram, polipu vai atsevišķos gadījumos audzēju noņemšanu. Kolonoskopija ir ''zelta standarta'' metode kolorektālā vēža un resnās zarnas polipu diagnostikā.

Sagatavošana kolonoskopijai nosaka izmeklējuma kvalitāti - lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai. Sagatavošanos kolonoskopijai pirms procedūras noteikti jāpārrunā ar ārstu, kas nosūta uz izmeklējumu.

Kādos gadījumos veic kolonoskopiju?

Indikācijas kolonoskopijai ir asiņu vai gļotu piejaukums vēdera izejai, mainīta vēdera izejas regularitāte – caureja vai aizcietējums, mainīta vēdera izejas konsistence, vēdera izeja kļuvusi apgrūtināta vai sāpīga. Novērots neskaidras dabas nespēks, vājums, nogurums, svara zudums, mazasinība (anēmija). Indikācijas kolonoskopijai bez sūdzībām ir vērstas uz resnās zarnas pirmsvēža stāvokļu – polipu (adenomu) diagnostiku.

Kā noris kolonoskopija?

  1. Kolonoskopiju veic ar endoskopu (kolonoskopu) – tievu, lokanu optisko instrumentu. To caur anālo atveri ievada taisnajā un resnajā zarnā, lai detalizēti apskatītu resno zarnu un tās daļas līdz pat aklajai zarnai.

  2. Izmeklējumu veic vispārējā sedācijā (anesteziologa klātbūtnē).

  3. Izmeklējums parasti ilgst 20 – 50 minūtes, kopējais laiks, kas jāatvēl izmeklējumam, ir 1,5 – 2 stundas.


Kas jāņem vērā?

  • Lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai. Tādēļ pirms izmeklējuma ir jāveic speciāla zarnas sagatavošana ar zarnas tīrīšanai paredzētiem medikamentiem. Ārsts pacientam ieteiks kādu no zarnu tīrīšanas preparātiem - parasti zarnu tīrīšanai izmanto speciālu šķīdumu, kam papildus jādzer ūdens - tā, lai kopējais izdzertais šķidruma daudzums būtu vismaz četri litri. Aptiekā jāiegādājas ārsta izrakstītais medikaments (piemēram, ''Fortrans'' vai ''Picoprep'').

  • Nepieciešamības gadījumā kolonoskopijas laikā ārsts var veikt biopsiju – paņemt nelielus zarnu gļotādas audu paraugus diagnozes precizēšanai laboratorijā vai veikt polipektomiju – polipu noņemšanu.

  • Pēc izmeklējuma veikšanas sedācijā pacients apmēram vienu stundu pavada klīnikā, līdz narkoze ir izgājusi un ārsts ir veicis apskati. Pēc tam pacients var doties mājās.

  • Vēlams nodrošināt pavadīšanu uz/no izmeklējuma – pēc izmeklējuma, kas veikts sedācijā, nedrīkst sēsties pie auto stūres, parakstīt līgumus, strādāt bīstamos apstākļos u.c.


Resnās zarnas sagatavošana kolonoskopijai

Ja ārsts nav ieteicis citādi, jārīkojas šādi:

  • aptiekā jāiegādājas nozīmētais medikamens - speciāls līdzeklis, kas izraisa nesāpīgu šķidru vēdera izeju.

  • zarnu sagatavošanas dienā (dienu pirms izmeklējuma) pacients nedrīkst ēst, drīkst dzert tikai dzirdu šķidrumu bez krāsas un zarnu trakta sagatavošanas medikamentu, kopumā izdzerot vismaz četrus litrus šķidruma.

  • izmeklējuma veikšanas dienā pacients nedrīkst ēst, jāpārtrauc dzert trīs stundas pirms izmeklējuma.

Ierobežojumi kolonoskopijas veikšanai - slikta zarnu sagatavotība, striktūras, izteiktas adhēzijas (saaugumi).

Kas jāzina par sedāciju (narkozi)?

Nereti endoskopijas procedūras bez sedācijas mēdz būt nepatīkamas, dažreiz sāpīgas. Lai to novērstu un izmeklējumu būtu iespējams veikt pilnvērtīgi un precīzi, procedūru rekomendē veikt sedācijā (narkozē). Dažkārt bez sedācijas endoskopijas procedūras vispār nav iespējams veikt, jo īpaši, ja ir veiktas vēdera dobuma operācijas. Sedācijai tiek izmantoti dažādi intravenozi ievadāmi medikamenti, kas nodrošina pretsāpju un miega efektu. Tas nozīmē, ka manipulācijas laikā pacients guļ un pamostas tad, kad izmeklējums ir pabeigts. Par pacienta drošību anestēzijas laikā rūpējas ārsts anesteziologs, kas vēro sirdsdarbību, asinsspiedienu, elpošanu un skābekļa daudzumu asinīs.
Atcerieties! Dienā, kad veikta sedācija, pacients nedrīkst vadīt automašīnu! Vēlams, lai pacients pēc procedūras uz mājām varētu doties kāda pavadībā.

NBI ar spilgtu gaismu uzlabo attēla kvalitāti

NBI (Narrow Band Imaging)  - digitālo hromendoskopijas paveidu lieto gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju laikā papildus pēdējās paaudzes augstas izšķirtspējas endoskopiem. Kuņģa - zarnu trakta gļotāda tiek apskatīta speciāli uzlabotā gaismas filtru režīmā, kas, dodot spilgtāku gaismu, palielina spektra attēla kvalitāti, virsmas un krāsu toņu izšķirtspēju. Tādējādi ir iespēja uzskatāmi izvērtēt kapilāru tīklojumu un jau pašā slimības sākumā atšķirt patoloģiskus audus no normāliem. Šādi vizuāli nosakot pirmsvēža stāvokli kuņģī, iespējams veikt specifiskas biopsijas. Resnajā zarnā šo apgaismes veidu izmanto plakanu polipu konstatēšanai, kā arī lielu polipu robežu noteikšanai.

Irigācijas iekārta zarnu vizualizācijai pilnā apjomā

Irigācijas jeb ūdens padeves iekārta kalpo kā palīgierīce gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju veikšanai.  Tā ir neatņemama kvalitatīvas kolonoskopijas veikšanas sastāvdaļa, lai noskalotu gļotādu no nevēlamiem aplikumiem un vizualizētu zarnu pilnā apjomā. Tādā veidā tiek atrasti polipi, it īpaši plakanie un zobainie polipi, kas nepilnīgi iztīrītas zarnas gadījumā, var maskēties zem fēču aplikuma. Irigācijas iekārtu izmanto gadījumos, ja gļotāda aplikta ar putām, gļotām vai fēču paliekām, lai veiksmīgāk vizualizētu gļotādas patoloģijas gan kuņģī, gan zarnā, precīzāk noteiktu bojājuma vietu un biopsiju veikšana būtu maksimāli mērķēta un precīza. Svarīga indikācija ūdens pumpja lietošanai ir arī gremošanas trakta asiņošana, kad ir nepieciešama ļoti precīza asiņošanas avota noteikšana, lai veiktu mērķētus un efektīvus hemostāzes jeb asiņošanas apturēšanas pasākumus. Ņemot vērā, ka ūdens zarnas lumenā nonāk uzsildīts ķermenim komfortablā temperatūrā, ir praktiski pilnībā izslēgta zarnas spazmatiska saraušanās, kas varētu apgrūtināt procedūru.

Resnās zarnas insuflēšana ar CO2 palīdz ieraudzīt vairāk

Lai kolonoskopijas laikā pilnā apjomā izvērtētu resnās zarnas gļotādu, zarnas lumens ir jāuzpilda ar gāzi. Līdz šim tas tika darīts ar gaisu, taču nereti tieši šī uzpūšana pacientiem radīja nepatīkamas sajūtas. Daži pacienti sūdzējās par piepūsta vēdera sajūtu un līdz ar to diskomfortu, reizēm pat sāpēm, kas saistītas ar zarnu sieniņas iespriegumu, piepūšot tās ar gaisu. Lai izvairītos no šīm nepatīkamajām sajūtām, pasaules vadošajās klīnikās un tagad arī VC4 izmanto zarnas insuflēšanu ar CO2 jeb ogļskābo gāzi, kas zarnu uzpūš lēnāk, saudzīgāk, līdz ar to mazinot pēcprocedūras nepatīkamās sajūtas. CO2 absorbējas 150 reižu ātrāk par gaisu un tiek pilnībā izvadīts caur plaušām. Turklāt, insuflējot zarnu ar CO2, resnās zarnas kupols tiek sasniegts ātrāk.

Sagatavošanās kolonoskpijai

Kā sagatavoties kolonoskopijas izmeklējumam?

Lai kolonoskopijas izmeklējums būtu veiksmīgs un informatīvs, un ārstam endoskopistam būtu iespēja pamanīt niecīgākās izmaiņas resnajā zarnā, ir svarīgi pareizi tam sagatavoties. Pirms kolonoskopijas OBLIGĀTI veicama zarnas sagatavošana ar speciālu gatavošanās līdzekli. Latvijā pieejami vairāki gatavošanās preparāti, taču piemērotāko Jums ieteiks Jūsu ģimenes ārsts.

Pamatā ir divu veidu gatavošanās līdzekļi

1. Osmotiskie caurejas līdzekļi - FORTRANS 4l, MOVIPREP 2l, EZICLEN 3l (palielina zarnu šķidruma tilpumu, parasti veicina ātru, izteikti liela apjoma vēdera izeju, kas prasa steidzamu pacienta rīcību).

Priekšrocības: Izvēles līdzeklis pacientiem, kuriem ir elektrolītu traucējumi un hroniskas aknu, nieru, sirds slimības.

Mīnusi: Lieli šķidruma apjomi, nepatīkama garša, līdz ar to biežāki līdzekļa izvemšanas riski, kas samazina zarnas tīrības pakāpi.

2. Zarnu gļotādu kairinoši caurejas līdzekļi - PICOPREP 2l, CITRAFLEET 3-4l (duāls darbības mehānisms, parasti veicina vienmērīgu, nesteidzīgu, komfortablu vēdera izeju, tai pat laikā labi sagatavo resno zarnu izmeklējumam, ja vien tiek ievērotas gatavošanās rekomendācijas).

Priekšrocības: Patīkama garša, mazs šķidruma apjoms, relatīvi vieglāka gatavošanās, mazāks izvemšanas risks.

Mīnusi: Nav rekomendēts pacientiem ar elektrolītu traucējumiem, aknu, nieru, sirds mazspēju, sirds ritma traucējumiem, dehidratāciju, krampjiem, cukura diabētu.

Kā vieglāk sagatavoties kolonoskopijai?

  • Ja vien iespējams, izvēlieties maza tilpuma preparātu.

  • Ja jālieto liela tilpuma osmotisks caurejas līdzeklis, tam var pievienot citrona, apelsīnu, ingvera vai ābolu sulu bez biezumiem.

  • Iespēju robežās gatavoties pēc dalītās shēmas, kas paredz nepieciešamo līdzekļa apjomu lietot divās dienās.

Diēta

Piecas dienas pirms kolonoskopijas:

  • atļautie produkti: svaigi, mizoti augļi bez sēklām un tvaicēti dārzeņi (āboli, burkāni u.c), siers, gaļa, zivs, baltmaize, baltie rīsi, nūdeles, kviešu cepumi bez sēklām, kartupeļi bez mizas, vistas, tītara gaļa bez ādas, piens, piena produkti, olas;

  • aizliegtie produkti: pilngraudu maize, brūnie rīsi, augļi un dārzeņi ar sēklām, mizām (piem. apelsīni, sēnes, plūmes, tomāti, gurķi u.c), speķis, cauraudzis ar ādu, rieksti, kukurūza, popkorns, ogas, konservēti dārzeņi, brokastu pārslas, musli, granola, piparkūkas.

Trīs dienas pirms kolonoskopijas: tikai "baltā" diēta: olas, piena produkti, baltā gaļa, rīsi, kartupeļi, siers.

Viena diena pirms kolonoskopijas: tikai dzidri, caurspīdīgi šķidrumi (nokāsts buljons bez biezumiem, dillēm un pētersiļiem, spraits, dzidra ābolu sula, piemēram, CIDO, kumelīšu, piparmētru tēja ar medu vai cukuru).

Gatavojoties ar dalīto shēmu, caurejas līdzekļa lietošana uzsākama 10-18 stundas pirms kolonoskopijas (parasti pirmskolonoskopijas vakarā ap 18.00)

Gatavojoties ar osmotiskiem caurejas līdzekļiem, vēdera izeja sagaidāma relatīvi strauja un ātra, turpretim- gatavojoties ar zarnu gļotādu kairinošiem caurejas līdzekļiem, vēdera izeja biežāk būs lēnāka, netraumatiska, nesteidzīga un kontrolējama.

Gatavojoties ar dalīto shēmu, jārēķinās ar to, ka kolonoskopijas izmeklējuma rītā varētu būt paredzēta agrāka mošanās, lai ieņemtu medikamenta otro devu, kas paredzēta aptuveni piecas stundas pirms kolonoskopijas. Papildu šķidruma uzņemšana jāpārtrauc divas!!! stundas pirms plānotā izmeklējuma laika. Vēdera izejai pirms kolonoskopijas ideālā variantā jābūt dzidri dzeltenai - kā kumelīšu tējai.

Jums ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai kardiologu, lai noskaidrotu, vai pirms kolonoskopijas ir jāpārtrauc vai jāpielāgo ASINSŠĶIDRINOŠO medikamentu lietošana. Ārstējošam ārstam ir jāsniedz galīgā rekomendācija par šo zāļu lietošanas pārtraukšanu. Šajā sarakstā ir populārākie asinsšķidrinošie medikamenti.

Piecas dienas pirms kolonoskopijas pārtraukt Varfarīna, Klopidogrela (Plavix), Ticagrelora (Brilinta), dzelzs preparātu, multivitamīnu un zivju eļļas lietošanu.

Trīs dienas pirms kolonoskopijas pārtraukt Cilostazol (Pletal), Dabigantran (Pradaxa), Rivaroxaban (Xarelto), Apixaban (Eliquis), Edoxaban (Savaysa) lietošanu.

Izmeklējuma dienā pacientam jāieņem savi medikamenti, kas paredzēti cukura diabēta, asinsspiediena, vairogdziedzera slimību ārstēšanai. Tos var lietot vismaz vienu stundu pirms vai pēc caurejas līdzekļa lietošanas.

Uz izmeklējumu lūgums ierasties kopā ar pavadošo personu!

Kas jāņem līdzi?

  • Briļļu vai kontaktlēcu maciņš, zobu protēžu kausiņš.

  • Ērts, viegli novelkams un uzvelkams apģērbs.

  • Telefons.

Neņemiet līdzi:

  • rotaslietas.

  • nevajadzīgas papildu lietas, iepirkumus.

Pirms kolonoskopijas izmeklējuma

  • Ar Jums runās ārsts, atbildēs uz jautājumiem un lūgs parakstīt piekrišanas veidlapas.

  • Tiks noskaidrota Jūsu veselības vēsture, dzīvībai svarīgās pazīmes - asinsspiediens, sirdsdarbības ritms, skābekļa saturācija asinīs.

  • Šie rādītāji tiks monitorēti visa izmeklējuma gaitā.

  • Ārsts ievietos Jūsu vēnā kateteru un ievadīs zāles, no kurām Jūs aizmigsiet un gulēsiet, līdz izmeklējums būs beidzies.

  • Izmeklējums ilgst apmēram 30-60 minūtes.

Pēc kolonoskopijas izmeklējuma

  • Jūs modīsieties citā telpā, medmāsa Jums palīdzēs saģērbties un pavadīs uz atpūtas telpu, kur Jūs atžirgsiet pilnībā, iemalkojot glāzi ūdens.

  • Ārsts pēc izmeklējuma sniegs Jums rezultātus. Gadījumā, ja tiks veikta biopsija, Jūs tiksiet par to informēts. Rezultāts būs saņemams www.datamed.lv 10 dienu laikā pēc izmeklējuma.

  • Jūs varat justies apreibis vēl 2-3 stundas, tāpēc dienā pēc izmeklējuma Jūs nedrīkstat vadīt auto.

  • Ēst un dzert Jūs drīkstat uzreiz pēc izmeklējuma, striktu ierobežojumu nav, taču vēlama neliela apjoma maltīte.

  • Sazinieties ar savu ģimenes ārstu par medikamentu lietošanas atsākšanu!