Kas ir proktoskopija?
Proktoskopija ir medicīniska procedūra, kuras laikā ārsts izmeklē taisno zarnu no iekšpuses, izmantojot īpašu instrumentu - proktoskopu. Proktoskops ir šaurs, caurspīdīgs cauruļveida instruments ar gaismas avotu, kas palīdz ārstam pārbaudīt taisnās zarnas sienas, identificēt iekaisumu, plaisas, čūlas, polipus, audzējus vai citas problēmas. Proktoskopiju pielieto, lai diagnosticētu un novērtētu taisnās zarnas un anālā kanāla slimības.
Kad jāveic proktoskopija?
Proktoskopija visbiežāk tiek veikta, ja pacientam ir sūdzības, piemēram:
sāpes vai diskomforts taisnās zarnas vai anālajā apvidū;
nieze anālajā atverē, izdalījumi no anālās atveres;
asiņošana no taisnās zarnas vai anālās atveres;
aizdomas par hemoroīdiem, polipiem, audzējiem;
izmaiņas zarnu darbībā – caureja, aizcietējumi, neierastas konsistences vēdera izeja.
Proktoskopiju veic arī, hronisku taisnās zarnas slimību kontrolei, piemēram, čūlainā kolīta vai Krona slimības gadījumos, biopsijai jeb audu paraugu paņemšanai histoloģiskajai izmeklēšanai, kā arī svešķermeņa atrašanai un izņemšanai, ja tāds atrodas taisnajā zarnā.
Kā notiek proktoskopijas izmeklējums?
Izmeklējumu veic ķirurgs proktologs.
Pacients guļ uz sāniem vai citā pozīcījā, ko norāda ārsts. Ārsts saudzīgi ievieto proktoskopu taisnajā zarnā, lai pārbaudītu tās stāvokli no iekšpuses. Izmeklējums ilgst apmēram 10-15 minūtes.
Lai gan procedūra parasti nav sāpīga, diskomforta sajūtu var radīt zarnas paplašināšanas un labākas redzamības nodrošināšanai zarnā ievadītais gaiss. Nepieciešamības gadījumā vai pēc pacienta vēlēšanās izmeklējumu ir iespējams veikt ar lokālo anestēziju.
Proktoskopijas laikā ārsts var paņemt audu paraugus jeb biopsijas no zarnu trakta gļotādas diagnozes precizēšanai.
Pēc proktoskopijas procedūras:
var būt neliela diskomforta sajūta vai vēdera uzpūšanās, bet tas ātri pāriet;
par rezultātiem ārsts parasti informē uzreiz vai pēc papildu analīzēm;
par tālāko iespējamo ārstēšanu jākonsultējas ar ārstu, kurš pacientu nosūtījis uz izmeklējumu un/vai ar ķirurgu proktologu, kurš izmeklējumu veicis.
Kas jāņem vērā?
Dienu pirms procedūras var tikt ieteikts veikt Microlax klizmu vai lietot zarnu darbību veicinošus līdzekļus. Iepriekšējā dienā vēlmas lietot vieglu uzturu, izvairoties no smagiem ēdieniem.
Proktoskopija ir droša procedūra, bet ļoti retos gadījumos var rasties atsevišķas komplikācijas, piemēram, asiņošana, īpaši gadījumos, ja ir veikta arī biopsija.
Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.