main.skip_to_content

Veselas vēnas ir tava izvēle!

Vai tev dienas beigās ir grūti aizvilkt zābaku rāvējslēdzēju? Vai no īsajām zeķītēm ap potītēm paliek rievas? Vakarā kājas īd un sāp, tās ir smagas un pietūkušas? Ja ir, tad tie ir signāli, ka varētu būt vēnu problēmas, un pareizākais solis ir atnākt pie vēnu daktera jeb flebologa/asinsvadu ķirurga.

Ceļvedis, ja tev rūp tava kāju veselība un labsajūta!

Konsultē ''Veselības centrs 4'' asinsvadu ķirurģe un fleboloģe dr. Patrīcija Ivanova

Kas ir kas?

  • Vēnu mazspēja, insufience, nepietiekamība - būtībā viens un tas pats: lieto jebkuru no šiem vārdiem, lai aprakstītu asins plūsmas traucējumus jeb refluksu konkrētā vēnas segmentā.

  • Varikozas vēnas - paplašinātas, deformētas zemādas vēnas, parasti redzamas ar aci kā ādas reljefs.

  • Hroniska venoza mazspēja - neveselas kāju vēnas radījušas raksturīgas izpausmes kājā: sākuma stadijā tā ir pārejoša tūska, vēlākās stadijās neatgriezeniskas kājas mīksto audu un ādas izmaiņas, smagākajā stadijā čūlas. Cilvēkam ar hronisku venozu mazspēju var būt un var nebūt varikozas vēnas.


Vizīte pie flebologa un dupleksultrasonogrāfijas izmeklējums vēnām

Vai tev dienas beigās ir grūti aizvilkt zābaku rāvējslēdzēju? Vai no īsajām zeķītēm ap potītēm paliek rievas? Vakarā kājas īd un sāp, tās ir smagas un pietūkušas? Ja ir, tad tie ir signāli, ka varētu būt vēnu problēmas, un pareizākais solis ir atnākt pie vēnu daktera jeb flebologa/asinsvadu ķirurga. Var būt situācija, ka slimas ir tikai stumbra vēnas - maģistrālās zemādas vēnas - un vēnu atzarojumi uz kājām nav redzami. Tad problēmas var konstatēt tikai izmeklēšanā - jāveic ultraskaņas duplekssonogrāfija.

Tūska ir viena no galvenajām pazīmēm venozai patoloģijai, tomēr tūskai var būt arī citi iemesli, piemēram, sirds nepietiekamība, limfostāze, arī limfas atteces ceļu bojājumi, piemēram, pēc pārslimotas streptokoku infekcijas jeb rozes, lūzumiem, traumām, vai arī, ja iegurņa rajonā bijusi onkoloģiska operācija un staru terapija. Pēdējos gados asinsvadu ķirurgu konferencēs daudz runā, ka limfātiskā sistēma ir ļoti saistīta ar venozo sistēmu, tās nevar pilnībā nodalīt. Diezgan bieži limfātiskā tūska kombinējas ar hronisku vēnu mazspēju. Gan venozā, gan limfas attece rūpējas par to, lai viss liekais tiktu aizvadīts projām. Ja venozā sistēma pareizi nefunkcionē, ar laiku vājāka kļūst arī limfas attece.

Vēnas var būt bojātas arī mikrocirkulācijas līmenī. Vēnas ir kā koks, un mikrocirkulācija ir mazās lapiņas. Kokam ir stumbra vēnas un sānu zari. Ja pašā stumbra vēnā ir kāda problēma, tad mikrocirkulāciju uzlabojošie preparāti mazina simptomus, cilvēkam kļūst vieglāk, bet pavisam jau to problēmu neatrisina. Tāpēc ir vērts pārbaudīt, ko var lietas labā izdarīt. Vēnu ultrasonoskopijā skatāmies, vai ir nepietiekamība - galvenokārt maģistrālajās vēnās un sānu zaros, perforatorās vēnās (vēnas, kuras savieno dziļo un virspusējo venozo sistēmu kājās).

Ļoti ilgstoši uzskatīja, ka virspusējo vēnu slimības ir skaistumkopšanas lieta, bet pēdējos gados arvien vairāk runā par to, ka vēnu slimība ir predisponējošs faktors daudzām citām kāju problēmām. Viena no tādām ir, piemēram, rozes infekcija. Cilvēkam ar vēnu mazspēju ir daudz lielāks risks dabūt rozi kājā nekā tam, kuram vēnas ir veselas. Tāpat pierādīts, ka cilvēkam, kuram ir sirds asinsvadu problēmas un venoza patoloģija, mirstības risks diemžēl ir augstāks nekā tam, kuram varikozu vēnu nav.

DUPLEX ultrasonogrāfijas  izmeklējums ļauj izvērtēt gan dziļās, gan virspusējās jeb zemādas vēnas, novērtēt izmērus, venozo asiņu plūsmu tajās, var redzēt arī perforantā: vēnas, kas savieno dziļās vēnas ar virspusējām un kuru bojājums apakšstilbā bieži vien vainojams venozas trofīskās čūlas attīstībā. Izmeklējuma veikšanai pacientam ir jāuzkāpj uz īpaša paaugstinājuma, kājām jābūt redzamām visā garumā, parasti viena jāsaliec celī un jāatbrīvo, visu svaru atstājot uz otras kāju. Ja stumbra vēnās vārstuļi nestrādā pareizi, šo vēnu zaros paaugstinās venozais asinsspiediens un tie uzpūšas kā baloni, ko medicīniski sauc par varikozi. Savukārt dziļās vēnas ārēji neredz, bet patiesībā tās ir galvenās, jo nodrošina apmēram 85 procentus venozo asiņu atplūdes no kājām. Vēnu ultrasonoskopiskā izmeklēšanā novērtē arī, vai kādā no vēnām nav tromboze.

Kāda ir mūsdienīga vēnu ārstēšana?

Agrāk (arī tagad dažviet) vēnas pārsvarā likvidēja, veicot klasisko flebektomiju: iegriež un slimās vēnas izņem laukā. Bet pašreiz gan Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības, gan Amerikas vēnu foruma vadlīnijas atvērto ķirurģijas metodi atstājušas pagātnei. Mūsdienās stumbra vēnas slēdz ar lāzeru, ar radiofrekvences vai ar biolīmes palīdzību. Vadlīnijās lāzeroperācijas un radiofrekvence ir ieteiktas kā pirmās izvēles metodes. Arī bioloģiskajai līmei ir diezgan liela nākotne - ja problēma ir tikai stumbra vēnā, to aizlīmē, un jau nākamajā dienā cilvēks var un drīkst kaut vai krosu skriet. Bioloģiskā līme ir labs variants cilvēkiem viedos gados, jo  operācijas ir ļoti mazinvazīvas, līdz ar to ar operāciju saistītie riski ir daudz, daudz mazāki. Operācijai ar biolīmi nav vajadzīga anestēzija.  Mūsdienīgās operācijas ir daudz saaudzējošākas, pēc operācijām ir mazs rehabilitācijas jeb atlabšanas periods. Pacients var atgriezties savā ierastajā dzīves ritmā ļoti ātri. Katrai vēnu operācijas metodei ir savas priekšrocības, kura ir vispiemērotākā pacientam, novērtē ārsts – asinsvadu ķirurgs vai flebologs. Piemērām, pēc vēnu operācijas ar līmi nav jāvalkā kompresijas zeķe, bet pēc lāzeroperācijām 2-4 nedēļas jāvalkā kompresijas zeķes. Kādas kompresijas zeķes cilvēkam būtu nepieciešamas, arī novērtē ārsts, ir slimības, kuru gadījumos kompresijas zeķes nedrīkst valkāt!

Tomēr, runājot par kompresijas zeķēm un vēnu veselības profilaksi, arī ja nav jāveic operācija, katram sevi cienošam cilvēkam mājās, skapja atvilktnē, jābūt pirmās pakāpes kompresijas zeķēm - tādām, kuras var uzvilkt lidojumu laikā vai, ja ilgi jābrauc mašīnā, vai darbs tāds, ka ilgstoši jāsēž vai jāstāv. Taču, ja cilvēkam ir venozas problēmas, viņam kompresijas zeķēs būtu jāstaigā katru dienu.

Atgriežotie pie operāciju metodēm, jāmin arī skleroterapija. Skleroterapija ir nevēlamās vēnas slēgšana, tajā ievadot atbilstošu medikamentu – sklerozantu. Skleroterapiju pārsvarā izmanto mazu vēnu slēgšanai. Arī skleroterapijai ir savas priekšrocības un savi mīnusi.

Asinsvadu ķirurgi un flebologi metodes bieži kombinē, bet klasika jeb ''zelta standarts'' ir, ka stumbra vēnu slēdz ar lāzeru vai līmi, bet sānu zariņus sklerotizē vai izņem jeb ekstirpē. Iespējams arī pilnīgi visas slimās vēnas slēgt ar lāzeru (gan maģistrālās, gan sānu zaurs un perforatorus). Vispiemērotāko variantu ārsts pacientam piedavā konsultācijas laikā, pēc vēnu izmeklēšanas – ultrasonoskopijas.

Uzziniet vairāk un piesakieties uz konsultāciju!
''Baltijas Vēnu klīnika'' 
K. Barona ielā 115, Rīgā
Tālr.: 67847200

Publicēts: 09.12.2024