Ģenētiskie testi – nākotne bez bailēm!
KĀPĒC IR VĒRTS ZINĀT?
Mūsu novecošanos ietekmē gan ģenētika, gan ārējie faktori – vide, dzīvesveids, uzturs, stress u.c. Baltijā vēl maz zināmā, bet pasaulē jau vairāk nekā 20 gadus izmantotā ģenētisko testu metode ļauj apzināt un kontrolēt novecošanās procesus un veselības stāvokli, vēl pirms nevēlamās izmaiņas ir notikušas.
''Ģenētiskie testi ir nākotnes skatījums ar mērķi visu turpmāko dzīvi preventīvi kontrolēt organisma novecošanās procesu, izvairīties no riska faktoriem un precīzi izvēlēties katram cilvēkam piemērotāko profilakses veidu'', stāsta Dr. med. Jana Janovska, ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste.
Testi ļauj ļoti agrīni noteikt izmaiņas gēnos un riska faktorus attiecīgo slimību attīstībai. Pateicoties šai informācijai, iespējams darīt visu, lai sevi pasargātu, novēršot iespējamo slimību. Rezultātā speciālistiem ir iespēja individualizēti un precīzi noteikt vēlamos papildizmeklējumus, dzīvesveida korekcijas, medikamentus, vitamīnus un mikroelementus.
Īpaši svarīgi ģenētiskos testus veikt ir cilvēkiem, kuri atrodas kādā no riska grupām: ja ģimenē ir bijusi onkoloģiska slimība, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, sirds infarkts, galvas smadzeņu insults, migrēnas, autoimūnās un psihiskās slimības.
Ģenētiskie testi ir daļa no personalizētās medicīnas, kura ir anti-aging nozares pamatnostādne. Personalizētā medicīna ir orientēta uz indivīdu. Sadarbojoties ar anti-aging speciālistiem, tiek izvērtēti pacienta veselības riska faktori, iegūta informācija par pacienta un viņa ģimenes slimību vēsturi un tiek izpētīti ģenētiskie testi jeb DNS mutācijas, kas mūsos jau ir iekodētas un dzīves laikā nemainās.
Nākotni mēs veidojam jau tagad! Mums ir iespēja apsteigt slimības un priekšlaicīgu novecošanos, precīzi izvēlēties sev piemērotāko profilakses veidu.
ĢENĒTISKO TESTU NORISE
Ģenētiskos testus nozīmē un interpretē ārsts – preventīvās medicīnas speciālists. Atsevišķus testus var nozīmēt un interpretēt atbilstošas jomas specialists – piemēram, dermatologs, uztura specialists u.c.
Konsultācijas laikā, kas ilgst 40-60 minūtes, ārsts aizpilda pacienta anketu, tiek izvērtēta anamnēze (slimības vēsture), riska grupas. Nepieciešamības gadījumā tiek veikti atsevišķi mērījumi.
Testēšanas materiāls ir siekalas vai asinis, ko pacients nodod speciālā konteinerā.
Biomateriāls tiek aizsūtīts uz laboratoriju, kur, atkarībā no testa veida, pēc 1-10 nedēļām (visbiežāk viena mēneša laikā) tiek dota atbilde par iespējamām slimībām, riska faktoriem dzīves laikā.
Ģenētiskie testi tiek veikti Luksemburgas, Vācijas, Nīderlandes, Spānijas, Portugāles, Latvijas laboratorijās.
Pēc testu rezultātu saņemšanas, ārsts veic testa interpretāciju, sagatavo individuālus ieteikumus.
Atkārtotā vizītē preventīvās medicīnas ārsts paskaidro analīžu rezultātus un iesaka profilaksi, nepieciešamības gadījumā izraksta papildizmeklējumus un atbilstošu terapiju.
Īpaša sagatavošanās analīžu veikšanai nav nepieciešama, tikai vienu stundu pirms testa nodošanas pacients nedrīkst ēst, dzert, košļāt košļājamo gumiju un smēķēt.
Ģenētiskās analīzes veic vienreiz dzīvē, jo cilvēka DNS dzīves laikā nemainās.