Apraksts

Autors: Latvijas Avīze / Veselības centrs 4

Traumatologs ortopēds (balsta sistēmas ārsts) specializējas locītavu, skeleta, muskuļu un citu balsta aparāta slimību, traumu (tai skaitā sporta traumu) diagnostikā un ārstēšanā.

Vizītes laikā traumatologs - ortopēds ievāc anamnēzi – visbiežāk uzdod jautājumus, kas saistīti ar pacienta sūdzībām – sāpēm, nepatīkamām sajūtām locītavās, muskuļos un balsta aparātā. Ārsts noskaidro, kad tās parādījušās, vai ir saistītas ar kādu traumu. Pacientam jāizstāsta viss par iepriekš veikto izmeklēšanu un saņemto ārstēšanu. Tiek precizēta pacienta darba specifika, dzīvesveids, fizisko aktivitāšu līmenis, kaitīgie ieradumi, iedzimtība un blakus saslimšanas.

Ārsts vizuāli novērtē arī ādas stāvokli, tūskainību, deformāciju vai arī kādas citas izmaiņas, slimo ķermeņa daļu salīdzina ar veselo. Piemēram, ja ir izmaiņas vai kāda saslimšana labajā pēdā to salīdzina ar kreiso pēdu.

Katrai patoloģijai ir savs fizikālās izmeklēšanas algoritms. Ja sūdzības ir, par kādu no locītavām, tad tiek izvērtēts locītavas kustību apjoms, tās stabilitāte, tiek novērtēts muskuļu spēks un funkcija. Ārsts izvērtē arī iespējamās neiroloģiskās problēmas. Precīzākai izmeklēšanai nereti pielieto rentgenogrāfiju, ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi.

Pēc pacienta rūpīgas izmeklēšanas ārsts izveido ārstēšanas plānu individuāli katram pacientam, nosaka konservatīvu un, ja nepieciešams, ķirurģisku ārstēšanu. Nereti pacientam nepieciešama kompleksa ārstēšana un individuāli izstrādāta rehabilitācija, tāpēc traumatologs - ortopēds cieši sadarbojas arī ar citu specialitāšu ārstiem.

Visbiežāk tie ir: neirologs, vertebrologs, radiologs - diagnosts, algologs, reimatologs, osteopāts, fizioterapeits, tehniskais ortopēds u.c.

Traumotologi - ortopēdi piedāvā plaša spektra ortopēdiskās operācijas, tai skaitā dažāda veida artroskopiskās operācijas Tās veic praktiski visām locītavām. Biežāk tas tiek veiktas ceļa locītavai, pleca locītavai un pēdas locītavai.

No ortopēdiskajām operācijām izplatītas ir pēdu deformāciju ķirurģiska korekcija (Hallux Valgus - pirmā pirksta deformācija ārstēšana; otrā un trešā ''āmurveida pirkstu'' deformācijas izlabošana; paplatinātas pēdas ķirurģiska sašaurināšana; pirkstu ass nobīdes novēršana).

Hallux Valgus deformācijas gadījumā nereti ir sāpes un tūska. Pielietojot kinezioloģiskās teipošanas metodi tiek palielināta starptelpa virs sāpju vietas, kas ievērojami samazina sāpes, mazina pietūkumu un uzlabo kustību amplitūdu.

Tā kā pēdu rekonstrukcijai piedāvā vairāk kā 30 dažādas ķirurģiskas operācijas, dažādas tehnoloģijas, implantus un fiksatorus, ir labojamas pat ļoti smagas pēdu deformācijas un atjaunota pēdas anatomija un funkcionālās pēdas īpašības.

Operācija jebkurā ārstēšanā ir ''pēdējais solis'', un to veic tikai tad, ja izvēlētā terapija nedod nepieciešamos uzlabojumus un attiecīgā problēma traucē ikdienas dzīvē. Šobrīd, pielietojot modernas tehnoloģijas, medikamentus iespējams precīzi ievadīt pat tik grūti sasniedzamā vietā kā gūžas locītava. Tādējādi atsevišķos gadījumos attālinot draudošo gūžas locītavas endoprotezēšanas operāciju.

 

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pieteikties