Apraksts

Mamogrāfija bieži tiek devēta par galveno krūts vēža diagnostikas metodi. Mamogrāfija ir diagnostikas attēlveidošanas metode, kurā izmanto zemas devas rentgena starus, lai atklātu agrīnas krūts vēža pazīmes un citas krūts slimības, kas, savukārt, palīdz nekavējoties uzsākt ārstēšanu, dažreiz – glābt dzīvību. Mamogrāfijas izšķirošā nozīme padara to par neaizstājamu krūts vēža skrīninga un profilakses metodi.

Ievērībai! ''Veselības centrs 4'' ir pieejama valsts apmaksāta mamogrāfija. Neignorē sevi un savu veselību – saņemot uzaicinājuma vēstuli, uzreiz pieraksties uz mamogrāfijas skrīningu!

Kas ir mamogrāfija un mamogrāfija ar tomosintēzi?

Digitālā mamogrāfija ir profilaktisks vai klīnisks krūšu dziedzeru izmeklējums, kas sniedz pārskatu par abām krūtīm atšķirīgās pozīcijās. Attēlu apstrāde un saglabāšana elektroniskajā arhīvā nodrošina dažādos laika periodos veikto izmeklējumu salīdzināšanu.

Savukārt mamogrāfija ar tomosintēzi ir precīzākais krūšu veselības diagnostikas veids mūsdienās. Vienas mamogrāfijas ar tomosintēzi laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija un padziļināta izmeklēšana, ko nodrošina tomosintēze. Šis izmeklējums ir ievērojami precīzāks, ar to var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo patoloģiju, jo speciālistiem ir iespēja pēcapstrādē aplūkot attēlu slāni pa slānim, kas ļauj redzēt daudz sīkākas struktūras, kā arī aplūkot kustīgu attēlu no trim pusēm.

Tomosintēze ir attēlveidošanas tehnoloģija, ar kuras palīdzību iegūst krūts izmeklējumus trīs  dimensiju attēlos, kuri veidojas  no dažādiem projekcijas leņķiem. Attēla projekcija tiek rekonstruēta, krūti šķērsgriezumā attēlojot ar soli ik pa 1 mm.

Valsts apmaksāta mamogrāfija

SIA ''Veselības centrs 4'' ir pieejama valsts apmaksāta mamogrāfija:

 • sievietēm, kuras ir saņēmušas uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta (NVD), valsts skrīninga  programmas ietvaros mamogrāfijas izmeklējums ir bez maksas;
 • pacientēm ar ģimenes vai ārstējoša ārsta norīkojumu jāsamaksā valsts noteiktais pacienta līdzmaksājums – 3.00 EUR.

Pacientēm šādos gadījumos mamogrāfija ar tomosintēzi būs īpašs ieguvums, jo, veicot skrīninga izmeklējumu, standarta mamogrāfijas ietvaros tiks veikti divi krūšu izmeklējumi.

Pacientēm ar ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta norīkojumu, kuram nav  līgumattiecību ar  NVD, mamogrāfija būs maksas pakalpojums saskaņā ar ''Veselības centrs 4'' cenrādi >>

Izbraukuma mamogrāfija

Mamogrāfijas izmeklējumus Rīgā piedāvā vairākas ''Veselības centrs 4'' filiāles, taču uzņēmuma speciālisti veic izmeklējumus arī izbraukuma mamogrāfijā visā Latvijā, lai sievietēm tā būtu ērti pieejama dzīvesvietā un varētu laikus veikt diagnostiku.

Krūšu izmeklējumus veic ar īpašu pārvietojamu diagnostikas iekārtu. Mobilais mamogrāfs paredzēts krūšu profilaktisko pārbaužu veikšanai Latvijas reģionos, t.sk. ar NVD uzaicinājuma vēstulēm.

Kad jāveic mamogrāfija?

 • Sievietēm pēc 35 gadu vecuma, ja ģimenē ir bijis krūts vēzis, mamogrāfija jāveic reizi gadā.
 • Ja ģimenes anamnēzē nav bijuši krūts vēža gadījumi, mamogrāfija kā kārtējais skrīnings krūts vēža profilaksei ieteicama sievietēm vecumā no 40 gadiem. Tas ir svarīgs etaps agrīnai vēža atklāšanai, jo ar mamogrāfijas palīdzību var konstatēt izmaiņas krūts audos, pirms tās var sataustīt fiziskas pārbaudes laikā. Regulāra mamogrāfija var palīdzēt atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā, kad ārstēšana ir visefektīvākā un izredzes izdzīvot ir lielākas. Tomēr mamogrāfijas izmeklējumu biežums var atšķirties atkarībā no individuālajiem riska faktoriem, ģimenes anamnēzes un veselības aprūpes speciālistu sniegtajām vadlīnijām.

Ievērībai! Vienmēr vislabāk ir konsultēties ar ārstu, lai noteiktu piemērotu mamogrāfijas veikšanas laiku un biežumu, ņemot vērā jūsu individuālos faktorus. Sievietēm no 50 līdz 69 gadiem ir pieejams valsts apmaksāts krūšu dziedzeru skrīnings jeb valsts apmaksāta mamogrāfija. Tas nozīmē, ka ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstuli izmeklējums tiek veikts bez maksas.
Mamogrāfija Veselības centrs 4

Kā sagatavoties mamogrāfijai?

 • Labāk ieplānot mamogrāfiju pirmajā menstruālā cikla pusē, kad krūšu dziedzeri nav tik jutīgi.
 • Mamogrāfijas izmeklējuma dienā ieteicams nelietot dezodorantus, smaržas, ķermeņa losjonus un krēmus.
 • Lai ārsts uzreiz varētu sekot līdzi izmeklējuma dinamikai, ir ieteicams ņemt līdzi iepriekšējo mamogrāfiju rezultātus.
 • Informējiet savu ārstu pirms procedūras, ja jums ir krūšu implanti vai kādas īpašas problēmas ar krūtīm.
 • Pārdomajiet savu apģērba izvēli izmeklējuma dienā, jo jums būs jāizģērbjas no vidukļa uz augšu.
 • Ja jums radušās bažas vai jautājumi, varat pārrunāt tos ar speciālistu, kurš jums veiks mamogrāfiju, jo speciālists var sniegt mierinājumu un norādījumus.

Kā notiek mamogrāfijas izmeklējums?

Mamogrāfijas izmeklējumu veic ar specializētas rentgena iekārtas palīdzību. Tā ir aprīkota ar platformu, uz kuras radiogrāfers novieto krūti, piespiežot to ar iekārtas ''lāpstiņu''. Saspiešana var radīt īslaicīgu diskomfortu, bet tas ir nepieciešams, lai iegūtu informatīvus attēlus. Lai veiktu tomosintēzi,  rentgena iekārta uzņem krūts attēlus no dažādiem leņķiem. Šo procesu atkārto katrai krūtij.

Visa procedūra parasti ilgst aptuveni 15 minūtes.

Attēlus izvērtēs radiologs, kurš specializējas mamogrammu interpretācijā, lai atklātu jebkādas izmaiņas audos vai krūts vēža pazīmes.

Mamogrāfijas rezultāti

Mamogrāfijas rezultātu jeb slēdziena saņemšana:

 • vietnē datamed.lv (Medicīniskas diagnostikas informācijas sistēma). Lai pieslēgtos sistēmai, jāievada medicīnas iestādes izsniegts lietotājvārds un parole vai jāizmanto internetbankas vai eID kartes parole/kods. Jāņem vērā, ka parole vienu mēnesi ir derīga bez maksas, pēc tam piekļuve izmeklējumu rezultātiem ir maksas pakalpojums;
 • nepieciešamības gadījumos iespējams saņemt rakstisku slēdzienu un attēlus CD/DVD formātā.

Mamogrāfijas rezultātu jeb slēdziena saņemšanas laiks:

 • nedēļas laikā;
 • ārsta norādītos akūtos gadījumos uzreiz pēc izmeklējuma.

Ievērībai! ''Veselības centrs 4'' speciālisti iesaka saglabāt visus mamogrāfijas rezultātus, lai ārsts varētu sekot līdzi un veikt izmeklējumu salīdzināšanu laika gaitā.

Pieteikties