Preventīvā medicīna/preventīvās medicīnas speciālists

Pieteikties

Apraksts

Preventīvā medicīna ir orientēta uz cilvēka fiziskās un garīgās veselības saglabāšanu pēc iespējas ilgāk, un tajā ietilpst gan dažādu slimību profilakse, gan pretnovecošanas medicīna ar mērķi visu cilvēka turpmāko dzīvi preventīvi kontrolēt organisma novecošanās procesu, izvairīties no riska faktoriem un precīzi izvēlēties piemērotāko profilakses veidu (dzīvesveida korekcija, ieteicamie medikamenti, vitamīni, mikroelementi, pārtikas produkti, vēlamie papildu izmeklējumi utt.)

Preventīvās medicīnas mērķis ir optimizēt veselības stāvokli kā apmierinošu jebkurā vecumā PIRMS slimības attīstības, tās diagnostikas un terapijas.

Preventīvās medicīnas speciāliste, Dr. med. Jana Janovska: ''Protams, mēs visi fizioloģiski novecojam un novecosim, jautājums tikai, cik ātri un kāda būs mūsu dzīves kvalitāte. Principā, preventīvā un personalizētā medicīna ir mūsu nākotne, jo, ja līdz šim mēs vairāk cīnāmies pārsvarā jau ar sekām, tad preventīvā medicīna sniedz ne gluži anti age, bet slow age efektu. Jo īpaši menopauzes, andropauzes laikā, kad samazinās kaulu blīvums, parādās dziļās krunkas un novecošanās procesi attīstās ļoti strauji. Vīriešiem strauji attīstās kardiovaskulārās slimības, prostatas adenoma, erektīlā disfunkcija, parkinsonisms. Taču gan sievietēm, gan vīriešiem arī 70 gados, pielietojot pareizu terapiju, var būt aktīva un apmierināta dzīve.''

 

Ģenētiskie testi

Ģenētiskos testus, ar kuru palīdzību iespējams izvērtēt DNS šūnas, preventīvā nolūkā pasaulē ļoti plaši pielieto jau vairāk nekā 20 gadu. Ar ģenētisko testu palīdzību ļoti agrīni var tikt diagnosticētas izmaiņas gēnos un riska faktori attiecīgo slimību attīstībai, lai pasargātu noteikto gēnu no mutācijām.

Mūsu klīnikas piedāvā veikt gan vēža ģenētiskās predispozīcijas testus, gan testus dažādu citu slimību prevencijai. Iespējams izvēlēties dažādas testa paketes – atbilstoši vēlmēm, simptomiem, iepriekšveiktu analīžu rezultātiem un ģenētiskajiem riska faktoriem. Īpaši svarīgi ģenētiskās analīzes būtu veikt tiem cilvēkiem, kuri atrodas kādā no riska grupām - ja ģimenē kādam bijusi jebkāda onkoloģiska slimība, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, sirds infarkts, galvas smadzeņu insults, migrēnas, autoimūnās un psihiatriskās slimības, depresija.

Vēža ģenētiskās predispozīcijas testi

Testi piemēroti gan pavisam veseliem cilvēkiem, gan arī tādiem cilvēkiem, kuriem ģimenes vai tuvāko radu vidū kādreiz ir konstatēts audzējs. Testu panelis ietver 92 dažādas gēnu mutāciju pārbaudes, tostarp izplatītiem audzējiem, piemēram, krūts dziedzera vēzis, kolorektālais vēzis, kā arī reti sastopamiem audzējiem.

Klientam nepieciešams nodot 4 ml venozo asiņu, pēc tam šis asins paraugs tiek nogādāts ''Asper Biotech'' laboratorijā Tartu, kur tiek veiktas analīzes. Pēc 12 nedēļām tiek nosūtīta atbilde par asins paraugā atrastajām mutācijām. Aprakstā ir gan ģenētiskais skaidrojums, gan arī medicīniskais skaidrojums un ieteicamie profilakses pasākumi, ar kuriem noslēguma vizītē klientu iepazīstina mūsu klīniku ārsti.

Dažādu slimību testi

Lai uzzinātu savus ģenētiskos kodus, pietiek vienu reizi mūžā nodot siekalas. Īpaši sagatavoties nav nepieciešams, vienīgi pusstundu pirms tam pacients nedrīkst ēst un smēķēt. No konkrētā indivīda iegūtais biomateriāls tiek nosūtīts uz speciālu laboratoriju. Rezultāti tiek saņemti aptuveni pēc mēneša. Tajos redzamas pārmaiņas gēnos, kā arī riska faktori attiecīgo slimību attīstībai. Ārsts, kurš specializējies preventīvajā medicīnā, tos pēta, interpretē, izskaidro un sniedz pacientam ieteikumus, kā turpmāk rīkoties veselības saglabāšanas nolūkos.

Iespējams izvēlēties dažādus ģenētiskos testus saistībā ar svara pieaugumu, autoimūno sistēmu, dermatoloģiju, ginekoloģiju, gastroenteroloģiju, neiroloģiju. Kad tests veikts un pacientam sniegtas pirmās rekomendācijas, informācija par katru pārbaudīto cilvēku paliek datubāzē. Atkārtotas analīzes un pārbaudes nav vajadzīgas – pietiek ar vienreiz veikto siekalu ģenētisko testu, jo cilvēka DNS dzīves laikā nemainās.

Kā tas notiek?

 - Klients atnāk uz konsultāciju, tiek izvērtēta anamnēze, riska grupas

 - 30 min. pirms testa nodošanas pacients nedrīkst ēst un smēķēt

 - Tiek noņemts testēšanas materiāls - siekalas

 - Biomateriāls tiek aizsūtīts uz Eiropas laboratoriju (Luksemburgā), kur mēneša laikā tiek sagatavota atbilde par iespējamām slimībām, riska faktoriem dzīves laikā

 - Klients ierodas uz atkārtotu vizīti pie preventīvās medicīnas speciālista, kurš izskaidro analīžu rezultātus un iesaka profilaksi, nepieciešamības gadījumā nozīmē atbilstošu terapiju

 • BASICgen – primārais sākuma analīzes etaps un preventīvās medicīnas bāzes izmeklēšanas metode, kas dod priekšstatu par organisma iespējamām ģenētiskām mutācijām, kas ļauj izvērtēt organisma reparācijas kapacitāti, slimības attīstības varbūtību, kā arī uzlabot hronisku slimību ārstēšanu
 • SKINgen – pacientiem, kuri vēlas optimizēt savas ādas veselību un izvērtēt ādas slimību attīstības risku
 • ALOPECIAgen – sievietēm un vīriešiem vecuma grupā no 20 līdz 30 gadiem, kuriem ir pozitīva ģimenes anamnēze, saistīta ar matu izkrišanu, vai neefektīvas terapijas gadījumā
 • DIABETgen – ļauj identificēt agrīnas pazīmes, kas saistītas ar II tipa cukura diabēta attīstību
 • FEMgen – šī analīze dod iespēju analizēt individuālo blakusparādību attīstības risku hormonālās aizstājējterapijas (HAT) gadījumā (HAT darbojas pretēji fizioloģiskai novecošanai, jo nepieciešamie, trūkstošie hormoni tiek aizstāti mākslīgā veidā, kas dažām sievietēm var komplicēties ar trombozi un krūts dziedzera vēzi)
 • CARDIOgen – ja ģimenē kādam ir kardiovaskulāra slimība, nosliece uz kardiovaskulārām slimībām, arteriālā hipertensija (paaugstināts holesterīns, dislipidēmija vai iedzimta sirds malformācija, vārstuļa stenoze, regurgitācija, aritmija)
 • COLOgen – sniedz informāciju par relatīvu kolorektālā vēža attīstības risku; kolorektālā karcinoma ir plaši izplatīta vēža forma ar augstu mirstību, ja tas nav agrīni diagnosticēts
 • PROSTATEgen – iesaka vīriešiem, kuriem ģimenē ir bijuši prostatas vēža gadījumi (skrīninga metode un nosliece uz slimības attīstību)
 • DETOXgen – iesaka cilvēkiem ar neskaidras dabas enerģijas zudumu, vājumu, alerģijām, nogurumu, atopiskām izpausmēm (bronhiālā astma, rinokonjunktivīts, atopiskais dermatīts)
 • OXIgen – oksidatīvā stresa prevencija, iesaka cilvēkiem ar hroniskām iekaisīgām kuņģazarnu trakta slimībām, hronisku nogurumu, fizisku vai intelektuālu stresu, kuri smēķē vai pārmērīgi lieto alkoholu, kuri lieto medikamentus vai ir bijusi ķīmijterapija, radioterapija, sievietēm, kuras lieto perorālo kontracepciju
 • WEIGHTgen – jebkuram, kurš vēlas optimizēt svaru (jo ģenētiskā predispozīcija ir nopietns faktors, kas ietekmē aptaukošanās attīstību vai sarežģī notievēšanas procesus)

 

INFORMĀCIJAI:

Mūsdienās ir definētas divas bioloģiskās novecošanās teorijas: viena ir ieprogrammētās novecošanās teorija (angl. fate theory), kas balstās uz gēnu ekspresijas traucējumiem, kas ir atbildīgi par attīstību, reparāciju un aizsardzības atbildes reakcijām, otra – bojājuma teorija (angl. chance theory), kas balstās uz apkārtējās vides kumulatīvu efektu, kas izraisa paātrinātu novecošanos. Tas ir ultravioletais starojums, smēķēšana, apkārtējā vide, medikamenti, ķīmiski radīti vitamīni.

Novecošanās procesu sākums katram ir individuāls, bet pasaulē tiek uzskatīts, ka tie sākas īsi pēc 25 gadu vecuma, bet asinsvadi morfoloģiski sāk izmainīties jau 12–13 gadu vecumā, pēc pubertātes.

Pēc 25 gadu vecuma ir vislabākais laiks veikt medicīniskus izmeklējumus, kas atspoguļos gan turpmāko dzīves kvalitāti, gan paātrinātās novecošanās attīstības risku, lai cilvēks ne tikai 30, bet arī 50, 60 un 70 gadu vecumā ir fiziski un psiholoģiski aktīvs, vesels un ar dzīvi apmierināts.

Šis ir principiāli atšķirīgs medicīnas koncepts, kas paildzina dzīves ilgumu un tās kvalitāti. Runa ir par visu organismu kā kopumu, ne tikai par estētiskās novecošanās pazīmēm – ne tikai par grumbiņām, hidrācijas problēmām, dispigmentāciju vai kādiem premaligniem ādas stāvokļiem, bet par visu orgānu darbību, par kardiovaskulāro sistēmu, par apmierinātu seksuālo dzīvi, par miega/nomoda balansu, par labu spēju koncentrēties un labu atmiņu neatkarīgi no vecuma.

 

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pieteikties