Apraksts

Autors: Latvijas Avīze / Veselības centrs 4

Ginekologs ārstē slimības, kas skar sievietes reproduktīvos dzimumorgānus – lielās un mazās kaunuma lūpas, maksti, dzemdes kaklu, dzemdi, olvadus, olnīcas –, kā arī hormonālās problēmas, kas tieši ietekmē olnīcu darbību, apaugļošanos, spēju iznēsāt un dzemdēt veselu bērnu. Ārsts arī novēro sievieti grūtniecības laikā.

Veic mazā iegurņa orgānu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu un grūtnieču ultrasonogrāfiju, kā arī citus diagnostiskos izmeklējumus (kolposkopiju, histeroskopiju) un manipulācijas (dzemdes spirāles ievietošanu dzemdes dobumā un izņemšanu no dzemdes dobuma, dzemdes dobuma un dzemdes kakla kanāla diagnostisku abrāziju, laparoskopiskas mazā iegurņa operācijas, dzemdes dobumā esošu jaunveidojumu izņemšanu ar histeroskopu, dzemdes kakla konizāciju – dzemdes kakla vēždraudes saudzīgu operatīvu ārstēšanu).

Operējošie ginekologi veic dažādas manipulācijas un operācijas, ginekologi onkologi ārstē ginekoloģiskās vēždraudes un ļaundabīgās slimības.

Operāciju cenā nav iekļautas anestēzijas izmaksas un uzturēšanās stacionārā.

Vizītes laikā ārsts ievāc anamnēzi, noteikti pajautājot arī iemeslu, kāpēc sieviete nolēmusi apmeklēt ginekologu – vēlas veikt kārtējo ginekoloģiskās veselības pārbaudi vai ir kādas ginekoloģiskas sūdzības.

Ārsts noteikti pavaicās pēdējo menstruāciju datumu, interesēsies par menstruālā cikla garumu, menstruāciju regularitāti un asiņošanas stiprumu, sāpēm menstruāciju laikā vai pirms to sākuma. Jāatceras, ka menstruālais cikls ilgst no pirmās menstruālās asiņošanas dienas līdz nākamās menstruācijas pirmajai dienai.

Noteikti būs jautājumi par grūtniecību skaitu, to norisi un dzemdībām, iepriekš pārslimotām vai esošām ginekoloģiskām slimībām, par grūtniecības plānošanu, kādu kontracepcijas metodi izmantojat. Ieteicams pārdomāt savas ģimenes ginekoloģisko anamnēzi – dzimtas sieviešu ginekoloģisko slimību vēsturi.

Ginekologs noteikti vaicās par iespējamām neginekoloģiskām slimībām un pastāvīgi lietojamiem medikamentiem.

Ārsts veiks ginekoloģisko apskati – makstī ievadīs neliela izmēra plastikāta vienreizlietojamo spoguli, lai varētu apskatīt maksts sienas un dzemdes kaklu. Ja nepieciešams, paņems uztriepi no dzemdes kakla, lai noteiktu maksts mikrofloru, onkocitoloģisko uztriepi un citas analīzes.

Apskatot dzemdes kaklu un maksts sienas spoguļos, ginekologs novērtē maksts izdalījumus un dzemdes kakla vizuālo izskatu. Pēc tam tiek veikta mazā iegurņa orgānu izmeklēšana (bimanuāla palpācija), iztaustot tos ar roku vienlaikus caur maksti un vēdera priekšējo sienu.

Iespējams, ārsts pēc apskates papildus veiks ultrasonogrāfiju mazā iegurņa orgāniem. Apskates beigās ginekologs iztaustīs krūšu dziedzerus, lai pārliecinātos, ka krūtīs nav kādi veidojumi.

Izmeklējot un ārstējot sievieti, kā arī uzraugot grūtniecības norisi, ginekologs bieži sadarbojas ar citu specialitāšu ārstiem: endokrinologu, flebologu, proktologu, urologu, radiologu un, protams, ģimenes ārstu. Jāatzīst, ka neaizstājama ginekoloģisko problēmu diagnosticēšanā un ārstēšanas uzraudzībā ir uzticama un droša laboratorija.

Bieži vien tieši ginekologs ir arī pirmais, kas atklāj kādas vēnu problēmas, proktoloģiskas, endokrinoloģiskas vai pat onkoloģiskas slimības.

Biežākās ginekoloģiskās slimības, ko ārstē ginekologs, ir dažādi maksts iekaisumi, izmaiņas dzemdes kaklā, labdabīgi dzemdes (mioma) un endometrija (polipi) jaunveidojumi, olnīcu jaunveidojumi (dažādas izcelsmes cistas), dažādas izcelsmes hormonālie traucējumi, kas ietekmē menstruālo ciklu un auglību, sāpīgas mēnešreizes (var būt kā pastāvīga slimība – dismenoreja – vai kā citas ginekoloģiskas slimības simptoms), endometrioze, adenomioze (endometrija – dzemdes iekšējā slāņa šūnu – savairošanās miometrijā – dzemdes vidējā slānī), premenstruālais sindroms, dažādi stāvokļi, kas saistīti ar menopauzi.

Ginekoloģisko slimību ārstēšanai ārsts var ordinēt dažādus ārstniecības līdzekļus, atkarībā no problēmas tās var būt lokāli lietojamas vaginālās lodītes vai krēmi, iekšķīgi lietojami medikamenti vai dažādi hormonālie preparāti. Ārstēšanas ilgumu nosaka slimības veids – tas var ilgt no dažām dienām līdz pat vairākiem mēnešiem. Iespējams, būs nepieciešamas atkārtotas vizītes, lai novērtētu ārstēšanas rezultātus vai veiktu novērošanu terapijas kursa laikā.

Ginekologs arī ieteiks piemērotāko kontracepcijas metodi, ņemot vērā katras sievietes vēlmes, vispārējo un ginekoloģisko veselību.

Ir situācijas, kad jāiejaucas operatīvi. Lielu daļu ķirurģisko manipulāciju moderni aprīkotās medicīnas iestādēs var veikt dienas stacionārā. Tas nozīmē, ka pacients ierodas neilgi pirms manipulācijas un noteiktu laiku pēc tās jau var doties mājās. Taču ir ķirurģiskas manipulācijas, kuras var veikt tikai stacionārā un pēc kuru veikšanas ir jāpavada slimnīcā vairākas dienas.

Jaunākās tehnoloģijas sievietes veselībai un labsajūtai

''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļā pieejama procedūra MonaLisa Touch® ar ''DEKA'' lāzeriekārtu. Ar to ārstē maksts atrofiju (maksts sausums, nieze, dedzināšanas sajūta, atkārtotas maksts infekcijas, sāpīgs dzimumakts), novērš menopauzes simptomus, slodzes urīna nesaturēšanu, uzlabo dzimumdzīves kvalitāti un seksuālo baudu. Tā ir neatsverama metode vulvas leikoplākijas ārstēšanā. ''DEKA'' lāzeriekārtu pielieto arī dažādu veidojumu, cistu, kondilomu, papilomu izņemšanai, mazo kaunuma lūpu korekcijai.

''Veselības centrs  4'' grupas uzņēmumā ''Capital Clinic Riga'' pieejama procedūra FemiLift® ar ''Alma Lasers'' iekārtu. Tā sniedz iespēju kvalitatīvi, ātri, bez sāpēm, bez anestēzijas, bez vecuma ierobežojuma un blaknēm veikt gan ārstnieciskās, gan estētiskās ginekoloģijas procedūras slodzes urīna nesaturēšanas ārstēšanai, maksts kanāla tvirtuma atjaunošanai, menopauzes simptomu novēršanai, maksts atjaunošanai pēcdzemdību periodā, maksts sausuma un atkārtotu infekciju novēršanai, dzimumdzīves kvalitātes uzlabošanai.

Parasti nepieciešamas 2-3 lāzerprocedūras vēlamā rezultāta sasniegšanai. Procedūru skaitu ārsts katrai pacientei nosaka individuāli.

Ginekoloģiskās injekcijas

Ginekoloģiskās injekcijas ASV pieejamas jau aptuveni 10 gadus, Eiropā – trīs. Tagad arī Latvijā sievietēm ir iespēja parūpēties ne tikai par ginekoloģisko veselību, bet arī par intīmās zonas estētiku un komfortu jebkurā vecumā!

Injekcijas piemērotas:

  • ārējo dzimumorgānu estētisko defektu novēršanai - asimetrija, novecošanās, atrofija, ādas tonusa samazināšanās;
  • diskomforta un nepatīkamu sajūtu novēršanai - sausums, nieze, dedzināšanas sajūta, sāpes dzimumakta laikā, pēcdzemdību rētas, maksts gļotādas atrofija;
  • dzimumdzīves kvalitātes un seksuālās baudas uzlabošanai injekcijas erogēnajās zonās (G punkts), maksts kanāla tvirtuma atjaunošana un sašaurināšana gan pēc dzemdībām, gan menopauzes laikā.

''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļā, filiālē ''Dermatoloģijas klīnika'' un grupas uzņēmumā ''Capital Clinic Riga'' pieejamas:

NEAUVIATM ORGANIC hialuronskābes injekcijas

Novērš ārējo dzimumorgānu estētiskos defektus, diskomfortu un nepatīkamas sajūtas (sausums, nieze, dedzināšanas sajūta, sāpes dzimumakta laikā, pēcdzemdību rētas, maksts gļotādas atrofija). Uzlabo dzimumdzīves kvalitāti un seksuālo baudu.

I-PRF* injekcijas

Ārstē hroniskas vulvas slimības (leikoplakija), iedarbojoties tieši uz problēmzonu, mazina pēcdzemdību diskomfortu, plīsumu/iegriezumu rētas, strijas. Pielieto slodzes urīna nesaturēšanas gadījumos (kā papildu terapiju pēc lāzerprocedūras)

Kas jāzina par izmeklējumu gaitu

  • Izmeklējumi tiek veikti uz speciāla ginekoloģiskā krēsla.
  • Lai varētu veikt pilnu ginekoloģisko apskati, jānovelk apakšbikses.
  • Pirms ginekologa apskates nedrīkst lietot nekādus lokālos maksts ārstniecības līdzekļus un veikt maksts skalošanu.
  • Ieplānot vizīti pie ginekologa, lai tā nesakristu ar menstruālās asiņošanas dienām.
  • Ja asiņošana ir ārpus kārtas, nav jābaidās apmeklēt ginekologu, jo ārstam ir svarīgi novērtēt asiņošanas apjomu.
  • Vēlreiz pārskatīt savu menstruālo kalendāru un iegaumēt pēdējās menstruālās asiņošanas pirmo dienu.

Svarīgi termini saistībā ar ginekoloģiju

Mazā iegurņa ultrasonogrāfija – dzemdes, endometrija jeb dzemdes iekšējā slāņa, olnīcu, dzemdes kakla izmeklēšana ar ultraskaņu. To var veikt divējādi: transvagināli – izmeklējuma laikā makstī tiek ievietota zonde; transabdomināli – izmeklējums notiek caur vēdera priekšējo sienu.

Augļa ultrasonogrāfija – augļa izmeklēšana ar ultraskaņu transvagināli (galvenokārt grūtniecības pirmajā trimestrī, bet atsevišķos gadījumos arī otrajā un trešajā trimestrī) un transabdomināli.

4D augļa ultrasonogrāfija – augļa izmeklēšana ar ultrasonogrāfiju reālajā laikā – izmeklējot redzams telpisks augļa attēls ar kustībām un attēla izmaiņas laikā. Izmeklējuma laikā iespējams izvērtēt augļa virspusējos audus.

Histerokontrastsonogrāfija – dzemdes dobuma un/vai olvadu caurlaidības pārbaude ar ultraskaņu, ievadot dzemdes dobumā 5–10 ml fizioloģiskā šķīduma.

Uztriepe no dzemdes kakla, lai noteiktu mikrofloru – materiāla paņemšana no dzemdes kakla ar sterilu vates tamponu. Izmeklējot uztriepi mikroskopā, iespējams noteikt maksts mikrofloras sastāvu.

Onkocitoloģiskā uztriepe – materiāla paņemšana ar speciālu citoloģisko birstīti no dzemdes kakla ārējās atveres un maksts mugurējās velves. Izmeklējot šūnas mikroskopā, iespējams agrīni atklāt dzemdes kakla šūnu ļaundabīgas pārmaiņas. Ja netiek atrastas nekādas šūnu pārmaiņas, onkocitoloģiskā uztriepe jeb dzemdes kakla vēža skrīnings jāveic reizi trijos gados. Ja uztriepē konstatētas kādas novirzes no normas, ārsts sastādīs tālāko novērošanas un ārstēšanas plānu.

Kolposkopija – dzemdes kakla un maksts apskate lielā palielinājumā, izmeklējuma laikā dzemdes kaklu apstrādājot ar speciālu šķīdumu. Izmaiņu skartās zonas iekrāsojas baltas, un no tām iespējams paņemt audu paraugu (-us) – biopsiju – padziļinātai izmeklēšanai. Pēc izmeklēšanas rezultātiem – histoloģijas slēdziena – iespējams novērtēt dzemdes kakla šūnu pārmaiņu dziļumu un pakāpi. Turklāt tagad Latvijā, tieši ''Veselības centrs 4'' Ginekoloģijas nodaļā, ir jaunās paaudzes DYSIS (dinamiski spektrālās attēlveidošanas) kolposkops, kas no citiem atšķiras ar vienmērīgas izsmidzināšanas tehnoloģiju un spektrālo analīzi, kas ļoti precīzi norāda bojājuma vietu, no kuras jāņem biopsija diagnostikai. Tas ļauj agrīnāk atklāt dzemdes kakla vēzi.

Dzemdes dobuma un dzemdes kakla kanāla diagnostiskā abrāzija – procedūru veic intravenozajā anestēzijā, ar speciāliem instrumentiem tiek noņemts dzemdes iekšējais slānis un paņemts audu paraugs no dzemdes kakla kanāla visā tā garumā.

Histeroskopija – dzemdes dobuma endoskopiska izmeklēšana intravenozā anestēzijā. Procedūras laikā ar smalku zondi tiek apskatīts dzemdes dobums, ja nepieciešams, tiek veikta endometrija polipu un dzemdes iekšējā slāņa noņemšana vizuālā kontrolē.

Ginekoloģiskās lāzerprocedūras – maksts sienu apstrāde ar lāzeru – lāzera starojums termiski ietekmē maksts audus, stimulējot kolagēna remodelāciju (pārveidošanos) un jaunu kolagēna šķiedru sintēzi maksts gļotādas audos un ar kolagēnu bagātajā iegurņa iekšējā fascijā. Kolagēna neoģenēzes (veidošanās no jauna) un remodelācijas (pārveidošanās) rezultāts ir uzlabota maksts kanāla apasiņošana, atjaunots tā tvirtums.

''Veselības centrs 4'' kā pirmā medicīnas iestāde Latvijā sāka izmantot lāzertehnoloģijas ginekoloģijā. Ārstiem nu jau ir teju 10 gadu pieredze darbā ar lāzermetodēm, sasniedzot lieliskus rezultātus un klientu apmierinātību ar tiem. Klientu aptauja liecina, ka lāzerprocedūra ir efektīva maksts gļotādas sausuma, maksts tonusa zuduma (92%), dispareūnijas jeb sāpju dzimumakta laikā (92%) un slodzes urīna nesaturēšanas simptomu mazināšanai (67%).

Pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD), gan apdrošināšanas kompāniju apmaksāti, gan maksas pakalpojumi.

Uzzini vairāk!

 

Pieteikties