Apraksts

Endokrinologs diagnosticē un ārstē hormonu un vielmaiņas regulācijas traucējumu izraisītās slimības (cukura diabētu, aptaukošanos, augšanas un attīstības traucējumus), kā arī iekšējās sekrēcijas dziedzeru (vairogdziedzera, hipofīzes, virsnieru, aizkuņģa dziedzera, olnīcu, sēklinieku) slimības.

Vizītes laikā ārsts vispirms iztaujā pacientu par pašsajūtu un esošajām sūdzībām, pēc tam uzdod mērķtiecīgus jautājumus par slimības sākumu un līdzšinējo norisi. Tiek vaicāts arī par citām agrākām slimībām, dzīvesveidu, fiziskām aktivitātēm, kaitīgiem ieradumiem un iedzimtību.

Pirms došanās pie ārsta vērts apkopot šo informāciju un paņemt līdzi visus iepriekš veiktos izmeklējumus, kurus ārsts izpētīs pēc sarunas par esošo veselības stāvokli.

Pacientam sēžot vai stāvot, ārsts rūpīgi izvērtē vispārējo stāvokli, iztausta vairogdziedzeri, izklausa sirdi, izmēra asinsspiedienu un veic katrai slimībai specifiskus izmeklējumus.

Vīriešiem ar dzimumhormonu darbības traucējumiem reizēm tiek izmeklēti ārējie dzimumorgāni un mērīts sēklinieku izmērs. Atsevišķos gadījumos sievietēm veic krūts dziedzeru izmeklēšanu.

Daži endokrinologi veic arī vairogdziedzera ultrasonogrāfiju, ko uzskata par zelta standartu vairogdziedzera mezglu izmeklēšanā. Pacientiem ar cukura diabētu pārskata ierakstus dienasgrāmatā un pārbauda zināšanas par diētu, fiziskās slodzes nozīmi. Pacientiem, kas lieto insulīnu, pārbauda injekciju tehniku. Ja nepieciešams, norīko uz diabēta papildapmācību.

Parasti nepieciešamas atkārtotas vizītes pie endokrinologa, lai kontrolētu izmeklējumu rezultātus un sekotu terapijas efektivitātei, ja nepieciešams, kontrolējot zāļu devas vai nomainot medikamentus.

Endokrinologiem biežāk nekā citu specialitāšu ārstiem jāsaskaras ar retām slimībām vai arī netipiskām slimību izpausmēm. Lai ārstētu šīs slimības, vajadzīgas dziļas zināšanas un plaša klīniskā pieredze.

Pieci trauksmes signāli, kad jādodas pie endokrinologa

  • Ja ir slāpes, bieža urinēšana, ķermeņa svara izmaiņas, ādas nieze, čūlas uz pēdām, miglojas redze.
  • Palielināts vairogdziedzeris ar taustāmiem mezgliem tajā vai bez mezgliem, palielinātas un iekaisušas acis un acu plakstiņi, salšanas vai karstuma sajūta, sirdsklauves.
  • Strauji paaugstinājies asinsspiediens, nepadodas kontrolei ar parastajām zālēm, lēkmes ar sirdsklauvēm, svīšanu un galvassāpēm.
  • Augšanas un dzimumattīstības traucējumi, izdalījumi no krūts dziedzeriem.
  • Sejas, pēdu un roku pirkstu izmēra izmaiņas, sarkanas svītras uz vēdera, padusēs vai uz krūtīm. Pastiprināta apmatojuma parādīšanās sievietēm ar mēnešreižu cikla traucējumiem.

Pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD), gan apdrošināšanas kompāniju apmaksāti, gan maksas pakalpojumi.

Pieteikties