Apraksts

Nefrologs ir speciālists, kurš diagnosticē un ārstē nieru un urīnceļu slimības. Lielākoties nefrologs nodarbojas ar nieru slimību diagnosticēšanu, nieru mazspējas pacientu dinamisku novērošanu un ārstēšanu.

Konsultācijas laikā nefrologs iztaujā par visām sūdzībām, iepriekšējām slimībām, operācijām, lietotajiem medikamentiem,  vai ir bijusi kāda nieru slimība vai izmainītas analīzes jau agrāk.

Uz vizīti jāņem līdzi iepriekš veiktie izmeklējumi un analīzes. Nefrologs vizītes laikā veiks pacienta izmeklēšanu– apskatīs ādu, mēli, mērīs asinsspiedienu, klausīsies sirdsdarbību, izpalpēs vēderu un apklauvēs nieru rajonu. Diagnozes precizēšanai parasti tiek nozīmēti papildus izmeklējumi. Dažkārt nepieciešams arī apmeklēt arī citus speciālistus, piemēram, urologu.

Trauksmes signāli, kad jādodas pie nefrologa:

  • Slikta apetīte, nelaba dūša, biežāk no rītiem. (Nieru mazspējas gadījumā organisms netiek attīrīts un asinīs uzkrājas šlakvielas)
  • Neizskaidrojams nogurums, nespēks, svarā krišanās. (Nieru mazspējas gadījumā var būt mazasinība, daudz šlakvielu asinīs)
  • Nav urīna
  • Bieža urinācija naktīs (Var būt hroniskas nieru slimības gadījumā)
  • Augsts un grūti ārstējams asinsspiediens. (Var būt saistīts ar hronisku nieru slimību vai nieru artērijas bojājumu

Tā kā nieru slimības ir komplicētas, tās bieži nākas ārstēt sadarbībā ar citu specialitāšu ārstiem. Piemēram, cukura diabēta pacientiem endokrinologs kontrolē glikēmijas līmeni, koriģē terapiju, bet nefrologs ārstē diabētisku nefropātiju. Urologs ārstē nierakmeņu slimību, bet nefrologs kontrolē nieru funkciju.

Nefrologa pamatdarbs ir hronisku nieru slimību ārstēšana un pacientu uzraudzīšana. Pacienti pie ārsta nāk uz hroniskām hemodialīzes procedūrām un ārsts kontrolē pacienta pašsajūtu dialīzes seansa laikā (vai nav asinsspiediena izmaiņas, galvassāpes vai kādas citas sūdzības). Pacientiem ārsts izrakstīta speciālus medikamentus mazasinības terapijai, kalcija – fosfora vielmaiņai, asinsspiediena terapijai. Ja nav citu sūdzību, peritoneālās dialīzes pacienti nefrologu apmeklē 1 reizi mēnesī. Tad tiek pārrunāta slimnieka pašsajūta, sūdzības, vajadzības gadījumā koriģēta dialīzes deva un izrakstīti speciālie medikamenti.
Nefrologs ārstē gan komplicētu urīnceļu infekcijas, gan arī uzrauga pacientus pēc nieru transplantācijām un hroniskām nieru slimībām.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pakalpojums pieejams šādās filiālēs

Pieteikties