Oftalmologs jeb acu ārsts

Pieteikties

Apraksts

Oftalmologs ir ārsts, kas veic acu izmeklēšanu, redzes asuma un tā korekcijas noteikšanu, acu slimību konservatīvu un ķirurģisku ārstēšanu.

Konsultācijas laikā, izjautājot pacientu, acu ārsts centīsies noskaidrot esošās sūdzības, iepriekšējās acu slimības, operācijas, traumas, vispārējās slimības, lietotos medikamentus, alerģiju izraisošās vielas, acu slimības ģimenē.

Tādēļ, plānojot vizīti pie acu ārsta, būtu jāzina, kādus acu pilienus, medikamentus lietojat, jāpaņem līdzi iepriekš veiktie acu un citi izmeklējumi, lai ārsts var salīdzināt vizītes laikā iegūtos rezultātus ar iepriekš veiktajiem, tādējādi izvērtējot slimības dinamiku un ārstēšanas efektivitāti.

Būtiski līdzi paņemt brilles, kuras pašlaik valkājat (tālumam, lasīšanai) vai briļļu recepti, lai acu ārsts var izvērtēt, vai vajag izrakstīt jaunas brilles.

Atkarībā no nepieciešamības un acu ārsta kabineta aprīkojuma vizītes laikā tiek veikti arī dažādi mērījumi un izmeklējumi. Vispirms tiek izmeklēta pacienta redzes sistēma ar autorefraktokeratometru. Tam seko redzes asuma noteikšana, tiek mērīts acu spiediens, veikta biomikroskopija. Ja acu apskatē speciālists atklāj kādas izmaiņas, iespējams, tiks veikti papildu izmeklējumi.

Glaukomas diagnostikā, progresēšanas izvērtēšanā un terapijas efektivitātes novērtēšanā būtiska ir datorizētā projekcijas perimetrija (redzes lauks). Savukārt ar optiskās koherences tomogrāfiju (OCT) var konstatēt agrīnas glaukomatozas izmaiņas, kā arī veikt tīklenes slimību diagnostiku.

Oftalmoloģijā būtiska ir acu ultrasonogrāfija, atsevišķu acu slimību gadījumā tā ir pamatdiagnostiskas metode.

Arvien biežāk pacientiem tiek konstatēts sausās acs sindroms, kas ir redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Tagad ar īpašu iekārtu ''LACRYDIAG'' var detalizēti izmeklēt asaru plēvītes slāņus, kurās sausās acs gadījumā notiek izmaiņas. Uzziniet vairāk >>  Savukārt sausās acs sindroma ārstēšanai tiek pielietota fototerapija ar IPL LacryStim iekārtuUzziniet vairāk >>

Konsultācijas noslēgumā acu ārsts pacientam nosaka diagnozi, kliedē bažas vai informē par slimības gaitu, kā arī iesaka tālāko ārstēšanu un profilaksi.

Ja diagnoze nav skaidra vai ja acu patoloģija saistīta ar vispārēju saslimšanu, iespējams, būs vajadzīgi papildizmeklējumi pie citu specialitāšu ārstiem (endokrinologa, neirologa, alergologa u. c.).

Konsultācijas laikā ārsts veic arī dažādas manipulācijas, piemēram, asaru novadceļu caurejamības diagnostiku un skalošanu, medikamentu injekcijas, nepareizi augošu skropstu epilāciju, cistu drenēšanu, asaru plēvītes noturības testa veikšanu, svešķermeņu izņemšanu no acs gļotādas vai radzenes, kā arī izraksta recepti brillēm.

Tiek piedāvātas arī inovatīvas lāzerterapijas metodes, piemēram, ''Capital Clinic Riga'' tiek veikta acu slimību ārstēšanu ar modernu, jaunākās paaudzes ''EasyRet'' 577 nm lāzeriekārtu. Tā ir piemērota dažādu tīklenes slimību ārstēšanai. Uzziniet vairāk >>  ''Capital Clinic Riga'' ar lāzeru tiek veikta arī glaukomas un sekundārās kataraktas ārstēšana, izmantojot Quantel Medical jaunākās paaudzes kombinēto YAG/SLT lāzeru Optimis FUSION. Uzziniet vairāk >>

Profilaktiska acu veselības pārbaude jāveic:

  • Pieaugušiem pēc 40 gadu vecuma vienu reizi gadā vai kā norādījis acu ārsts. Lai gan novecošana un ar to saistītās izmaiņas ķermenī un arī acīs ir dabīgs un pašsaprotams process, būtiski veikt šīs acu pārbaudes arī cilvēkiem bez sūdzībām, jo ir tādas acu slimības, par kuru esamību pacients var nenojaust, bet pirmie simptomi būs jau tālu progresējušas slimības pazīme.
  • Bērniem acu veselības pārbaudes veicamas 13–24 mēnešu vecumā, tad triju četru gadu vecumā un pirms skolas apmeklējuma sešu septiņu gadu vecumā vai kā norādījis acu ārsts.

 

Septiņi trauksmes signāli, kad jādodas pie oftalmologa

  • Sāpes acīs vai sāpes, kustinot acis, izdalījumi no acs.
  • Redzes pasliktināšanās – grūtības skaidri redzēt tuvumā vai tālumā, miglaina redze, sūdzības par izkropļotām, liektām līnijām, pavājināta redze tumšajā diennakts laikā.
  • Peldoši apduļķojumi, t. s. '' mušiņas'', ar zibeņošanu vai bez tās. Ja novērojat zibeņošanu, pēc kuras acs it kā piebirst ar pelniem vai acu priekšā parādās tumšs priekškars, kam nav iespējams redzēt cauri un kas paliek acu priekšā, arī acis kustinot, steidzami jāapmeklē acu ārsts.
  • Dubultošanās.
  • Liela jutība pret gaismu (ar/bez acu sāpēm) un žilbšana.
  • Pārejošs redzes zudums, kas ilgst mazāk par pusstundu, ar zibeņošanas vai bez tās.
  • Acu nieze.

 

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pieteikties