Trihologs (matu ārstēšana)

Pieteikties

Apraksts

Autors: Latvijas Avīze / Veselības centrs 4

Trihologs diagnosticē galvas matainās daļas ādas un matu slimības, izstrādā ārstēšanas plānu matu izkrišanas, pārmērīgas augšanas un galvas matainās daļas ādas problēmu gadījumos, veic specifiskas ārstēšanas procedūras un manipulācijas.

Pirmās vizītes laikā ārsts trihologs parasti ievāc anamnēzi, sīki izjautājot par esošajām un senajām slimībām, kā arī ieradumiem – piemēram veģetārismu un smēķēšanu (kas būtiski var ietekmēt matus). Sievietēm svarīga ir hormonu lietošanas vēsture un matu stāvoklis grūtniecības un pēcdzemdību periodā. Tā kā matu izkrišana nereti pārmantojas, ārsts noteikti uzdos jautājumu par matu stāvokli ģimenē.

Atbilstoši saņemtajai informācijai tiek veidots turpmākais izmeklēšanas plāns – nozīmēti vajadzīgie izmeklējumi asins analīzēs un veikta galvas ādas un matu apskate un stāvokļa novērtēšana. Galīgā diagnoze tiek noteikta pēc analīžu rezultātu saņemšanas. Ja vizītes laikā novēro izteiktu matu izkrišanu vai ādas iekaisuma pazīmes, šo problēmu risināšanai medikamenti tiek nozīmēti uzreiz.

Jāatceras, ka matu izkrišana var būt ne tikai pašu matu problēma, nereti tā liecina par organisma saslimšanu un ir citas slimības viens no simptomiem. Tieši tādēļ šai problēmai jāpievērš aktīva uzmanība un jāizmeklējas, lai risinātu problēmu pēc būtības.

Būtiski atcerēties, ka ideālu ārstēšanas rezultātu ir iespējams sasniegt, tikai kompleksi risinot problēmu, sākot ar precīzu diagnostiku, adekvātu ārstēšanu un beidzot ar aktīvu pacienta novērošanu ilgtermiņā.

Pieci trauksmes signāli, kad jādodas pie trihologa:

  • Ja mati izkrīt ļoti pastiprināti un īsā laikā (līdz divām nedēļām) ir pamanāms kopējā matu apjoma samazinājums.
  • Ja matu izkrišana neapstājas un ilgst vairāk par trim mēnešiem.
  • Ja mati izkrīt laukumos un galvas ādā ir redzami neregulāras formas kaili laukumi vai aplūzušu matu zonas.
  • Ja ir izteikta galvas ādas nieze, kreveles, iekaisuma un diskomforta pazīmes.
  • Ja mati neatgriezeniski samazinās apjomā daudzu gadu garumā un ģimenē ir cilvēki, kas cieš no plikpaurības.


Biežākie matu izkrišanas cēloņi

Androgēna alopēcija vīriešiem jeb tā sauktā vīriešu plikpaurība. Tā var veidoties arī sievietēm, jo arī viņas var nest gēnu, kas matu folikulos var izdalīt receptoru, kurš ir jutīgs pret vīrišķajiem hormoniem. Rezultātā veidosies matu izkrišana pēc vīrišķā tipa. Nereti sievietēm ar androgēno alopēciju novēro arī menstruālā cikla pārmaiņas, hirsūtismu -matiņu augšanu sievietēm neraksturīgās vietās - un citas vīrišķās sekundārās dzimumpazīmes. Androgēnas alopēcijas galvenais iemesls ir folikulu jutīgums pret androgēniem hormoniem un to pakāpeniska augšanas fāzes ilguma saīsināšanās ar sekojošu matu miniaturizāciju. Šo androgēnjutību nosaka androgēnie receptori. Ir atklāti 12 ģenētiska riska lokusi, taču precīzas pārmantojamības mehānismi un iesaistītie gēni līdz galam nav apzināti.

Difūza matu izkrišana sievietēm. Lai gan vīriešiem visbiežāk novēro tieši androgēno alopēciju, mēdz būt arī difūza matu izkrišana nepilnvērtīga un nepietiekama uztura vai vairogdziedzera disfunkcijas dēļ. Difūzas matu izkrišanas cēlonis visbiežāk ir akūtas vai hroniskas slimības, dažādi deficīta stāvokļi un reakcija uz medikamentiem. Akūta matu izkrišana parasti sākas 2-3 mēnešus pēc kāda patoloģiska faktora iedarbības, piemēram, pēc akūtas vīrusu infekcijas ar raksturīgu paaugstinātu temperatūru, pēc intravenozas anestēzijas lietošanas operācijas laikā, pēc dažādu medikamentu lietošanas, pēc dzemdībām utt.). Šajā gadījumā matu folikula šūnu dalīšanās procesi pārtraucas, mats pāriet atpūtas fāzē, kuras beigās tas izkrīt, pamazām nomainoties pret jaunu. Ja ietekmējošais faktors ir vienreizējs vai īslaicīgs, tad šī difūzā matu krišana parasti mitējas 2-3 mēnešu laikā. Ja patoloģiskā ietekme turpinās ilgāku laiku vai pat hroniski, tad matu krišanas apstāšanās bez provocējoša faktora korekcijas nav iespējama. Tātad, ja matu krišana turpinās vairāk nekā 4-6 mēnešus, būtu jāmeklē un jāārstē pavadošā slimība.

Līdz 1,7% cilvēku mēdz būt perēkļveida alopēcija, kas var izpausties gan kā atsevišķu bezmatu perēkļu parādīšanās, gan arī kā daudzu saplūstošu bezmatu zonu veidošanās līdz pat pilnam matu zudumam uz visa ķermeņa. Perēkļveida matu izkrišana ir orgānspecifiska autoimūna slimība, kuras iemesls joprojām līdz galam nav izpētīts. Pastāv vairākas teorijas, kas mēģina skaidrot šo autoimūno reakciju pret matu folikuliem un matu izkrišanu. Reizēm šī patoloģija ir pārejoša, visbiežāk tad, ja ir tikai atsevišķi perēkļi, kuros izkrīt mati, taču pareizāk būtu nevis nogaidīt un cerēt uz spontānu matu ataugšanu, bet veikt vispusīgus izmeklējumus un sākt lokālu vai sistēmisku imūnkoriģējošu terapiju.

Metodes matu slimību diagnostikai

Trihoskopija ir neinvazīva diagnostikas metode, kuras laikā ārsts ar speciālas tehnoloģijas palīdzību apskata matu stiebru visā tās garumā (trihoskops palīdz noteikt mata stiebra iedzimtus un iegūtus defektus), kā arī apseko galvas ādas stāvokli. Trihoskopiju veic pastiprinātas matu izkrišanas vai galvas ādas lobīšanās gadījumā. Šobrīd Veselības centrs 4 filiālē Dermatoloģijas klīnika matu bojājumu novērtēšanai ir pieejama FotoFinder datorizēta matu analīzes tehnoloģija. Ar FotoFinder Trichoscale tehnoloģiju iespējams noteikt dažādus matu parametrus - matu skaitu, matu blīvumu, matu biezumu, augošo matu skaitu (anagēnā fāze), kā arī to matu skaitu, kas vairs neaug (telogēnā fāze). Izmeklējumu veic ar FotoFinder Full HD kameru, kas nodrošina augstas izšķirtspējas kvalitatīvus attēlus. Digitālās dokumentēšanas iespējas ļauj sekot līdzi ārstēšanās un atveseļošanās rezultātam, līdz ar to koriģēt terapijas plānu. Pirms izmeklējuma tiek noskūti mati nelielā skalpa rajonā. Pēc trīs dienām noskūto apvidu iekrāso un analizē. Mati, kas šajā laikā pēc noskūšanas ataug vai neataug, kļūst redzami un palīdz ārstam noteikt matu zuduma plašumu. Izmeklējuma metode ir precīza, droša un nesāpīga (mati netiek izrauti), pirms un pēc izmeklējuma drīkst lietot matu kosmētiku.

Trihogramma ir matu problēmu diagnostikas papildu izmeklēšanas metode. Tā ļauj noteikt matu saknīšu stāvokli, cik procentuāli matu ir katrā no trim augšanas fāzēm, precizēt vai ir displastiskie un distrofiskie jeb izsīkušie mati, noteikt mata stiebra kvalitāti. Tas ļauj precizēt diagnozi un piemeklēt terapiju. Trihogrammai tiek paņemti (izrauti) 40-50 matiņiPirms trihogrammas veikšanas matus vēlams nemazgāt pāris dienas.

Asins analīzes tiek nozīmētas atbilstoši katra pacienta anamnēzes un klīniskās apskates datiem. Ar asins analīžu palīdzību precizē diagnozi, noskaidro iespējamos deficītus, vērtē vispārējo veselības stāvokli un hormonālo stāvokli organismā. Parasti nozīmē pilnu asins analīzi; feritīna un D vitamīna testus; analīzes uz hormoniem, tajā skaitā vairogdziedzera un androgēno hormonu izmeklējumus; aknu proves un iekaisuma rādītājus; kā arī STS proves. Ja nepieciešams, veic papildus testus atkarībā no katra pacienta individuālā veselības stāvokļa un nepieciešamības. Pamatojoties uz analīžu rezultātiem atbilstoši nozīmē piemērotu terapiju, un ja nepieciešams, papildus speciālistu - endokrinologu, ginekologu un citu - konsultācijas.

Mikroskopija palīdz noteikt, vai galvas āda ir inficēta ar sēnītēm, ērcītēm, baktērijām. To veic apskatot paraudziņu gaismas mikroskopā natīvā veidā un pēc krāsošanas.

Uzsējums tiek veikts sēnītes diagnozes precizēšanai vai arī pēc ārstēšanās kursa, lai konstatētu terapijas rezultātu. Materiāls, ko paņem no galvas ādas tiek sēts barotnē un izturēts termostatā līdz vienam mēnesim. Pēc uzsējuma rezultātiem var spriest ne tikai par to, vai sēnīte ir vai nav, bet arī – kāda konkrēti sēnīte radījusi infekciju.

Biopsija no galvas matainās daļas ādas tiek ņemta neskaidras diagnozes gadījumā, gan arī situācijās, kad jāizvērtē slimības aktivitātes pakāpe. Biopsiju izmanto salīdzinoši reti, taču rētainu alopēciju gadījumā tā ir neaizstājama diagnostikas metode.

Kā ārstē matus?

Mūsdienās līdzās medikamentozai matu ārstēšanai tiek pielietotas vairākas inovatīvas metodes:

Mezenhimālo cilmes šūnu terapija

Mezenhimālo cilmes šūnu terapija pasaulē veiksmīgi tiek lietota jau ilgāku laiku.   Šajā terapijā lieto cilmes šūnas, kas iegūtas no cilvēka paša taukaudiem (aptuveni 80 - 100 ml), kas ir nozīmīga ķermeņa vitālo šūnu, to vidū arī cilmes un tā dēvēto progenitoru šūnu krātuve. Mezenhimālo cilmes šūnu terapijai izmanto šo šūnu spēju ārstēt deģeneratīvas un atrofiskas audu izmaiņas.

Pēc miniliposakcijas no iegūtajiem taukaudiem cilmes šūnas tiek izdalītas, aktivizētas un pēc tam intradermāli ievadītas audos, kur nepieciešama reģenerācija. Galvas ādā ievadītās cilmes šūnas ar to izdalīto augšanas faktoru un citokīnu palīdzību ''raida'' augšanas signālu, tādējādi veicinot jaunu matu folikulu veidošanos. Parasti rezultāts redzams aptuveni pēc 3 mēnešiem.

Priekšrocības:

  • tiek izmantoti tikai autologi - no paša cilvēka iegūti audi, tādēļ nepastāv ne infekcijas, ne imūnsistēmas atgrūšanas, ne alerģijas risks;
  • procedūru veic vienas dienas laikā.

Terapijas sagatavošanās posmā ir nepieciešama trihologa konsultācija, ir jāveic asins analīzes, trihogramma un citi izmeklējumi.

Plazmas ievadīšana ādā

Platelet Rich Fibrin jeb PRF procedūrā izmanto pacienta asins dziedējošo spēju, lai uzlabotu vājas struktūras, vitalitāti zaudējušu matu stāvokli. Procedūras laikā pacientam tiek noņemts neliels daudzums asiņu, kuras tiek ievietotas speciālā aparatūrā un pārveidotas (centrifugētas). Cikla beigās tiek iegūta īpaša asins struktūra - fibrīns. PRF sastāvā esošās šūnas- trombocīti, leikocīti, limfocīti, monocīti, neitrofīli un cilmes šūnas (no perifērās asinsrites) koncentrējas uz fibrīna matricas, kam ir želejveida konsistence.

Jaunākie pētījumi liecina, ka fibrīna matrica vienmērīgi, kaskādes veidā izdala asins šūnu augšanas faktora koncentrātu, kas divu nedēļu laikā stimulē kalogēna sintēzi un apasiņošanu.

Priekšrocības:

  • 100% dabiska tehnoloģija;
  • metode ir pilnīgi droša un nekaitīga, neizraisa alerģiskas blakusparādības;
  • ātra un mazsāpīga procedūra – 20 minūšu laikā bez atsāpināšanas.

Lāzers pret matu izkrišanu

Viena no visbiežāk pielietotajām metodēm ir lāzerterapija, kad ar infrasarkano biostimulējošo lāzeru tiek apstrādāta galvas āda, tādejādi veicinot asinsriti, dažādu vielu uzsūkšanos un stimulējot dermālās papilas šūnas, kā rezultātā matiņš nostiprinās, aug ātrāk un resnāks. Parasti nozīmē intensīvas matu izkrišanas gadījumā, jo jau pēc aptuveni sestās procedūras matu izkrišana pāriet.

Priekšrocības:

  • praktiski nav kontrindikāciju;
  • drīkst pielietot visām vecuma grupām.

Mezoprocedūras

Galvas matainajā daļā dermas slānī tiek ievadīts mesokokteilis jeb aktīvās vielas, kas spēj stimulēt mata stiebra augšanu (tādas kā aminoskābes un/vai vitamīni kā piemēram B grupas vitamīns – biotīns vai arī to kokteilis), tādejādi tiek pabarota matu saknītes, kas atrodas 2- 4 mm dziļumā. Tas ir jau pierādīts optimālais dziļums, kur ievadāmajam preparātam ir vislielākais efekts matu augšanas, kvalitātes uzlabojumam.  Ātrākai un efektīvākai ievadīšanai pielieto mesopistoli, kurā esošā adata ir smalkāka par to, kāda tiek pielietota injekciju veikšanai. Procedūrai nav speciāli jāgatavojas, vien nevajadzētu pirms tās dzert aspirīnu vai kafiju.

Ja nav sūdzību par difūzu matu izkrišanu, nav konstatēta matu saslimšana vai iekaisums galvas matainajā daļā, pacientam pirms tam ir bijusi konsultācija pie dermatologa vai trihologa, speciālas analīzes vai testi nav nepieciešami.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pieteikties