Apraksts

Urologs

Urologs abu dzimumu pacientiem diagnosticē un ārstē urīnizvadorgānu (nieru, urīnpūšļa, urīnizvadkanāla) patoloģijas, slimības, infekcijas, kā arī nodarbojas ar vīriešu dzimumorgānu slimību (neauglība, erekcijas traucējumi, seksuāli transmisīvās slimības u.c.) diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi – šo nozares segmentu reizēm apzīmē ar vārdu ''androloģija''.

Vizītes laikā sarunā ar pacientu ārsts ievāc informāciju par veselību. Saistībā ar pacienta sūdzībām ārsts veic vizuālu apskati, iztaustīšanu un fizisku izmeklēšanu.

Dodoties pie ārsta, pacientam vēlams ņemt līdzi visus iepriekš veiktos izmeklējumus, piemēram, urīna analīzi, vīriešiem pēc 50 gadu vecuma vajadzētu noteikt priekšdziedzera specifiskā antigēna (PSA) līmeni asinīs.

Lai diagnozi precizētu, bieži vien ārsts liek veikt papildanalīzes. Atkarībā no ārsta darba vietas aprīkojuma atsevišķi izmeklējumi (uztriepe, lai noteiktu STS, endoskopiskā urīnkanāla un urīnpūšļa apskate, biopsijas materiāla paņemšana no urīnpūšļa, nierēm vai prostatas dziedzera, urofloumetrija, ultrasonogrāfija u. c.) tiek veikti vizītes laikā.

Taču ''tautas folklorā'' bieži pieminētā digitāli rektālā (DRI) izmeklēšana vīriešiem, t. i., prostatas iztaustīšana ar pirkstu caur anālo atveri, tiek veikta tikai, ja ir noteiktas sūdzības, aizdomas un simptomi. Nekad tas netiek darīts, ja pacientam tas ir nepieņemami vai sāpīgi. Bet, kungi, tas reizēm ir patiesi nepieciešams, lai varētu noteikt precīzu diagnozi un pielāgot ārstēšanu! Ņemiet vērā – urologs var atklāt nopietnu slimību un to arī izārstēt, bet var arī neatklāt, toties kliedēt šaubas.

Ļoti bieži tiek veikta ultrasonogrāfija. Tādas izmeklēšanas metodes kā rentgenogrāfija, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, ja tas nepieciešams, veic radiologs sadarbībā ar urologu.

Izmeklējumi uroloģijā

Ultrasonogrāfija - nekaitīga un nesāpīga diagnostiska procedūra, kurā attēlu iegūšanai lieto augstas frekvences viļņus - ultraskaņu. Ultrasonogrāfija ir ātri veicams izmeklējums, ko bez riska var veikt arī grūtniecēm.

Urodinamiskie izmeklējumi (pildīšanas cistometrija, mikcijas cistometrija, uretras profilometrija kopā ar mikcijas cistometriju) ir izmeklējumi apakšējo urīnceļu - urīnpūšļa un urīnizvadkanāla - funkcijas izvērtēšanai, analizējot urīna plūsmas ātrumu un spiedienu urīnpūslī. Izmeklējuma laikā urīnpūslī tiek ievadīts tievs katetrs un urīnpūslis uzpildīts ar sterilu šķidrumu. Kad klients jūt, ka urīnpūslis ir pilns, tas ir jāiztukšo. Izmeklējums aizņem apmēram 1 stundu. Izmeklējuma laikā klients nejūt sāpes, atsevišķos gadījumos iespējams neliels diskomforts.

Urinācija ir atkarīga ne tikai no urīnpūšļa funkcijas, bet arī no urīnizvadkanāla, starpenes muskulatūras, priekšdziedzera (vīriešiem) funkcijas, kā arī urīnpūšļa novietojuma un nervu sistēmas darbības. Šo orgānu darbību iespējams izvērtēt un objektīvi pierādīt gan sūdzības, gan disfunkcijas veidu vienīgi ar urodinamiskiem izmeklējumiem.

Urodinamiskie izmeklējumi visbiežāk nepieciešami klientiem ar neskaidras ģenēzes urinācijas traucējumiem; ar urīna nesaturēšanu; ar neiroloģiskām slimībām un urinācijas traucējumiem; klientiem pēc mazā iegurņa operācijām, kam pievienojas urinācijas traucējumi u.c.

Urofloumetrija ir izmeklējuma veids, kura laikā tiek analizēta urīna strūkla. Urofloumetrija ir vienīgais neinvazīvais urodinamiskais izmeklējums, tādēļ tā ir ieteicama visiem pacientiem ar traucētu urināciju.

Prostatas biopsija- sīku audu paraudziņu paņemšana no prostatas dziedzera. Caur anālo atveri resnajā zarnā ievada ultrasonoskopijas zondi un ultraskaņas kontrolē veic vairākkārtēju biopsiju ar automātisku vienreizēju biopsijas adatu, ko pacients izjūt kā adatas dūrienus.

Endoskopija/cistoskopija- caur urīnkanālu ievada lokanu instrumentu - videokameru un uz monitora ekrāna apskata izmeklējamā orgāna gļotādu.

Laparoskopija –vēdera dobumā vai ārpusdobuma telpā caur vairākiem sīkiem (~ 1cm) ādas iegriezieniem tiek ievadīti ķirurga (urologa) darba instrumenti. Operācijas gaita tiek kontrolēta ar ievadītās videokameras projicēto un palielināto attēlu uz monitora ekrāna.

TURP - transuretrāla prostatas rezekcija, biežākā urloģijā pielietotā mazinvazīvā ķirurģiskā operācija prostatas adenomas jeb hiperplāzijas ārstēšanai. To veic optiska attēla kontrolē, caur urīnkanāla atveri ievadot speciālu instrumentu.

Visbiežākās uroloģiskās problēmas ir:

Sievietēm:

  • Urīna nesaturēšana
  • Urīnceļu infekcijas
  • Pāraktīvs urīnpūslis

Vīriešiem:

  • Prostatas slimības
  • Erektilā disfunkcija
  • Priekšlaicīga ejakulācija                                        
  • Vīriešu neauglība
  • Seksuāli transmisīvu slimību diagnostika un ārstēšana
  • Sēklinieku slimības, sēklinieku maisiņu varikozās vēnas
  • Urīna nesaturēšana

Sievietēm un vīriešiem:

  • Nierakmeņu slimība
  • Urīnceļu audzēji
  • Iedzimtas urīnizvadsistēmas problēmas u.c.

Bērniem:

  • Nakts enurēze (periodiska, nekontrolēta urīna noplūde tikai miega laikā)
  • Dienas enurēze (nekontrolēta urīna noplūde nomoda laikā)
  • Urīnceļu infekcijas
  • Iedzimtas urīnizvadsistēmas problēmas
  • Sēklinieku problēmas zēniem
  • Dzimumlocekļa priekšādiņas problēmas zēniem u.c.


Urīna nesaturēšanas ārstēšana

Urīna nesaturēšana ir izplatīta problēma. ''Veselības centrs 4'' piedāvā vairākas metodes tās risināšanai:

 

Urīna nesaturēšanas ārstēšana ar lāzeru

Tā ir jauna, unikāla metode urīna nesaturēšanas ārstēšanai ar lāzeru sievietēm, ko veic ginekologi sadarbībā ar urologiem. Indikācijas: viegla un vidēja slodzes, kā arī jaukta tipa urīna nesaturēšana, kā arī maksts kanāla atslābuma sindroms. Lāzers termiski ietekmē maksts audus, stimulējot kolagēna remodelāciju (pārveidošanos) un jaunu kolagēna šķiedru sintēzi maksts priekštelpas gļotādā un urīnizvadkanāla atveres reģionā, kā arī rajonā gar maksts priekšējo sienu. Kolagēna neoģenēzes gala rezultāts ir maksts gļotādas audu un ar kolagēnu bagātās iegurņa iekšējās fascijas audu samazināšanās un stiprināšanās, kas sniedz lielāku atbalstu urīnpūslim un normālas saturēšanas (kontinences) funkciju, kā arī atjauno maksts kanāla tvirtumu.

''Veselības centrs 4'' piedāvā divas metodes urīna nesaturēšanas ārstēšanai ar lāzeru - MonaLisa Touch® ar DEKA lāzeriekārtu un FemiLift® ar Alma Lasers iekārtu. Tās sniedz iespēju kvalitatīvi, ātri, bez sāpēm, bez anestēzijas, bez vecuma ierobežojuma un blaknēm veikt gan ārstnieciskās, gan estētiskās ginekoloģijas procedūras slodzes urīna nesaturēšanas ārstēšanai, maksts kanāla tvirtuma atjaunošanai, menopauzes simptomu novēršanai, maksts atjaunošanai pēcdzemdību periodā, maksts sausuma un atkārtotu infekciju novēršanai, dzimumdzīves kvalitātes uzlabošanai.

Injekcijas

NEAUVIATM ORGANIC hialuronskābes injekcijas un  I-PRF injekcijas slodzes urīna nesaturēšanas gadījumos pielieto kā papildu terapiju pēc lāzerprocedūras.

Neinvazīva procedūra ar iekārtu BTL EMSELLA

BTL EMSELLA ir iekārta, ar kuras radītā elektromagnētiskā lauka palīdzību tiek veikta iedarbība uz cilvēka ķermeņa muskuļu un nervu audiem, izsaucot muskuļu kontrakcijas, nervu šūnu depolarizāciju un asinsrites uzlabošanos. Iekārta stimulē sievietes iegurņa dziļo muskulatūru, veicot neiromuskulārās sistēmas atjaunošanu. Vienas BTL EMSELLA nodarbības laikā sievietes iegurņa muskulatūra saņem tūkstošiem kontrakciju, kas atjauno muskuļu elastību un mazina urīna nesaturēšanu par 75%. Iekārtu ieteicams lietot arī vīriešiem pirms un pēc prostatas operācijām.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pieteikties