Apraksts

Autors: Veselības centrs 4

Slinga terapija jeb Neurac® (Neuromuscular Activation) ir inovatīva ārstēšanas metode ar standartizētiem muskuļu darbības testiem. Šī metode ir attīstīta, kombinējot terapeitisko vingrošanu ar piekares terapiju.

Neurac metode ir balstīta atzītos zinātniskos principos un fokusējas uz neiromuskulārās kontroles optimizāciju pacientiem ar  muskuloskeletāliem traucējumiem. Tā ir piemērota arī dažādu neiroloģisku traucējumu terapijai,  kā arī pēcoperāciju rehabilitācijai un ķermeņa fiziskās formas uzlabošanai.

''Veselības centrs 4'' fizioterapeiti izmanto RedCord® iekārtas. Ši koncepcija ir izveidota un attīstīta Norvēģijā, tā balstīta uz zinātniskiem principiem, un jaunu pētījumu rezultāti apstiprina šī koncepta nemitīgu attīstību.

Slinga terapija ir iespēja sniegt ķermenim veselīgu tonusu individuālās vai grupas nodarbībās kopā ar fizioterapeitu. Tā ir viena no iedarbīgākajām fizioterapijas metodēm dziļās muskulatūras stiprināšanai, mugurkaula un ķermeņa stabilizēšanai, kā arī muskuļu spēka treniņam.

Slinga terapija ir unikāla alternatīva nodarbībām trenažieru zālē vai aerobikas vingrinājumiem, turklāt notiek fizioterapeita vadībā pēc individuāla plāna. Tā apvieno aktīvu treniņu un mūsdienīgas rehabilitācijas metodes. Galvenais mērķis ir panākt pastāvīgu kustību un balsta aparāta trenētību.

Slinga terapija palīdz nostiprināt dziļos muskuļus, kuri balsta mugurkaulu, uzlabo vielmaiņu mugurkaulam pieguļošajās struktūrās (skriemeļu locītavu skrimšļi, starpskriemeļu diski, saites). Kad muguras dziļie muskuļi nedarbojas, šo balsta funkciju pārņem virsējie muskuļi, kas no nepiemērotās slodzes sāp, kā arī rodas virkne citu muguras un stājas problēmu. Iedarbinot dziļos muskuļus, ļoti bieži muguras sāpes pāriet. Īpaši tiem, kuriem mugura sāp hroniski, un ārsti saka, ka ir ''deģeneratīvas izmaiņas mugurkaulā'' vai spondiloze (kas šobrīd mazkustīgā dzīvesveida dēļ konstatējama gandrīz visiem pēc 20 gadu vecuma).

Slinga terapiju var apmeklēt:

  • ikviens no mums, kurš grib sevi uzturēt labā fiziskā formā
  • ja ir kustību un balsta aparāta problēmas, galvas vai muguras sāpes, locītavu artrozes, stāvokļi pēc traumām
  • sēdoša un mazkustīga darba darītāji (biroju cilvēki, tālbraucēji šoferi, frizieri u.c.)
  • jaunās māmiņas un sievietes pēc dzemdībām, kad ir mainījusies stāja, grūtniecības laikā ir sāpējusi mugura, vai tieši otrādi - tā sākusi sāpēt pēc dzemdībām. Slinga terapija palīdzēs atgūt un pat uzlabot muskuļu līdzsvaru, kāds tas ir bijis pirms grūtniecības
  • tie cilvēki, kuri nevēlas iet uz aerobiku vai svaru zāli, vai vingrot publiski un novērtē individuālu pieeju.

Slinga terapiju var ieteikt jebkurš speciālists, taču visbiežāk to rekomendē neirologi, rehabilitācijas ārsti, ģimenes ārsti un traumatologi. Pirmo konsultāciju var sniegt arī fizioterapeits, novērtējot, vai nepieciešama vēl kāda speciālista konsultācija.

Slinga terapijas koncepcija sastāv no diagnostikas un ārstēšanas sistēmām:

  • diagnostikas sistēma – ietver muskuļu izturības pārbaudi ar progresējošās slodzes palīdzību slēgtā un vaļējā kinemātiskā ķēdē. Tā tiek kombinēta ar tradicionāliem muskuloskeletārās sistēmas izmeklēšanas veidiem
  • ārstniecības sistēma – ietilpst relaksācija, kustību amplitūdas palielināšana, trakcija (stiepšana), muskulatūras stabilitātes treniņš, sensomotorie jeb nervu impulsu pārvades ātruma uzlabošanas vingrojumi u.c.

Slinga terapija kā metode ir iekļauta arī skaistumkopšanas koncepcijā, lai risinātu ķermeņa estētiskās problēmas.

Slinga terapiju pielieto pacientu rehabilitācijas nolūkos dažādās medicīnas nozarēs: neiroloģijā, ortopēdijā, ķirurģijā, geriatrijā, sporta medicīnā, pediatrijā u.c.

''Veselības centrs 4'' Latvijā pirmais uzsāka pielietot slinga jeb saišu terapiju rehabilitācijā, 2001. gadā izveidojot slinga terapijas kabinetu.

''Veselības centrs 4'' fizioterapeits Vilnis Ozoliņš ir arī NEURAC 1 un NEURAC II sertificēts instruktors.

Pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD), gan apdrošināšanas kompāniju apmaksāti, gan maksas pakalpojumi.

Pieteikties